Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 7. týdne roku 2016.

“Kdo nemá mravní zásady, obvykle se zahalí do praporu, a parchanti se vždycky dovolávají čistoty své rasy.” Citací z předposledního románu Pražský hřbitov se loučíme s jedním z největších myslitelů starého kontinentu. Italský sémiolog, estetik, filosof a spisovatel Umberto Eco zemřel v pátek ve věku 84 let.

Starý kontinent mezitím řešil, jak ustoupit a zároveň příliš neustoupit Velké Británii. Ostrovy čeká v červnu (víme již přesné datum – 23. 6.) referendum o setrvání či vystoupení z EU a ministerský předseda Cameron nutně potřeboval “něco”, čím může argumentovat pro setrvání v unii. Měsíce trvající jednání skončilo závazkem nově upravit postavení Británie v EU. V kostce shrnuto, Londýn se vymanil z další možné integrace unie. Až se budou příště otevírat a měnit evropské základní smluvní dokumenty, bude v nich uvedeno, že jejich formulace o “stále těsnější unii” se Británie vůbec netýkají. “Myslím si, že jsme Británii neustoupili přespříliš,” shrnula výsledek první žena Evropy Angela Merkel.

Nad dohodou se už v sobotu stihla sejít britská vláda a rozhodla se, že jako celek bude další členství v reformované EU podporovat. Detailní pohled do hlav ministrů vypadá následovně: 17 členů pro setrvání, 6 pro Brexit.

Pojďme se podívat do Česka. Nejnovější zpráva z politiky zní, že máme oficiálně v parlamentu protiislámskou stranu. Partaj, kterou pamětníci posledních voleb znají jako Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, později přejmenovaná na Úsvit přímé demokracie, později přejmenovaná na Úsvit – Národní koalice, se přejmenovala na Úsvit s Blokem proti islámu. “Půjdeme společně do krajských voleb,” vylíčil v ČTK další nuance spojení předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. “Byť je situace kritická a je třeba rázně změnit politické poměry v zemi, tak tak chceme činit demokraticky, legální cestou,” řekl. (Ta nelegální je kalašnikov, ale to už víme od prezidenta, pozn. red.)

Koluje po Facebooku... Repro: neo

Koluje po Facebooku… Repro: neo

Vlivný deník Financial Times poslal svého reportéra Henryho Foye na oběd s Andrejem Babišem. Ten po jediném setkání nad kaštanovou polévkou načrtl vicepremiéra v poměrně jasných a Čechům známých obrysech (článek zde »). “Politika mě nebaví, tloustnu, ale odejít z ní nemůžu/nehodlám”, “já nejsem Orbán, to nepiště”, “Ano – ta strana je se mnou spojená. Ta strana jsem já…”

Půvabná je scéna, kdy do hotelu Augustine na Malé Straně, kde oba muži obědvali, dorazil také Václav Klaus. “Oba muži se otevřeně nenávidí. Teď se na sebe vřele smáli a prohodili spolu pár slov. Když Klaus odešel, Babišův úsměv přešel v grimasu a zvadlý výraz. ‘Tohle je ta nejvíc negativní postava,’ říká. ‘Klaus, Kalousek. Ti se mě chtějí zbavit’.” Dokonalé je, že Klaus přišel do Augustine poobědvat s Kalouskem…

A teď už jen stručně: Od víkendu musí chodci odrážet světlo. Začala platit novela silničního zákona, podle které hrozí každému, kdo půjde po silnici mimo obec bez reflexních prvků, pokuta ve výši až 2500 korun. A bude hůř: ministerstvo dopravy chystá podle Mf Dnes vůbec největší reformu od zavedení bodového systému, například za jízdu bez řidičáku má hrozit pokuta 75 tisíc.

Nezisková organizace Iuridicum Remedium vyhlašovala anticeny Velký bratr pro největší slídily za minulý rok, vyhrála česká policie, firma Mattel a ministerstvo financí. Adepta pro příští rok už máme: Praha oznámila, že Praha do kamerového systému v ulicích investovat až jednu miliardu korun.

A co jsme vám tento týden přinesli na Neovlivní.cz?

Začali jsme publikovat žebříček vlivu ve vládě: č. 17 a č. 16

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů.

Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

Komu podle našich propočtů patří poslední pozice – č. 17 – najdete tady », druhý nejméně vlivný politik kabinetu dostal číslo 16 ».

Policie vyšetřuje, jestli někdo hacknul Babišův mail

Policie začala vyšetřovat, jestli se vicepremiérovi Andreji Babišovi někdo naboural do emailové schránky. Informace Neovlivní.cz potvrdil přímo Babiš.

Aktivita policie přišla nedlouho poté, co v politickém a bezpečnostním zákulisí začaly kolovat zprávy, že je k mání Babišova pošta – za peníze.

Jestli ale někdo skutečně politikovy maily prolomil, zatím není jasné. (článek čtěte zde » )

Policisté se do případu vložili v minulých dnech. “Dozvěděl jsem se to od policie,” potvrdil lídr hnutí ANO, majitel koncernu Agrofert a ministr financí na dotaz Neovlivní.cz. Současně také dodal, že nevěří, že někdo jeho emaily nelegálně získal.

Babišovy bezprostřední reakce na naši zprávu si můžete přečíst tady » ).

VIDEO: Koubský vs. Zandl – Zapomeňte na soukromí, jak jsme ho znali

Proč jsou Češi svolní sdělovat o sobě na internetu tolik soukromých informací? A proč stát plánuje vybírat od lidí další a další data? Rozpíná se kolem nás stále větší “Velký bratr”?

To byly jen některé z mnoha otázek o bezpečnosti na internetu, které zazněly během debaty, kterou na půdě Metropolitní univerzity v Praze pořádala redakce Neovlivní.cz.

Proti moderátorce Sabině Slonkové usedli dva experti na tuto oblast: publicista, zakladatel Energomonitoru Patrick Zandl a vysokoškolský pedagog z VŠE, publicista Petr Koubský.

Videozáznam celé debaty najdete na tomto místě »

Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy

Slovenský časopis Zem a Vek se profiluje jako alternativní magazín, jenž zveřejňuje “informace, které vám ostatní média zamlčí”. Vychází v nákladu 25 tisíc výtisků a jeho tvůrci tvrdí, že se umí uživit i bez reklamy, jen díky podpoře čtenářů.

Aktuálně zveřejněný článek Antona Šechovcova s názvem “Putinovi spojenci ze slovenské krajní pravice, případ Zem a Vek” však ukazuje něco jiného. Že si tvůrci řekli o podporu přímo v Moskvě.

Ukrajinský odborník na extremistická hnutí Šechovcov, který působí v Legatum Institute, ve svém textu rozebírá uniklou nahrávku, na níž je zachycený rozhovor šéfredaktora časopisu Tibora E. Rostase, spoluzakladatele periodika Dušana Budzáka a dnes už bývalého ruského velvyslance na Slovensku Pavla Kuzněcovova.

Přečtěte si celý příběh propagandy v materiálu Stanislavy Harkotové ».

Urgentní zakázka: 80 milionů míří k právníkům z okolí premiérova přítele

Tak dlouho stát otálel s výběrem právníků ve vleklém sporu o naftu se společností Viktoriagruppe, až přiklepl zakázku bez soutěže skupině advokátů s úzkou vazbou na premiérova přítele Radka Pokorného.

Jde přitom o právní služby, za které je stát připraven zaplatit 80 milionů korun.

O zakázce v jednacím řízení bez uveřejnění – takzvaném JŘBÚ, tolik kritizovaném přidělování zakázek jednomu subjektu – rozhodla Správa státních hmotných rezerv (SSHR) s platností od letošního ledna. Právní zastupování tak získali advokáti sdružení kolem Alexandra Mareše, přítele a spolupracovníka vlivného zákulisního hráče Pokorného.

Více se dočtete v původní zprávě Sabiny Slonkové ».

Blogger stopoval, kdo stál za pražskou kampaní proti islámu a migraci

Detailní rekonstrukce drobných otisků, které po sobě zanechávají tvůrci digitálních informací, se stala jedním ze čtenářských hitů týdne na Neovlivní.cz.

Roman Máca, analytik think-tanku Evropské hodnoty, se pustil po stopách virtuálního otisku, který po sobě zanechali ti, kdo stáli za nedávným masivním pražským protestem proti islámu a migraci.

Záznam zachycující události během demonstrací 6. února 2016 vyvolal značný ohlas. Video prezentuje údajnou státními složkami připravenou provokaci v podobě zinscenovaného sporu mezi dvěma názorově protichůdnými skupinami.

Záznam byl rovněž opatřen svéráznými titulky, které mají diváka za použití expresivních výrazů vtáhnout do děje a vysvětlit mu tak běh událostí. Následně byl sdílen na Facebookové (FB) stránce We Are Here At Home .com, odkud se rapidně šířil a za několik málo dní získal více než půl milionu zhlédnutí.

Výsledky Mácova “pátrání” najdete k dalšímu studiu tady ».

Úplatky v mýtě? Policie otevřela kontrakt z Paroubkovy éry

Miliardový tendr na mýto z doby vlády Jiřího Paroubka od počátku provázelo podezření, že byl spojen s úplatky směřujících hned pro několik partajních pokladen. Policie ale vždy vyšetřování odložila. Nyní se do případu vložila znovu. Kauza přitom nejvíc ohrožuje dvě z vládních stran: KDU-ČSL a ČSSD.

Trestní oznámení v případu elektronického mýtného systému avizoval před týdnem ministr dopravy Dan Ťok (ANO), deník Neovlivní.cz ale zjistil, že policie se případem v tichosti zabývá už od loňského roku.

Pokud by chtěla někoho za předražený tendr stíhat, má letos poslední možnost. Pak už budou činy spojené se zakázkou na mýto promlčené. Celou zprávu si můžete přečíst zde ».

Děkujeme vám za celotýdenní pozornost a těšíme se na další!