© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To podstatné, co se odehrálo během 6. týdne roku 2016.
Chyby, přehmaty a trapasy tajných služeb i politiků kolem únosů Čechů v zahraničí málem přebily i událost, která by jinak jasně kandidovala na akci týdne – vládní koalice donutila sněmovnou přijmout EET. A co se dělo kromě toho?
Do Česka o víkendu opět zavítal Valentýn a populární média opět referovala o ekonomických i statistických aspektech tohoto významného dne. “Letos si svátek zamilovaných nenechá ujít 44 procent lidí, zatímco před šesti lety to bylo jen 34 procent, ukazuje aktuální průzkum Sanep,” tvrdí například idnes.cz.
Neovlivní.cz doplňuje: pokud tento trend vydrží, je již jasné, v jakém okamžiku v ČR definitivně zvítězí “Pravda a láska”. Moment, kdy si Valentýn “nenechá ujít” sto procent Čechů, nastane nejpozději 14. února 2035 (vycházíme z údajů z výzkumu citovaného výše, konstatní růst jsme tedy stanovili na 4,4118 % ročně).
Ještě předtím se nicméně budeme muset vypořádat s několika těžkostmi. Například s evropskou uprchlickou krizí, vyvolanou válkami v Sýrii a jiných částech světa sužovaných extrémismem, která i v uplynulém týdnu zaměstnávala zástupce globálních mocností. O budoucí vliv nad osudem syrské, ale také ukrajinské války se Rusko s USA či Německem utkaly na nejvyšší úrovni během bezpěčnostní konference v Mnichově.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv na ní prohlásil, že si připadá jako na startu “nové studené války”, americký ministr zahraničí mu opáčil, že “stačí dodržovat mírové dohody a sankce vůči Rusku skončí”. Alespoň na tom, že by v Sýrii mělo do týdne zavládnout příměří, se mocnosti shodly – nicméně to, že by ukončili pomoc režimu Bašára Asada včetně bombardování, Rusové slíbit odmítli.
Již před mnichovskou diplomatickou konferencí na pomoc přispěchalo i NATO: “Evropa čelí největší uprchlické krizi od druhé světové války. Právě jsme se dohodli, že poskytneme podporu,” oznámil generální tajemník Jens Stoltenberg.
Alianční flotila pod vedením Němců bude sledovat trasy pašeráků lidí přes Egejské moře, na obloze ji navíc budou podporovat průzkumná letadla AWACS.
Český ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš přispěchal s upozorněním, že kdyby ho mocnosti víc poslouchaly, udělalo by to NATO již dávno. A abychom byli spravedliví: Andrej Babiš to v roce 2015 opravdu říkal.
Americké primárky v New Hampshire potvrdily, že sledujeme nejzábavnější bitvu o post prezidenta USA za poslední desetiletí. “Socialista” Bernie Sanders ve volebním předvýběru drtivě porazil demokratickou favoritku Hillary Clintonovou, miliardář Donald Trump se po zklamání v prvních primárkách stejně přesvědčivě vrátil na první místo mezi republikánskými kandidáty.
Další pikantní rozměr kampani přidalo nečekané víkendové úmrtí vlivného člena Nejvyššího soudu Spojených států. Demokratický prezident Barack Obama totiž ohlásil, že naplní své “ústavní právo” a nominuje nového kandidáta, i když je pár měsíců před prezidentskými volbami. Vzhledem k tomu, že zemřelý soudce Antonin Scalia byl znám svými konzervativními názory, na sebe hlasitá reakce Republikánů nenechá dlouho čekat. V televizních debatách bude opět živo (členy Nejvyššího soudu sice jmenuje americký prezident, avšak jména musí schválit Senát – nyní pod republikánskou nadvládou).
To česká hlava státu Miloš Zeman pokračuje v regionálním turné, na němž si chce definitivně potvrdit, že mu při kandidatuře na prezidenta (o Zemanově rozhodnutí, že za rok znovu vstoupí do voleb jsme psali jsme zde ») umožní většina obyvatel, aby znovu vyhrál.
Pozdvižení, které vyvolala předchozí krajská návštěva, na níž středoškolští studenti četli své dotazy z předem připravených lístečků, se tentokráte nekonalo.
I tak na sebe Miloš Zeman v posledním týdnu upozornil – to, aby byl v médiích patřičně vidět, si zajistil vůbec první prezidentskou milostí, kterou udělil. Dal ji ze zdravotních důvodů člověku odsouzenému za menší hospodářskou trestnou činnost. Víc se nedozvíme, protože se to Zeman rozhodl oproti zvyklostem předchozích hlav státu utajit.
Naopak, málo se toho utají v nejvyšších patrech tuzemské politiky, prokázal nejnověji ministr obrany Martin Stropnický. Novinářům potvrdil zprávu z utajeného jednání, na němž část kabinetu řešila, jak vykoupit ze zajetí unesené Čechy. Ačkoliv šéf lidovců Pavel Bělobrádek vyzval svého kolegu z vlády k rezignaci, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se přiklonil k Andreji Babišovi a neschopnost ministra obrany udržet tajemství nakonec pokryl. Opoziční ODS a TOP 09 se dožadovaly vysvětelní, jak stát řídí tajné služby a střeží naše bezpečí, alespoň na mimořádné parlamentní schůzi. Poslanci vládní koalice nicméně rozhodli, že tato schůzce bude tajná, takže se již nikdo o ničem nedozvěděl nic.
A meteorologové tentokrát v tradiční “měsíční předpovědi” dospěli ke konstatování, že opravdová zima se již letos nevrátí. Kabáty a řetězy ale pro jistotu s sebou.
A co jsme vydali tento týden na Neovlivní?
Například naše původní zjištění, že na vyjednávání o budoucnosti Prahy nasadilo hnutí ANO silnější kalibr. Už jedenadevadesát dní totiž není schopno složit v hlavním městě novou vládní koalici a lídrovi hnutí Andreji Babišovi došla trpělivost: O primátorský řetěz nechce přijít a vyjednávání proto svěřil svému prvnímu místopředsedovi Jaroslavu Faltýnkovi, jinak také dlouholetému manažerovi Agrofertu.
I když oficiálně po odchodu Radmily Kleslové vede pražskou buňku ANO ministr obrany Martin Stropnický a město zatím stále primátorka Adriana Krnáčová, v politických kuloárech zaznamenal deník Neovlivní.cz změnu. “Potřebovali jsme za ANO silného partnera, který nám bude garantovat, že to, co si dohodneme, platí. Dosud to tak bohužel nebylo. Faltýnek v roli vyjednavače je rozhodně posun vpřed,” uvedl jeden z lídrů pravice v pražské politice. Celou zprávu si můžete přečíst zde ».
Na přelomu týdne časopis Respekt zveřejnil nejen konkrétní částku, kterou údajně Česká republika platí teroristům za své občany. Ale především osobní informace o jedné z původně unesených Češek, včetně tvrzení, že se pokusila vrátit ke svým trýznitelům a pro stát se tak stala bezpečnostním rizikem.
V tradičním rozhovoru o médiích jsme se pokusili rozebrat a pochopit, proč Respekt informace zveřenil tak, jak to udělal. Kde končí veřejný zájem a nastupuje ochrana obětí trestných činů? Jakým obsahem je naplněno heslo žurnalistická etika? Redakce Neovlivní požádala o rozhovor nad textem jeho autora Ondřeje Kundru; omluvil se s tím, že za redakci bude k tématu hovořit šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Jeho vysvětlování najdete tady »
Andrej Babiš zaznamenal ve sněmovně nezpochybnitelnou výhru, když mu ČSSD a KDU-ČSL pomohly protlačit Elektronickou evidenci tržeb (EET).
Neovlivní.cz k EET přineslo dvě původní zprávy, které zákulisí tohoto projektu poněkud relativizují.
Podle první experti na ochranu dat a IT varují, že elektronická evidence v Babišem navržené podobě je technicky velmi nedokonalý systém, u nějž nyní není vůbec jasné, jak bude vlastně fungovat a jak bezpečný s pohledu ochrany dat bude. (článek čtěte zde » )
Druhé zjištění Neovlivní se týkalo vyšetřování zakázek, které ministerstvo financí k EET zadalo a zaplatilo dlouho předtím, než byl zákon schválen. I když policie podezření, zda nedošlo ke zneužití veřejných peněz odložila, státní zástupci se rozhodli policejní práci přezkoumat (podrobnosti tady » ).
“Tak o čem budeme mluvit?” ptá se ve dveřích rohové místnosti na magistrátu, kterou coby pražský zastupitel obývá. Kromě pár kusů nábytku tu není nic, jen holé zdi; prý se nechce nechat zbytečně rozptylovat. A ano: O čem budeme mluvit. Od svého zvolení předsedou Zelených poskytl Matěj Stropnický množství rozhovorů. Glosoval dění v Praze, které už sto dní chybí vláda. Svůj mandát – zda je silný nebo slabý. Práci svých předchůdců. Vztahy s otcem, ministrem obrany za hnutí ANO. Politiku současné vlády.
To všechno můžeme škrtnout. Náš rozhovor bude zelený. O zelené politice, jak ji vidí Matěj Stropnický.
Tak otevírá svůj profilový rozhovor s Matějem Stropnickým naše šéfeditorka Simona Holecová, celé interview si projděte zde »
Není mnoho rodin, které mají svůj vliv rozprostřený na několika frontách, píše Sabina Slonková, která tentokrát nahlédla za kulisy moci v Brně.
Rodina finančníka Davida Rusňáka to splňuje bezezbytku. Jeho manželka je radní za ANO na brněnském magistrátu, tchyně nově řídí úsek výběru daní na ministerstvu financí. On sám je mecenášem Babišova hnutí a jeho vliv posiluje pověst rozhodujícího zákulisního hráče brněnské buňky.
Přečtěte si o působení a vztazích Rusňákových více v této zprávě ».
Na Neovlivní.cz jste si během týdne mohli přečíst jako první rovněž několik aktuálních zpráv.
Například informaci o vážném stavu expremiéra Vladimíra Špidly, který skončil v nemocnici více tady ».
Nebo další původní informace o únosu Čechů v Libanonu a zákulisí aféry Fajád, které od počátku exkluzivně sledujeme.
Na osud třetího ze zatčených mužů v Praze jsme upozornili zde », potvrzení jiného zjištění Neovlivní.cz z minulého týdne z úst ministra spravedlnosti Pelikána si pak můžete přečíst tady ».
Těšíme se na další týden a děkujeme, že nás čtete!