Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 11. týdne roku 2016.

Máme za sebou další týden ve stínu Čapího hnízda, kauzy vicepremiéra Andreje Babiše, ve které redakce Neovlivní.cz přinesla řadu exkluzivních zjištění. Propátrali jsme archivy a popsali, jak se šéf hnutí ANO k ekofarmě (ne)znal v době, kdy ji (ne)vlastnil. A například jsme také zmapovali, jakou roli v případu sehrál bývalý středočeský hejtman David Rath, nyní nepravomocně odsouzený za korupci při veřejných zakázkách, a stavební společnost Bak. Firma, která přestavovala Čapí hnízdo, podle rozsudku nad Rathem sehrála roli křoví v jedné z linek Rathova procesu (více zde »). Podrobnější výčet zjištění Neovlivní najdete níže, teď ještě chvíli zůstaňme u politické linky příběhu.

leopold_koenig_capi_hnizdo_tweet

Opozici se podařilo na 23. března svolat k případu mimořádnou schůzi sněmovny. Tento krok přiměl premiéra Bohuslava Sobotku svolat jednání vládní koalice, na kterém chtěl dohodnout společný postup. Jisté je, že spornou dotací, na kterou si Čapí hnízdo sáhlo, si Sobotka vládu rozložit nenechá. Opakovaně se nechal slyšet, že případ má vyšetřit policie a evropský OLAF, on tu není od toho, aby vyšetřoval něčí provinění (popsali jsme tady ») a zajímá ho jediné: aby aféra nenarušovala práci kabinetu.

belobradek_tweet_babis

Sám Babiš se kvůli svolané schůzi nejprve zlobil. Pak si stěžoval, že musí zrušit dovolenou. Pak řekl, že na schůzi půjde a ke “kampani” proti své osobě se vyjádří. Pak řekl, že na ní zveřejní jméno člověka, který měl luxusní resort vlastnit v letech, kdy byla firma napsaná na anonymního vlastníka a díky tomu dosáhla na dotace. Trvá na tom, že on ani Agrofert to nebyli, ale jméno chce odtajnit s týdenním zpožděním.

ANO se mezitím jako jeden muž a jedna žena za svého šéfa postavilo. A padaly pozoruhodné výroky. Například Martin Komárek, poslanec a bývalý novinář, který ve svých komentářích psal, že pro politiky platí presumpce viny, protože jsou na ně kladeny vyšší nároky než na ostatní, řekl České televizi: “Andrej Babiš říká, že nic neudělal. Když mě soused obviní, že jsem mu snědl psa, a já mu řeknu, že jsem to neudělal, ale on za mnou bude pořád s nařčením chodit, tak můžu jen opakovat: já jsem nic neudělal, já psa nesnědl.

stropnicky_capi_hnizdo

Martin Stropnický, ministr obrany, který se obvykle do chodu v partaji příliš nevměšuje, zase vyjádřil v Lidových novinách rozčarování nad tím, jak se Babišovi stále předhazují jeho byznysové aktivity. “Do případu nevidím, ale z politického hlediska je to, jako kdybyste si vzali blondýnu a po pěti letech jí začali vyčítat, že je bruneta.

hlas

Sám Babiš pak na pondělí svolal jednání své strany, kde chce řešit, jak podle ANO funguje vláda a také chystanou novelu zákona o střetu zájmů, která by mohla mít zásadní dopad na podnikání Babišova Agrofertu. V rozhovoru pro Deník.cz řekl, že nerozumí, proč mu někdo Agrofert vyčítá, když firmu ‘jenom vlastní’. “Vždyť já s Agrofertem nic nemám, jednou měsíčně se podívám na výsledky a hotovo. Agrofert jsem budoval 23 let, teď funguje beze mne, je dobře nastavený, vůbec do jeho chodu nezasahuji,” uvedl.

hlas2

Zastání má každopádně na Hradě, Miloš Zeman si ho v týdnu pozval, nad spornými padesáti evropskými miliony mávl rukou, řekl, že aféra je pod jeho rozlišovací schopnosti a následně se oba domluvili, že se na Čapí hnízdo zajedou podívat děti ze Zemanem protežovaného Fondu ohrožených dětí.

Pro Babiše má – prý díky své zkušenosti s mediální kampaní namířené na něj kvůli neexistující bezpečnostní prověrce – pochopení i hradní kancléř Vratislav Mynář. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že: “Prověrku nepotřebuji, žádost o ní byla hloupost. Donutila mě k ní média a mé okolí.” Jeden z nejlépe placených úředníků státu dále řekl: “To, že nemám prověrku na stupeň přísně tajné, mě hendikepuje v tom, že si nepřečtu dva až tři materiály v průběhu roku.”

Na Hradě jsou nyní v plném proudu přípravy blížící se státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Hlavním výsledkem setkání má být podle ČTK společné prohlášení k ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou. Připravuje se také podpis několika memorand o spolupráci v oblasti investic, financí, letectví nebo zdravotnictví. O choutkách čínských firem na české nákupy jsme psali např. zde », skoro stejně zajímavé však bylo sledovat, jak se s blížícím eventem zvyšuje zájem Číňanů o českou politiku.

daniel_herman_tweet_cina_tibet

Své by o tom mohl vyprávět ministr kultury Daniel Herman (viz přiložený tweet), nebo poslankyně ODS Miroslava Němcová, která na sklonku týdne vznesla protest proti semináři o přebírání zkušeností z ÚV KS Číny ve sněmovně, který pořádá místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. “Aby nám Ústřední výbor Komunistické strany Číny přijel do Parlamentu vykládat, jak máme řídit a budovat stát, to jsou věci, se kterými bytostně nesouhlasím,” uvedla.

A teď pojďme udělat úkrok od české politiky a stručně se podívat do světa.

bbc_belgie_teror

V Bruselu byl po 120 dnech na útěku dopaden jeden ze strůjců loňských teroristických útoků v Paříži Salah Abdeslam. Muž, který měl být mozkem při plánování a logistickém zajištění útoků, které stály život 130 lidí. Při razii, která proběhla v pověstné čtvrti Molenbeek, lítaly kulky a ozývaly se výbuchy, nakonec byl Abdeslam dopaden s dalšími čtyřmi lidmi, včetně rodiny, která ho ukrývala. Abdeslam byl postřelen, šlo však o lehké zranění a nyní je v rukou belgické justice, která ho nejspíš rychle vydá do Francie. Podle tamní televize BFM se už mladík přiznal, že se chtěll odpálit během fotbalového utkání na Stade de France, ale na poslední chvíli si to rozmyslel.

V neděli pak začala platit v týdnu vyjednaná dohoda Evropské unie s Tureckem, která – pokud by byla naplněna – má šanci výrazně zmírnit současnou migrační krizi. Dohoda stojí na finanční pomoci Ankaře, která se zavázala převzít zpět všechny migranty a uprchlíky, kteří připlují na řecké ostrovy z Turecka. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera budou procedury ve spojení s vracením migrantů stát během následujícího půl roku až 300 milionů eur.

syrie_isis_rusko

Dvakrát z Ruska: prezident Vladimir Putin zahájit stahování hlavních ruských sil ze Sýrie, protože podle něj svůj základní úkol splnily. “Myslím, že úkoly uložené ministerstvu obrany byly zcela splněny. Proto nařizuji zahájit od zítřka (úterý 15. 3.) stahování hlavní části našeho vojenského uskupení ze Syrské arabské republiky,” citovala agentura TASS z Putinova prohlášení.

V pátek 18. se pak vydal “na místo činu”, na Krym, aby oslavil druhé výročí anexe ukrajinského území. Podíval se na budovaný devatenáctikilometrový most, který má spojit poloostrov s pevninským Ruskem a trochu se tu zlobil, že stavba nabírá zpoždění. Putin chce, aby se přes Kerčský průliv dalo přejíždět nejdéle za dva roky. Médii pak proběhla zpráva, že chce velkostavbu dát na zodpovědnost jediného člověka, aby ho bylo “možno pověsit, jestli nic neudělá.”

papez_frantisek_instragram

Papež František zvyšuje svůj vliv na sociálních sítích. V sobotu se přidal na Instagram a během prvních dvanácti hodin získal milion fanoušků. (Mimochodem, na Twitteru má pontifex dohromady přes 20 milionů těch, kteří jeho zprávy odebírají.

A teď už ke zprávám, které jste si během uplynulého týdne mohli přečíst na Neovlivní.cz.

Hnízdo, Babiš, Rath a minulost

Koláž: Neo

Zveřejnili jsme dokumenty, výroky a data o farmě z období, kdy měla utajeného majitele a jakožto malý podnik čerpala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Zprávu s titulkem “Návrat do roku 2012: Jak Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín” najdete tady ».

Jak se vicepremiér k farmě (ne)znal jsme zdokladovali také ve fotostory, prolistovat si ji můžete zde ».

Přinesli jsme exkluzivní zprávu, že Čapí hnízdo povstalo za éry Davida Ratha. Neovlivní.cz získalo svědectví a historické fragmenty ukazující, jakou roli sehrál středočeský hejtman, odsouzený za korupci při veřejných zakázkách, v procesu čerpání dotací pro kongresové centrum dnešního ministra financí; podrobnosti tu ».

Získali jsme i rozhovor s Davidem Rathem. Byl tím, kdo v roli prvního politika kraje převzal dotační projekt, opakovaně ho kontroloval a nakonec i stvrdil odpuštění pokuty pro farmu. Exhejtmanem, v roce 2015 odsouzený (zatím nepravomocně) kvůli systematické korupci, v interview potvrdil, že se na kraji vědělo, kdo za čapím projektem stojí. Čtěte zde ».

Všechna zjištění jsme pak shrnuli do speciálu, projít si ho můžete zde ».

Žebříček vlivu ve vládě

TOP vlivní ve vládě: Kateřina Valachová

Už dva roky sedí ve Strakově akademii kabinet Bohuslava Sobotky. Deník Neovlivní.cz přináší v tomto “poločase” žebříček vlivu ve vládě, přehled, jaká je pozice jednotlivých ministrů. Mezi kriteria našeho indexu patří například kompetence politické i odborné, vnímání mediálního obrazu i zákulisní informace o postavení uvnitř mateřských partají i samotné vlády.

V předchozích týdnech jsme se dostali od nejméně vlivné figury kabinetu (č. 17 ») do první desítky. A tento týden jsme pro vás odtajnili, kdo skončil na pozicích do první pětky. Číslem šest je ministryně školství Kateřina Valachová (zde »), za ní skončil ministr obrany Martin Stropnický (zde »), osmičku má ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (zde »), devítku lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka (zde ») a desítku šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (zde »).

Zeman a unesení Češi

I když je prezident Zeman za svou podporu režimu Vladimira Putina často kritizován, pro jednou měly jeho ruské vazby zásadní pozitivní dopad. Z exkluzivního zjištění deníku Neovlivní.cz vyplývá, že hlava státu využila svých kontaktů na Kreml a sehrála klíčovou roli v osvobození pětice Čechů unesených v Libanonu.

Redakce shromažďovala několik týdnů všechny střípky příběhu nečekaného propuštění Čechů na svobodu. Při svém pátrání zjistila, že si Miloš Zeman kvůli akci Libanon volal s Vladimirem Putinem. Druhým klíčovým počinem Miloše Zeman pak byl tlak, který prezident vyvinul na členy kabinetu, aby přistoupili na požadavek únosců. Ti chtěli unesené Čechy vyměnit za Alího Fajáda, uvězněného v Česku, o jehož vydání žádaly Spojené státy. Celou zprávu si můžete přečíst zde ».

A ještě jedna zpráva o Češích a Rusku.  Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro Hospodářské noviny nebývale tvrdě napadl Moskvu. Řekl, že má doloženo, že se Rusko snaží Evropu oslabit přiživováním krize, kterou rozpoutal příliv uprchlíků. Rusko podle něj uprchlíky do Evropy přímo letecky dováží. Informaci jsme se věnovali v tomto » článku.

Velmi otevřený rozhovor o Německu a Češích

Hans-Jörg Schmidt během rozhovoru pro Neovlivní.cz. Foto: David Binar

Hans-Jörg Schmidt během rozhovoru pro Neovlivní.cz. Foto: David Binar

Německý novinář Hans-Jörg Schmidt žije od roku 1990 v Praze. Na rozhovor s ním jsme se vydali kvůli sledované sérii regionálních voleb v zemi našeho západního souseda, v nichž výrazně bodovali populisté. Ale také v době, kdy z nejvyšších míst české politiky, vládu nevyjímaje, tu a tam zaznívají ostrá slova na adresu německé vize Evropy a kroků, které prosazuje nejvlivnější žena starého kontinentu Angela Merkel.

“Kroky Merkel jsou v Česku veřejně interpretovány špatně, včetně mnoha médií. A mám pocit, že se to děje záměrně,” řekl v rozhovoru Schmidt. “Když například Angela Merkel v rozhovoru pro ARD říká: “Řecko se utápí v uprchlících, to není moje Evropa”, tak tím míní, že to je něco, s čímž se nehodlá smířit, že to neodpovídá jejím představám, hodnotám, které zastupuje. Tady pak čtu komentář, ve kterém se píše, že to taky její Evropa není, ještě aby byla! Neboli okamžitě se to převede na domnělý nárok kancléřky vést Evropu, že si Merkel myslí, že je samovládkyní, že ona rozhoduje.”

V rozhovoru se pozastavil třeba nad tím, jak díky prezidentu Zemanovi padl mýtus, že důležité věci pro Česko se rozhodují v Praze. A popsal osobní zkušenosti přistěhovalce: Co prožívá, když přijde do jiné země? Rozhovor si můžete přečíst zde ».

Válka v tajných službách

Ilustrační snímek: Shutterstock

Napětí v tuzemských zpravodajských službách, které vynesl na světlo případ unesené pětice Čechů v Libanonu, dál eskaluje. Objevila se totiž informace, že podstatná část výkupného za dvojici dívek Hanu a Antonii, zajatých před třemi lety v Pákistánu, se cestou k únoscům “kdesi ztratila”. Podezření řeší tajné služby, informace už podle zjištění Neovlivní.cz rezonuje i mezi členy vlády.

Podstata druhého kola války špionů je jednoduchá: politické špičky se rozhodly zaplatit za návrat Hany a Antonie, část z výkupného se však “cestou vytratila” a k únoscům nikdy nedorazila. Jedna z variant operuje s cifrou, že chybějí dva miliony dolarů. Druhá, že až čtyři. Tím, kdo zaplacení výkupného administroval, byl Úřad pro zahraniční styky a informace (civilní špionáž), na který tedy nyní podezření padá. Podrobnosti v této zprávě ».

Rozhovory o médiích: Robert Záruba

Robert Záruba tak, jak jej zachytil kameraman Petr Šanda během z MS 2013. F

Robert Záruba tak, jak jej zachytil kameraman Petr Šanda během z MS 2013. F

Sport má za sebou rušný týden a svět médií dvě z nejčtenějších, nejsdílenějších a nejkomentovanějších zpráv uplynulých dní. Jaromír Jágr překonal statistiky legendárního Gordieho Howea. A v těle špičkové hráčky, někdejší světové jedničky Marie Šarapovové, se našla látka, která je od ledna zakázaná, protože prokazatelně zvyšuje výkonnost. Meldonium brala roky.

Proč nás tak fascinují sportovní hvězdy? A co s tím, když idoly, postavené na piedestal, padnou? Odpovědi hledal novinář, který diváky světem sportu provází už od roku 1984. Robert Záruba, šéfkomentátor redakce sportu České televize. O Jágrovi třeba řekl: “On je opravdu jiný než ostatní hráči z jeho už tak mimořádné generace. Je to taková perla uvnitř lastury, která se narodila v silném roce 72,71 – to byly strašně silné ročníky. Husákovy děti v hokeji dokázaly věci, jaké nedokázala žádná generace před nimi a asi nedokáže žádná generace po nich.” Interview naleznete tady ».

Vzpomínka na krvavou éru podsvětí

vrazda-krimi

Po dvaceti letech policie zatýkala kvůli vraždě kdysi mocného šéfa podsvětí Antonína Běly, který byl tehdy konkurentem kmotra Františka Mrázka.

Policie už kdysi připisovala Bělovu vraždu právě Mrázkovi, nikdy na to ale nebyla schopna shromáždit dostatek důkazů. Až tento týden ovšem zatkla někdejšího bodyguarda Pavla Šrytra. Ten pro Mrázka pracoval v podstatě až do jeho vraždy. Dokud jej hlídal Šrytr, kmotr podsvětí pokusům o atentáty úspěšně unikal. Nájemný vrah Mrázka zastřelil krátce poté, co Šrytr od podnikatele odešel.

O roli Mrázka ve vraždě Antonína Běly kdysi šéfredaktorka Neovlivní mluvila přímo i s vdovou po Antonínu Bělovi. Zjevně pravdu znala, na přímou otázku, tehdy Marie Bělová odpověděla: “Řekněme to asi tak, že důkaz o tom nemám. Oni si to tam spolu nahoře už vyříkali.” Podrobněji zde ».

Zatýkání na severu

Data: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab

V květnu to bude rok, co soudce chomutovského soudu Ivan Novák vyhověl žádosti o podmínečné propuštění bývalého senátora ODS a jednoho ze symbolů kmotrovské politiky v Česku Alexandra Nováka. Ve věznici ve Všehrdech si odpykával čtyřletý trest za přijetí obřího, čtyřicetimilionového úplatku, jeho brány opustil po dvou letech poté, co soudci postačila záruka motorkářů z občanského sdružení Gryphons.

Nyní si pro stejného soudce došla protikorupční policie, která se o Ivana Nováka začala intenzivně zajímat právě v souvislosti s případem jeho jmenovce Alexandra. Podezírá ho, že za předčasná propouštění vězňů bral úplatky. A tak, zatímco je Ivan Novák stíhán (vazba na něj uvalena nebyla, stíhán je na svobodě), Alexandr Novák se mezitím bezpečně vrátil na pozice, které v regionu měl před svým uvězněním: znovu se začlenil mezi šedé eminence severu. Více tady ».

Neovlivní.cz na Vysočině

slonkova_nemcova_Zdar_nad_Sazavou_roadshow_blanik_dvtv

Prezident Miloš Zeman tu během svého dočasného politického důchodu objímal stromy a v létě brázdí hladiny rybníka. Andrej Babiš tu rozesel značnou část svého agrárního a potravinářského byznysu. Vysočina. Další zastávka regionální roadshow o klientelismu a korupci, které se pravidelně účastní šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková, se v pátek večer odehrála právě v srdci Vysočiny. Ve Žďáru nad Sázavou.

O čem byla v tamním sále kina Vysočina řeč, jaké myšlenky hosté přinesli a proč se například bývalá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová zlobí na prezidenta Zemana,  zjistíte v této » fotoreportáži.

A teď už nezbývá než poděkovat za pozornost, sejdeme se v novém týdnu u nových zpráv. 
Redakce Neovlivní.cz