Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 8. týdne roku 2016.

Další vtip za stovku vytáhl ze svých bezedných kapes bonmotů Miloš Zeman. “Adolf Hitler byl vegetarián, nekouřil a nepil. Pokud jste nikdy neochutnal dobrou slivovici a nikdy nekoštoval víno v moravském sklípku, tak o hodně přicházíte a skončíte jako Adolf Hitler,” citovala média prezidentovu odpověď studentovi, který mu položil kritickou otázku, proč svým kouřením a pitím dává špatný příklad mladým.
zem1

“Žertovný” tón návštěvy ještě podtrhl místní hejtman Martin Půta (STAN), který Zemanovi daroval samopal a okamžitě tak oživil nedávnou bouři kolem prezidentova výroku o “kalašnikovu pro Sobotku” (připomenutí tady »). “Je to sovětský samopal Sudajev, který se vyráběl v provizorních podmínkách například v Leningradu v traktorových stanicích. A protože já jsem pro něho neměl úplně dobré využití a vím, že pan prezident se hodně zabývá historií, tak mi přišlo v těch souvislostech posledních týdnů docela dobré ten samopal dát panu prezidentovi,” vysvětlil Půta studentům. Doplňujeme, že svůj dar načasoval na den ročního výročí tragické střelby v Uherském Brodu, kde místní občan v návalu šílenství postřílel osm lidí.

Odkaz historie učaroval rovněž autorům z Mediálního úseku ÚV KSČM. Zatímco v Polsku se 25. února šikovaly davy novinářů, aby prozkoumaly nově zveřejněné spisy o spolupráci Lecha Walesy s totalitní státní policií, čeští komunisté v tento osudový den našich dějin napsali národu: “KSČM se k revolučnímu základu února 1948 hlásí. Oceňuje práci a obětavost generací budovatelů první formy socialismu. Zároveň však hluboce lituje tragických deformací a nedostatků, které během vývoje myšlenku socialismu ochudily a poškodily. KSČM připomíná, že se po listopadu 1989 omluvila všem, jejichž život tyto deformace negativně zasáhly. KSČM v reakci na kampaň opakovaně deklaruje zájem na objektivní analýze historické formy socialismu před rokem 1989. Je přesvědčena, že podrobné, nezaujaté hodnocení může přispět k podpoře myšlenky nové, demokratické a humánní podoby socialismu. KSČM se nevrací zpět k již k překonané formě, ale snaží se najít cestu k sociálně spravedlivé společnosti 21. století.”

25. února 2016 do České republiky dorazil obávaný virus zika.

A statisíce podnikatelů se museli poprvé popasovat s “kontrolním hlášením k DPH”, kterým se ministr financí Andrej Babiš rozhodl přispět k poctivější české společnosti. Mimochodem, snažili jste se do systému zadat například zahraniční platby, respektive VAT? Deset z deseti daňových poradců varuje: nezkoušejte to.

Den před komunistickým vítězným únorem oznámil kdysi druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala, že se svým společníkem daroval podíl v dolech OKD, ostravském symbolu socialistického typu hospodářství (zde »).

A hlavní město Praha si 25. únor připomněla hned několika významnými počiny. Zejména rozhodla, že podepíše partnerství s Pekingem, včetně uznání “jednotné Číny”, tedy symbolu tamní komunistické diktatury. Také metropole slavnostně oznámila, že cestovní doklad Pražanů se bude opravdu jmenovat Lítačka. A do třetice: úředníci hlavního města – po mediálním nátlaku, nutno říct – odvolali ředitele střední školy, kde učni šikanovali jednu z učitelek.

Uprchlý boss podsvětí Radovan Krejčíř dostal v JAR za své zločiny 35 let vězení. V Česku padla hned dvakrát čím dál oblíbenější sazba “8,5 roku za mřížemi”. Vyslechl si ji řidič kamionu, který vloni ve Studénce způsobil tragické vykolejení expresu Pendolino. A také šéfka ERÚ Alena Vitásková za údajně zmanipulovanou podporu několika solárních elektráren. Vitásková, v posledních týdnech žena pod velkým tlakem politického lobbingu z mnoha stran, se cítí neviná. Naopak sama zveřejnila dopis premiérovi, ve kterém popisuje, kdo a jak ve skutečnosti ovlivňuje rozhodování a práci jejího úřadu (Dopis o tarifech tady »).

Političtí lobbisté o sobě v týdnu dali vědět hned několikrát. Druhý nejvlivnější muž zákulisí žene k soudu vydavatelství Mafra, které podle něj pracuje na zakázku svého majitele Andreje Babiše a manipuluje zprávy. Mafra to odmítá, žalobě o desítky milionů se bude bránit. V mocenské buňce kolem ČSSD zároveň vznikly “protibabišovské plány” i na dalších frontách – politici chtějí odstřihnou druhého nejbohatšího Čechoslováka od jeho firem zákonem. Buď byznys, nebo politika, ozývá se od politické konkurence ANO. Na projednávání těchto bodů na půdě Poslanecké sněmovny se již teď těšíme.

Na zahraničním politickém bojišti vyhráli své bitvy Donald Trump a Hillary Clintonová, kteří drtivě ovládli další hlasovací souboje o nominaci do prezidentských voleb v USA.

Naopak v Sýrii zavládl po pěti letech klid zbraní. A v prvním týdnu opravdu vydržel.

Jaký původní obsah vám tento týden přinesla redakce Neovlivní.cz?

Data: Sobotka jde proti většinovému mínění, Zeman a Babiš ho drtí

Sobotka, Babiš, Zeman. První dva čeká už na podzim první reálné měření sil během krajských voleb. Třetí z nich to má sice až za dva roky, současné turné po regionech si lze však těžko vykládat jinak než jako předzvěst kampaně před prezidentskými volbami. Jakou agendu vytahují? A souzní s náladami ve společnosti, jak je zrcadlí výzkumy veřejného mínění?

Redakce Neovlivní.cz analyzovala z dat a mediálních výstupů, jaká témata momentálně tři nejsledovanější politici akcentují. Zaměřili jsme se na pět klíčových oblastí: Uprchlíci, bezpečnost, Evropská unie, daňová zátěž a ceny.

Prosté srovnání nevychází dobře pro Bohuslava Sobotku. Oproti tomu Miloš Zeman a Andrej Babiš s hlasem lidu rezonují – anebo rezonovat postupem času začali. Posuďte sami ».

Jsme ti malí, slabí, využívaní. Troška Renče místo Oscarů

“Lída Baarová nikdy neměla štěstí na muže. Nejprve Joseph Goebbels, teď Filip Renč.” (…) “Imbecily lásky jsou vskutku mohutný mentální výplach, ozajstný klystýr mozkových buněk. Člověk si po skončení musí jít urychleně zahrát scrabble nebo vyluštit pár sudoku, aby se mu vrátilo IQ zpátky na původní úroveň.” Z filmového publicisty Kamila Fily se stal Ještě větší kritik, než jsme doufali.

Fila se z kraje roku rozhodl odejít z tradičních médií a spustit na internetu one man show.

V týdnu, na jehož konci se budou rozdávat Oscary a snad už skončí čekání Leonarda DiCapria na zlatou sošku, byl Kamil Fila pro rozhovor o médiích jasnou volbou. Interview Simony Holecové čtěte zde ».

Dokument: Kdo vyzradil agenta Psíka

Zatímco tajné služby a policie z pověření politiků vyšetřují únik informací v kauze únosu pětice Čechů v Libanonu a mimo jiné kvůli tomu odposlouchávají novináře, prozrazení identity vojenského špiona Martina Psíka jde přímo za ministerstvem obrany. Jeho jméno, služební zařazení i fotka visí na resortním webu.

Fotografie jsou z května 2010, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek v rámci inspekční cesty navštívil český vojenský kontingent v Afghánistánu. Sérii dvanácti snímků doplňují detailní popisky. U čísla 7 je uvedeno: “Zpravodajský důstojník kontingentu nadporučík Martin Psík při dokladu o bezpečnostní situaci v prostoru RC E.” Původní zprávu si můžete přečíst zde ».

Premiér opevňuje dozorčí radu ČEZ, míří do ní jeho poradce

Čtvrt roku před valnou hromadou státní společnosti ČEZ, kde se očekává další kolo bitvy o vliv v této energetické společnosti mezi premiérem Bohuslavem Sobotku a Andrejem Babišem, v tichosti rezignoval člen dozorčí rady Vladimír Vlk.

Na jeho místo míří premiérův poradce Petr Polák, schválený by měl být už tento čtvrtek.

Vladimír Vlk, který byl v dozorčí radě za ministerstvo průmyslu a obchodu, oficiálně rezignoval ze zdravotních důvodů. Ze zjištění Neovlivní.cz ale vyplývá, že Vlk se v kontrolním orgánu ČEZ – viděno zájmy sociální demokracie, která řídí MPO – neosvědčil. Více se dočtete v původní zprávě Sabiny Slonkové ».

Propagandistický Eurodenik.cz vlastní ruští byznysmeni

Má zdánlivě proevropský název, najdete tu články i třeba z britského Guardianu. Přesto je server Eurodenik.cz dalším střípkem v mozaice prokremelských médií, která jsou v Česku od vypuknutí konfliktu na Ukrajině stále aktivnější. Za projektem stojí ruský byznys.

Na první pohled vypadá Eurodenik.cz jako jakýkoliv jiný zpravodajský portál. Nabízí čtenářům články přeložené z různých světových médií, ale i autorské články z redakce samotného Eurodeniku. Po důkladnějším prozkoumání obsahu a výběru článků však portál nápadně připomíná další z proruských webů, které od vypuknutí války na Ukrajině a anexe Krymu zahltily český a slovensky internetový a mediální prostor. Další z materiálů, v nichž Neovlivní.cz již rok mapuje ruskou propagandu najdete na tomto místě »

Zrušení firmy za pomluvu navrhl komunista. Nejde o média, slibují politici

Poslanci z ústavně právního výboru chtějí, aby nově bylo možné trestně stíhat firmy za pomluvu. Novela podle nich primárně směřuje proti firmám, které likvidují svoji konkurenci přes smyšlené insolvenční návrhy. Chystaná změna však může zároveň vést k tomu, že v budoucnu bude možné zrušit vydavatelství, jehož média zveřejní zprávu, kterou justiční aparát označí za pomluvu.

S novými pravidly poslanci přišli v rámci přípravy novely, která nově definuje trestní odpovědnost právnických osob. Součástí návrhu je i zavedení trestného činu pomluvy mezi delikty, za něž bude možné nově postihovat firmy. Plán prosadil v ústavně právním výboru poslanec KSČM a bývalý policista Zdeněk Ondráček (více se dočtete tady »).

Žebříček vlivu ve vládě: číslo 15

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

A kdo je na čísle 15?

Je to skoro k nevíře, ale ještě před třemi lety byl washingtonský rodák nejpopulárnějším tuzemským politikem. Dokonce i v době vstupu do vlády mu hned po Andreji Babišovi věřilo nejvíc lidí. Více tomto díle seriálu ».

Tonda Blaník, DVTV, OSF, Sabina Slonková a spol. vyrazili do krajů

První ze série krajských debat o klientelismu a korupci se odehrála v pátek večer ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem. Divadelní sál s oficiální kapacitou až 384 osob byl plný tak, že na některé vyšla už jen místa “na stání”.

Na YouTube navíc večer přenášela živě internetová televize DVTV, která za podpory nadace Open Society Fund roadshow organizovala. Mikrofonu se chopil moderátor Martin Veselovský, proti němu usedla šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, bývalý první náměstek primátora Ústí nad Labem Martin Hausenblas a místní aktivisté – Boris Rudý, Kateřina Chalašová (sdružení Střekovské matky) a Lenka Černá (Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem). A ano: Z plátna do dění v sále promluvil i Tonda Blaník. Pokud jste u toho nemohli být, přečtěte a prohlédněte si, jaké to v Ústí bylo » .

Přejeme vám příjemný start do měsíce března a díky, že jste s námi!