Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 5. týdne roku 2016.

Návrat unesených Čechů z Libanonu a okolnosti, které ho provázely – to byla hlavní agenda uplynulého týdne. Která mimochodem katapultovala deník Neovlivní.cz mezi nejcitovanější tuzemské zdroje. A co se dělo kromě toho?

Momentka ze sobotní noci.

Momentka ze sobotní noci,  na snímku vyhořelé centrum Klinika.

Máme tu první konkrétní ukázku, jak se ve společnosti zrcadlí déle než půl roku trvající kampaň prezidenta Zemana proti muslimům (např. “utečenci z islámských zemí nebudou respektovat české zákony, budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce.”) • Minulý víkend skončil v nemocnici v Praze muslim, kterého kdosi pobodal. Podle jeho přítelkyně, české aktivistky, napadení předcházely výhrůžky. • Tento víkend v Praze proti islámu protestovalo zhruba dvanáct set lidí, policie zatýkala. Například muže, který na Loretánském náměstí vystřelil ze zbraně na poplašné náboje. • Večer podpálilo 20 maskovaných útočníků pražské Autonomní sociální centrum Klinika, která uprchlíkům pomáhá. • Český rozhlas informoval, že lékaři na Jihlavsku odmítli vyšetřit uprchlíky z Iráku, kteří do Česka přiletěli minulý měsíc.

Německá televize ARD odvysílala výsledky průzkumu nálad mezi občany. Ukázal, že 94% Němců stále podporuje myšlenku přijímat běžence utíkající před válkou. 73% souhlasí s přijímáním lidí, kteří prchají z politických či náboženských účelů. Připomínáme, že Češi nechtějí přijímat nikoho, byť tu také nikoho nemají.

Vicepremiér Andrej Babiš dál rozvíjel svůj plán na levnější pivo. Oznámil, že snížení DPH u piva a nealka hodlá prosadit od července (tj. zhruba tři měsíce před krajskými volbami), opozicí silně kritizovaný zákon o elektronické evidenci tržeb posune až na prosinec (tj. zhruba dva měsíce po volbách).

Kabinet Bohuslava Sobotky se ve středu vytasil s další databází, v níž chce shromažďovat údaje o občanech. Tentokrát schválil zákon o centrální evidenci účtů.

Zemanův senátor Jan Veleba (SPO), známý tím, že pravidelně dehonestuje vzdělané lidi, prohrál soud. Podle zatím nepravomocného rozsudku by se měl omluvit třem vědcům, kteří se věnují výzkumu Šumavy. “Jejich motivací (…) jsou peníze, docentury a profesury,” osočil je senátor v Parlamentních listech. Zatím se omlouvat nehodlá, rozhodnutí soudkyně označil za předem připravené.

Propuštěn, zatčen, propuštěn. Tři slova shrnují jinou soudní anabázi, tato se týkala Íránce Abdullaha Zadeha. Kvůli podezření z miliardových daňových úniků strávil ve vazbě 22 měsíců. Pak složil rekordní kauci 150 milionů korun, byl propuštěn. A obratem znovu zatčen, tentokrát na základě mezinárodního zatykače. “S podobně zákeřným postupem jsem se ještě nesetkal,” řekl Čt24 jeho advokát Pavel Čapčuch. Brněnský soud novou vazbu po několika dnech zamítl.

Umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej vystavuje v Praze před Veletržním palácem své dílo Zvěrokruh. Obří hlavy ovšem zahalil do fólie, kterou používají záchranáři pomáhající uprchlíkům. Aj Wej Wej tím vyjádřil protest proti české politice vůči imigrantům. "Zapomněli jste na Havla?," ptal se.

Umělec a kritik čínského režimu Aj Wej-wej vystavuje v Praze před Veletržním palácem své dílo Zvěrokruh. Obří hlavy ovšem zahalil do fólie, kterou používají záchranáři pomáhající uprchlíkům. Aj Wej Wej tím vyjádřil protest proti české politice vůči imigrantům. “Zapomněli jste na Havla?,” ptal se. Foto: @aiww

Komunistický europoslanec Jiří Maštálka dostal vysoké vyznamenání od Vladimira Putina. Jde o Řád přátelství. “Byl by to dlouhý a pestrý výčet aktivit, akcí a projektů, které Jiří Maštálka v posledních letech realizoval v zájmu rozvoje přátelských vztahů Evropské unie a Ruska, Ruska a České republiky,” napsaly Haló noviny a označili Maštálku za vítěze týdne.

Na Ukrajině se opět rozhořely boje, vláda v Kyjevě má namále. Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Moskva soustavně porušuje dohody o Ukrajině a není tedy důvod zvažovat konec ekonomických sankcí. V samozvaných republikách na východě Ukrajiny (kromě jiného) bují cenzura, zablokovány byly ukrajinské weby i BBC.

Svět se obává dosud málo popsaného viru zika, který přenáší komár egyptský a způsobuje vývojovou poruchu mozku lidského plodu. Země světa hlásí tisíce případů, Světová zdravotnická organizace už kvůli viru vyhlásila celosvětový stav nouze. Výskyt byl potvrzen i v Evropě, Texas má první případ přenosu viru sexuálním stykem.

V Londýně se odehrála dárcovská konference ve prospěch Sýrie. Státy přislíbily uprchlíkům poslat více než 10 miliard dolarů, což ze setkání dělá nejúspěšnější akcí svého druhu v historii. Zprávy z bojiště mezitím hovoří jasně: Evropa se bude muset připravit na novou, velkou vlnu běženců. Syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi se totiž s ruskou podporou podařilo odstřihnout velkoměsto Aleppo, které drželi rebelové (nikoli Islámský stát). Z města prchají desetitisíce lidí.

Jaro přijde už brzy, předpověděl pensylvánský svišť Phil. Po vylezení z nory neviděl svůj stín. Jde samozřejmě o známou americkou tradici – svišť Phil (a jeho následovníci Philové) věští počasí už od roku 1887. “Během své kariéry získal Phil status celebrity. Když se před třemi lety Phil zmýlil a Colorado zasáhla sněhová vánice, která zavřela dálnice a zrušila stovky letů, vydal prokurátor na zvíře zatykač a žádal trest smrti,” připomněl Český rozhlas.

A o čem jste si mohli přečíst na Neovlivní.cz?

Libanonská story

Pětice unesených Čechů. Foto: Policie ČR

Deník Neovlivní.cz nejprve v pondělí ráno exkluzivně informoval (zde »), že půl roku poté, co v Libanonu zmizela pětice Čechů, se v souvislosti s únosem poprvé někdo ozval. Do Prahy dorazil email, který říkal: nevydávejte do USA “naše chlapce” a “vaši chlapci” budou volní. Dopis tak spojil osud Čechů s případem Libanonce Alí Fajáda. Autentičnost dopisu začaly zkoumat bezpečnostní složky.

Večer pak redakce Neovlivní.cz zveřejnila jako první zprávu, že unesení Češi jsou volní (zde »). V noci jsme publikovali také unikátní rekonstrukci, co se dělo těsně po jejich propuštění (naleznete ji tady »). Například, že se pětice ocitla na svobodě v pozdním odpoledni v libanonských horách, únosci je propustili bez telefonů, bez doprovodu. Kolem šesté se jim podařilo zastavit kamion, jeho řidič jim půjčil telefon, z něhož se pak do České republiky dostaly první zprávy o šťastném konci celého příběhu.

V úterý jsme přinesli detaily (zde ») o tom, co propuštění předcházelo. Deník Neovlivní.cz získal potvrzení, že šlo o “politický obchod”. Za Čechy byl vyměněn Libanonec Fajád, jehož vydání žádaly Spojené státy. “Ta jednání trvala několik týdnů, definitivně se rozhodlo minulý týden. Na bezpečnostní radě státu to prosadil Pelikán, který nakonec získal spojence v Babišovi,” popsal zdroj redakce.

Dohodu později oficiálně potvrdily tuzemské úřady. “USA to akceptovaly,” uvedl pro Neovlivní.cz jeden z vládních úředníků, obeznámený s případem: “Formálně možná budou protestovat, ale to, kvůli čemu Fajáda ve skutečnosti chtějí, mohou získat i jinak.” Tuto zprávu si můžete přečíst tady ».

Do Česka také začaly prosakovat zprávy ze zahraničí; například ty z libanonského tisku, podle kterých Češi pobývali v Libanonu jako hosté na tajném místě, jehož polohu znaly místní tajné služby. V teorii o “fešáckém vězení” však několik detailů nesedí. Upozornili jsme například na to, že jeden z rukojmí zhubnul během věznění třicet kilogramů (podrobněji zde »).

Co se děje v tajných službách

shutterstock_131935529

Případ pětice unesených Čechů ukázal mimo jiné i to, jak vyhrocené vztahy panují mezi českými bezpečnostními složkami. Ukázalo se, že v éře boje proti terorismu tuzemští špioni nejsou schopni spolupracovat ani na záchraně českých občanů.

Když redakce Neovlivní.cz začala před několika měsíci pátrat po detailech únosu v Libanonu, na spor špionů a jeho důsledky narazila téměř ihned. A od té doby opakovaně.

“Osobní záští podpořený spor tajných služeb naplno vypukl už loni na jaře. Tehdy tým v Česku zadrženého Fajáda, o jehož vydání usilují Spojené státy, vyslal směrem k tajným službám vzkaz: nabízíme spojení s libanonskou rozvědkou, zprostředkujeme vám cenné informace od katarských bezpečnostních složek, které pomohou s hledáním českého kuchaře uneseného v Libyi,” napsala v analýze šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. Celý rozbor, co se mezi bezpečnostními složkami odehrává, si můžete přečíst zde ».

K tématu jsme publikovali také rozhovor (zde ») s bývalým ředitelem civilní špionáže a dlouholetým zpravodajským důstojníkem Karlem Randákem, který ještě coby náměstek civilní rozvědky přivezl v roce 2004 zpátky z Bagdádu unesené reportéry Michala Kubala, Víta Pohanku a Petra Klímu. “Latentní rivalita tu byla vždycky, jen to teď víc probublává. Jednotlivé složky se přetahují o kompetence, dokazují si, která služba je důležitější, přínosnější a výkonnější a mydlí si u toho navzájem schody,” uvedl Randák.

Večírek u Pavla Němce

(FOTO: Neo)Byla to jedna z největších loňských kauz v justici: předseda vrchní soudu Jaroslav Bureš se veselil na večírku s advokáty a politiky, jejichž případy měly končit právě na stole Burešova soudu. Ministr spravedlnosti Pelikán kvůli tomu hrozil kárnou žalobou. Letos se Bureš účasti na párty u vlivného zákulisního hráče Pavla Němce raději vzdal.

Soudce Bureš nyní v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že na lednovém tradičním novoročním večírku pořádaným advokátní kanceláří exministra spravedlnosti Němce letos chyběl z obavy, jaké následky by to mohlo mít. “Dosáhli jste toho, že na akci, kam bych jinak šel, jsem nešel, protože bohužel je tu spousta lidí, kteří nedokáži rozlišovat věci podstatné od nepodstatných,” vysvětlil svou neúčast. Kdo nakonec na večírek dorazil? Detaily v této zprávě».

Trest pro Dalíka

Marek Dalík na archivním snímku. Repro: Čt24

Na pět let do vězení má za korupci při nákupu obrněnců Pandur jít někdejší první lobbista Marek Dalík. Navíc má za trest uhradit pět milionů. Úterní rozhodnutí pražského městského soudu zní jednoznačně, ve skutečnosti však většina klíčových otázek procesu zústává nadále neobjasněna.

Soud s Markem Dalíkem, v prvním kole nepravomocně rozhodnutý v jeho neprospěch, byl od počátku v podstatě soubojem o to, kdo bude pro soudkyni věrohodnější. Dalík, ex-premiér Mirek Topolánek a spol., kteří jakoukoli korupci od počátku popírají. Nebo manažeři zbrojařské firmy Steyer (vlastněné Američany), kteří naopak během procesu opakovali, že žádost o úplatek ohledně pandurů skutečně padla. Tomu, co soudkyni přesvědčilo a co se dá čekat dál, jsme se věnovali v této analýze ».

Dopady ruské propagandy

Ilustrační snímek: Shutterstock

Dokonalý příklad, jak málo v dezinformační válce stačí, aby se dramaticky zhoršila nálada společnosti, lidé vyšli do ulic a do “válčení” – i když prozatím jen slovního – byli přes noc vztaženi nejvýznamnější reprezentanti dvou mocností, přineslo poslední lednové vydání “Disinformation Review”. Analytický report, v němž mezinárodní tým v Bruselu včetně českých zástupců monitoruje praktiky a dopady ruské propagandy na dění v EU i postsovětském regionu, upozornil na konflikt mezi Moskvou a Berlínem, který vyvrcholil až na nejvyšší diplomatické úrovni.

Co se odehrálo? Prokremelská média začala ve velké míře a detailu popisovat případ, kdy měla být v německém hlavním městě unesena a znásilněna nezletilá dívka, dcera ruských imigrantů. Na publikování dalších a dalších zpráv nic nezměnil ani fakt, že německá policie opakovaně uvedla, že se nestal ani únos, ani znásilnění. Následky byly ovšem nedozírné, podrobněji zde ».

Debata Neovlivní.cz o bezpečí dat na internetu

Zleva: Patrick Zandl, Petr Koubský a Sabina Slonková během natáčení. Foto: Neo

V záplavě dat, která vláda od občanů vybírá a nově vybírat chce, chybí jedna zásadní pojistka. Tvrdé postihy pro správce databází, v nichž se údaje budou ukládat. Minulost přitom ukázala, že za úniky či krádeže dat stát úředníky netrestá. Shodli se na tom diskutující během debaty, kterou na půdě Metropolitní univerzity v Praze pořádala redakce Neovlivní.cz. Hosty byli dva experti na tuto oblast: publicista, zakladatel Energomonitoru Patrick Zandl a vysokoškolský pedagog z VŠE, publicista Petr Koubský.

“Nebojím se použití informací o mně ve prospěch státu v případech, kdy na to stát má nárok. Ale bojím se – a stalo se to mockrát -, že tu databázi někdo ukradne a data použije ve prospěch někoho soukromého,” uvedl během debaty Patrick Zandl. “Měla by tu existovat ekvivalentní obrana. Jasně říci: ‘Všichni, kdo s tou databází přišli do styku, půjdou v momentě, kdy se ukradne, do vězení.’ Proč to takhle není, když vláda tvrdí, že databáze dobře zabezpečí a nemůže se nic stát? Protože stát ví, že se to určitě stane. Že třeba po kouscích z té databáze účtů budou úniky. A co nastane? Ta příjemná česká vlastnost, že se nic nevyšetří a nikdo nebude postižený.” Klíčové závěry diskuse si můžete přečíst v tomto článku ».

Další trestní oznámení na Kleslovou

Radmila Kleslová. Repro: ČT

Bývalá první dáma hnutí ANO Radmila Kleslová čelí dalšímu trestnímu oznámení. Tentokrát na ni poštvali policii Piráti, kteří chtějí prošetřit oprávněnost jejích příjmů ze státních a městských společností. Deník Neovlivní.cz již v lednu informoval, že příjmy Kleslové řeší žalobci. Trestní oznámení tehdy přišlo od hnutí Anonymous.

Piráti mají podezření, že vyplacené milionové odměny za angažmá Kleslové ve státních a městských společnostech neodpovídají skutečné práci, kterou pro ně odvedla. Trestní oznámení potvrdil zastupitel za Piráty Adam Zábranský. “Je zde podezření až na milionové škody,” míní Zábranský. Celou zprávu si můžete přečíst tady ».

3x Babiš

Momentka z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp

“Šéf ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš publikoval v článku v úterním Právu neobvykle dlouhou až emotivní osobní obranu proti kritikám za střet svých zájmů jako významného podnikatele a politika,” uvedl list na svém internetovém serveru Novinky.cz. Právo, které – obvykle prostřednictvím redaktora Jana Rovenského – mívá nadstandardní přístup k originálním informacím od ministra financí a majitele Agrofertu v jedné osobě, zveřejnilo tentokrát text, v jehož závěru Andrej Babiš napsal: “Jistě je co zdokonalovat. Mohu například zvážit převedení svého majetku do svěřeneckého fondu.” Vzápětí přidal “ale” – úvahám ministra jsme se věnovali zde ».

A ještě jedna zpráva od Andreje Babiše. Na financích završili výběrové řízení na klíčový post šéfa auditorů, o které se zajímají kontroloři EU. Vítězem se stal právník Stanislav Bureš. Jeho předchůdce Evžen Mrázek na úřadu končí. Potvrdily se tak informace, které v předchozích týdnech publikoval deník Neovlivní.cz: Že Mrázek to má spočítané a v tendru nevyhraje; více v tomto textu ».

Ilustrační snímek: Shutterstock

A do třetice: Státní energetická společnost ČEZ je jedním z mála strategických podniků, kde šéf hnutí ANO nedokáže uplatňovat svůj vliv. Lidovecký ministr Jurečka teď přichází s návrhem, který by politikům otevřel dveře gigantu hodně doširoka. Jeho plán už veřejně podpořil… Andrej Babiš. “Naši zástupci jsou v dozorčí radě opravdu jen do počtu. Pokud chce koalice zásadně lépe řídit ČEZ, tohle je příležitost,” uvedl vicepremiér s tím, že nutná je pro to vůle sociálních demokratů.

Ví, o čem mluví: Babiš na ČSSD v uplynulých měsících několikrát narazil při svých pokusech o ovládnutí ČEZ a sestřelení managementu Daniela Beneše. Státní energetická společnost je totiž jedním z mála strategických podniků, kde nedokáže uplatňovat svůj vliv. ČEZ je spojen s lidmi blízkými Bohuslavu Sobotkovi, zejména díky právníkovi a příteli premiéra Radkovi Pokornému. Podrobnosti o situaci kolem ČEZ naleznete v tomto článku ».

A už jsme strašně “dlouzí”! Děkujeme vám za pozornost a přízeň, těšíme se na další týden!
Redakce Neovlivní.cz