© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To podstatné, co se odehrálo během 10. týdne roku 2016.
Jak všichni víte, byl to týden Čapího hnízda.
Po zprávě Neovlivní.cz o utajeném a “odpuštěném” mnohamilionovém trestu za neoprávněné čerpání dotace pro dnešní farmu Andreje Babiše se začaly na politické a mediální scéně dít věci.
A taky během chvíle vznikla spousta vtipů.
Na konci týdne to dokonce začalo vypadat, že i hlavní vládní strana považuje nově zveřejněná fakta za natolik vážná, že problém bude chtít řešit na parlamentní půdě. Ke svolání mimořádné schůze Sněmovny k Čapímu hnízdu už vyzvaly opoziční ODS a TOP O9.
“Pokud pan Babiš nějakým přijatelným způsobem, dejme tomu do úterý, do středy, nevyjasní ty věci kolem Čapího hnízda, tak tu schůzi podpoříme,” prohlásil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka v České televizi, která kauze věnovala páteční Události, komentáře.
Uvidíme, jak se političtí partneři ANO k celé věci opravdu postaví, každopádně pátrání je stále na začátku.
Ale zpátky k těm vtipům, které se po našich článcích o Čapím hnízdě vyrojily. Vybrali jsme pro vás desítku, která ilustruje, že i zprávy mohou začít žít svým vlastním, druhým životem.
Přehled našich odhalení ke kauze Čapí hnízdo najdete v druhé polovině tohoto článku, teď pojďme k tomu ostatnímu, co týden přinesl.
Devadesát jedna českých poslanců sebralo odvahu, podepsali žádost o okamžité propuštění Ukrajinky Nadiji Savčenkové, která je v Rusku souzena v politickém poválečném procesu. Listinu, s níž přišla TOP 09, dostalo ruské velvyslanectví v Praze.
Kabinet Bohuslava Sobotky konečně veřejně přiznal, že kvůli mnohým průtahům a především nevýhodně nastaveným podmínkám z minulosti musí vypsat na provozovatele miliardového systému mýta tzv. přímou zakázku. V překladu – prodlouží kontrakt se současným provozovatelem, firmou Kapsch.
Koaliční kabinet rovněž protlačil Sněmovnou nový zákon o zadávání veřejných zakázek, teď je na tahu Senát.
Dvakrát se v týdnu zatřáslo sportovní nebe. Jedna hvězda spadla, když populární tenistka Maria Šarapovová oznámila, že neprošla dopingovým testem. Obratem ztratila sponzorské smlouvy s Porsche, Nike či TAG Heuer a svět se začal dozvídat o nové látce meldonium, kterou Šarapovová – a zdaleka nejen ona – roky brala.
Druhá globální sportovní hvězda naopak definitivně vstoupila do dějin. Hokejista Jaromír Jágr v NHL přidal další góly a nahrávky a v historii kanadského bodování nejlepší ligy světa je již č. 3 – až za ním už navždy bude “pan hokej”, legenda Gordie Howe.
V Česku dostal příležitost “zapsat se do dějin” každý, kdo má internet. Díky Peroutkomatu. Vše odstartoval hanlivý nápis pod brněnským mostem, kde anonymní “Ferdinand Peroutka” vzkazoval Miloši Zemanovi, co si myslí o jeho postoji k prohře u soudu, kde prezident neuspěl s tvrzením o Peroutkově obdivu k Hitlerovi. I když fyzický nápis pod mostem správa silnic urychleně přetřela bílou barvou, netrvalo dlouho a na webu se objevila aplikace, do níž si virtuální nápis pod mostem může vepsat každý, jak chce.
Čím je pro část Čechů prezident Zeman, stal se v USA definitivně Donald Trump. V Chicagu musel zrušit předvolební mítink poté, co hádka mezi jeho odpůrci a příznivci přerostla v pouliční bitku. Jinak ovšem Trump pokračoval ve vítězném tažení republikánskými primárkami a připsal si také oficiální podporu od dalšího neúspěšného rivala Bena Carsona. Dílčí úspěchy však sbírá i nyní Trumpův hlavní soupeř Ted Cruz, primárky budou ještě dlouhé – podobně jako u demokratů, kde Hillary Clintonová přesvědčivě vede, avšak Bernie Sanders ji dokáže v jednotlivých státech dál trápit.
Provinční a poklidný pouliční protest zažila i Praha 10, kde radnice vyvěsila vlajku Tibetu na dohled stadionu fotbalové Slavie, ovládané čínským kapitálem. Peněz z Číny, které do České republiky přinesla společnost CEFC, bude každopádně dál přibývat, nejnověji firma potvrdila zájem převzít významnou část finančí skupiny J&T. Již zanedlouho by tak Slavia i Sparta mohly mít stejného spolumajitele.
Policie oficiálně potvrdila, že vyšetřuje Radmilu Kleslovou kvůli odměnám, které dostávala ve státních a veřejných firmách v éře, kdy byla první ženou ANO a pravou rukou Andreje Babiše.
Co jsme publikovali na Neovlivní.cz?
Babiš sice tvrdí, že projekt luxusního konferenčního centra Čapí hnízdo opakovaně kontrolovali auditoři a nic závadného nenašli, opak je ale pravdou. Deník Neovlivní.cz získal auditní zprávy úřadů, které projektu již udělily mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací.
Touto exkluzivní zprávou jsme ve středu otevřeli kauzu Čapí hnízdo ».
Neznámé detaily, jak dotační úřad Čapímu hnízdu poskytl peníze, jak ho pokutoval a pak – navzdory dvěma auditům, potvrzujícím, že se pokutované pochybení stalo – pokutu vpodstatě odpustil, jsme přinesli v sérii textů:
A nekončíme.
Rusové jsou hned po Češích nejčastějšími vlastníky českých firem. Deník Neovlivní.cz se z tisíců podniků zaměřil na ty lokální, v regionech – s ambicí ukázat na konkrétní příkladech, jak “řadoví” ruští byznysmeni v Česku reálně fungují.
Redakce se při mapování zaměřila na společnosti, jejichž tržby dosáhly alespoň 25 milionů korun. “Takových společností je napříč republikou 116. Jde o firmy jak s přímým, tak kombinovaným vlastnictvím,” uvedla Barbora Laušmanová ze společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která Neovlivní.cz základní data o těchto firmách poskytla.
Zvolený filtr pomohl najít a popsat příklady výrobních společností Rusů v krajích, které u nás opravdu podnikají: nabízejí konkrétní produkty, zaměstnávají místní lidi. Tedy ne “kancelářské společnosti” v centrech velkých měst, které jsou často jen schránkami bez činnosti. V prvním týdnu seriálu u nás vyšlo:
Slovensko se probudilo s povolební kocovinou a přemítá, co se to vlastně stalo. Do parlamentu se dostala krajně pravicová strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, která je známá svou protiromskou, protievropskou a celkově protisystémovou rétorikou. V průzkumech veřejného mínění dlouhodobě dosahovala na maximálně dvě procenta. Přesto jí voliči v sobotu přisoudili osmiprocentní zisk, do Národní rady usedne čtrnáct poslanců ĽSNS. Předkládáme vám text naší slovenské spolupracovnice Stanislavy Harkotové, která v rozhovoru rozebírá příčiny a důsledky této volby.
Nečekaný úspěch partaje Mariána Kotleby, župana Banskobystrického kraje, byl jedním z největších a nejnepříjemnějších překvapení voleb. Kdo sledoval televizní studia, nemohl si nevšimnou, že i komentátoři mají problém jasně pojmenovat, kdo vlastně Marián Kotleba je a co jeho strana představuje. Čtěte celé interview ».
Ani problematický zákon o regulaci hazardu, ani skrytá hrozba cenzury nespojila tuzemské mediální domy do tak hlasité aliance, jako to během pár hodin dokázalo pár slov od šéfa tuzemského operátora O2. Jak blízko je svět digitálního obsahu bez reklamních bannerů, popsal pro Neovlivní.cz v autorském článku šéfredaktor odborného serveru Lupa » David Slížek.
I když se české O2 snaží hrát roli Robina Hooda, který nenasytným médiím bere a chudým uživatelům dává, nápad, že umožní svým zákazníkům zablokovat všechny reklamy na webech, má k charitě daleko. Firma se jím ovšem zapletla do války, která dalece přesahuje její obzor. Hraje se v ní o miliardy ze světových digitálních reklamních příjmů. Zde najdete celý text Davida Slížka ».
Nejslabší článek vlády – č. 17 – Daniel Ťok, na šestnáctce Jan Mládek, o příčku lepší Jiří Dienstbier, č. 14 jeho stranický kolega Svatopluk Němeček a Richard Brabec z ANO jako třináctka.
Tak prozatím vypadá Index vlivu ve vládě, který Neovlivní.cz začalo sestavovat v polovině mandátu koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky. Hodnotíme, jaká je pozice jednotlivých ministrů a mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.
V tomto týdnu jsme představili číslo 12 ».