Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 15. týdne roku 2016.

Končí týden, ve kterém jsme se dozvěděli, že policie dál pomáhá a chrání a sporné zákroky proti Čechům, kteří chtěli čínské delegaci připomenout otázku Tibetu a lidských práv, vlastně vůbec nebyly sporné, ale dokonale v souladu se zákony a potřebami chránit VIP hosta.

Na policejním prezidiu se odehrála velká tisková konference, kde šéf úřadu Tomáš Tuhý a jeho lidé řekli, že policie – s výjimkou jediného zásahu na FAMU (psali jsem zde ») – nechybovala. Pouštěl se tu záznam z instruktáže pro velitele, ve které se například dozvěděli, že “policie by neměla být orgánem, který vyhodnocuje vhodnost či nevhodnost názorů a transparentů. Tyto je možno zajistit, pokud se zakládá předpoklad trestného činu.”

Sundavání vlajky Tibetu proti Hiltonu.

Sundavání vlajky Tibetu proti Hiltonu.

Tibetské vlajky policie sundavala například na Evropské. Jenže tam se právě “zakládal předpoklad trestného činu”, jak jsme se dozvěděli od Václava Vondráčka, který byl po tři dny velitelem bezpečnostních opatření. “Policie fyzicky odstranila tibetské vlajky. Vlajky byly důležité pro řízení o přestupku,” sdělil.

Sundavání tibetských vlajek z oken proti hotelu Hilton, kde čínská delegace bydlela? “Podnět dal člen URNA, který zajišťoval přímo bezpečnost objektu. Postup policisty byl zcela legitimní, a rozhodně nehrálo žádnou roli, jestli to byla vlajka čínská, tibetská nebo česká,” řekla zas Michaela Hybnerová z policejního odboru vnitřní kontroly. Snajpři zkrátka potřebovali do prostoru vidět. Že zatažená žaluzie na vedlejším okně nevadila, nikdo nevysvětlil.

Fotograf deníku Referendum Ondřej Mazura, zbitý tyčí od transparentu skupinou Číňanů, jehož – nikoli agresory – policie zadržela? “Jestliže člověk s tibetskou vlajkou na krku jde po hlavě do hloučku osob, o kterých ví, že mají jiný názor, nemůže tomu policie přihlížet. Od něj to bylo účelové, šel si tam pro exkluzivní materiál. Omezení na osobní svobodě trvalo 52 minut,” komentoval to Vondráček.

A tak dále. Tři dny čínského neklidu stály státní kasu 16 milionů korun (“tedy méně než Obama”). A “na osobní svobodě bylo omezeno 23 osob”. Kolik z nich bylo občanů Česka a kolik z Číny, policie neřekla, publicista Martin Fendrych na Twitteru upozornil, že skóre činilo 22:1.

Jedeme dál. Hnutí Starostové a nezávislí si o víkendu volilo nové vedení, nepřekvapivě v čele zůstává muž dosud pověřený stranu vést – Petr Gazdík. Neměl konkurenci, ze 144 možných hlasů získal 133. (Rozhovor s Petrem Gazdíkem nabízíme zde ».)

Starostové se před časem trhli od TOP 09 s tím, že do dalších voleb jdou sami. Na sjezdu se ukázalo, jak žádanou jsou nevěstou, předcházeli si je v podstatě všichni. ANO, lidovci, ODS; první dvě jmenované partaje se kvůli tomu stihly i nepohodnout.

twitter_STAN_starostove

Alespoň, že některé jistoty zůstávají:

twitter_stropnicky_matej_zeleni

Sympatie ANO ke starostům je ovšem logická, Babišovo hnutí má v regionech velké a vleklé problémy.

Foto: Facebookové stránky brněnského hnutí ANO.

Foto: Facebookové stránky brněnského hnutí ANO.

Místní buňky se drolí – naposledy se v uplynulém týdnu rozpadlo prostějovské ANO. Odešla pětina členů, z toho tři místní zastupitelé. Odchod zdůvodnili tím, že hnutí nabralo na místní úrovni směr, se kterým nechtějí mít nic společného. “Někomu stále šlapeme na kuří oka. Mocenské vazby v Prostějově jsou zřejmě natolik silné, že prostřednictvím nastrčených posluhovačů dochází v oblastní organizaci hnutí k odklonu od programových zásad a naopak k souznění s mocenskými zájmovými skupinami,” stojí ve společném prohlášení bývalé šéfky organizace Hany Naiclerové a členů Františka Filouše a Františka Švece.

Problémy má hnutí také v Brně, kde ANO drží křeslo primátora (Petr Vokřál). V Brně se rozpadla vládní koalice, chvíli se zdálo, že Vokřál končí, pak se ukázalo, že končí lidovci a Vokřál teď bojuje o nová spojenectví. Podobná situace panuje v Praze; budiž pro Petra Vokřála poučením, že vládnout bez reálné vlády se dá mnoho dlouhých měsíců. Vlastní strana vyjádřila Adrianě Krnáčové nedůvěru v srpnu, koalice nad Prahou se jí rozpadla v říjnu 2015, tedy před šesti měsíci.

Telegraficky: Poslanci zakázali prodej v obchodech nad 200 metrů čtverečních na Nový rok, 25. a 26. prosince. “Je to trochu, jako by poslanci schválili, že voda poteče shora dolů, protože i super- a hypermarkety na Boží hod a na Nový rok zavírají už teď.  Takže máme zákon o svatoštěpánském volnu. Spokojen nebude víceméně nikdo,” glosoval rozhodnutí komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.

bbc_kadlec

Ministr vnitra Milan Chovanec celý týden vykazoval ze země irácké křesťany, kteří tu nechtějí zůstat, ale nakonec požádali o politický azyl.

Policista a bývalý vysokoškolský učitel na Policejní akademii Karel Kadlec má za sebou opileckou jízdu po Praze, během které dokázal zdevastovat padesát jedna aut. Záběry demoliční jízdy odvysílala i BBC.

A tečka ze světa, kde – na rozdíl od Česka – stále ještě rezonují uniklá data ze serverů panamské firmy Mossack Fonseca: Kvůli aféře odstoupil španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Ukázalo se, že drží podíly ve firmách sídlících v daňových rájích. Argentinský prezident Mauricio Macri čelí kvůli PanamaPapers a možným finančním únikům vyšetřování. A horkou půdu pod nohama má stále ještě britský premiér David Cameron.

A o čem jsme psali na Neovlivní.cz?

ČSSD a dietní plán

Lidovy-dum_CSSDSociální demokraté už mají číslo švýcarského účtu, na který mají po prohraném soudu odeslat advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun. Zatím se rozhodli jednat v rozporu se soudním rozhodnutím, porušit lhůty a neposílat nic. ČSSD tvrdí, že je správné napřed uspokojit Altnerovy věřitele, kteří se na stranu obracejí (podrobněji o dvacetimilionovém nároku zde »).

Špičky ČSSD si také postěžovaly na postup soudkyně Ireny Saralievové, která jejich kauzu rozhodovala. V rozsudku totiž připustila, že za soudní průtahy – a tím pádem stamilionové penále – může výlučně Altner. (Více z rozsudku tady »).

Redakce Neovlivní.cz získala neveřejné plány ČSSD, jak ve volebním roce nečekanou obří díru v rozpočtu řešit. Dvacetibodový interní scénář, podle kterého hodlá ČSSD šetřit peníze, jsme zveřejnili jako dokument, projít si ho můžete zde ».

Z usnesení předsednictva strany je zřejmé, že škrty jsou dramatické. Jen na mzdách hodlá ČSSD letos ušetřit patnáct milionů, v příštím roce dokonce 24 milionů. Bude se propouštět, další miliony mají přinést snížené náklady na provoz. Bohuslava Sobotku coby předsedu strany pak jeho kolegové pověřili, aby v případě potřeby zastavil hned čtrnáct nemovitostí, které ČSSD po republice vlastní. Mezi nimi je i Lidový dům. Analýzu úsporného plánu ČSD najdete zde ».

Kdo se ptá na Babišovy kauzy

Z facebookové prezentace Čapího hnízda.

Stížnost dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí na podřízenou, která za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování kauz spojených s Andrejem Babišem, jde do ztracena. Jak zjistil deník Neovlivní.cz, prošetřovatel ministrů Jan Kněžínek konstatoval, že se vicepremiér ničeho nedopustil. A Babišův náměstek, který vydal pokyn pokoutně pátrat po informacích o aférách svého šéfa, zase nespadá pod Kněžínkovu personální pravomoc.

Babišův úřad nadto už oznámil, že na postupu prvního náměstka z financí nevidí problém. Právě on pověřil úřednici resortu Barboru Boschat pátráním v Bruselu po kauzách Čapí hnízdo a dotací pro Agrofert, a to za zády jejich přímých nadřízených.

Deník Neovlivní.cz získal a zveřejnil nahrávku, která zachycuje, jak se úředníci snažili případ s náměstkem – neúspěšně – řešit. Nahrávku i celou zprávu najdete v tomto » textu.

Drahá Czechia?

Z kampaně Czech Republic - Land of stories

Odteď budeme v zahraničí Czechia. To, co před pár dny oznámil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ve čtvrtek zpečetila schůzka nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě. Může to být ovšem velmi drahá změna.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová bude žádat do svého rozpočtu zpátky více než miliardu korun. Tolik už její úřad stála propagace značky Czech Republic – Land of Stories (podrobněji tady »). Nadto varuje, že hrozí korekce EU – země totiž na podporu značky Czech Republic čerpala peníze z unijních fondů.

Šlechtová, do jejíž agendy péče o brand Česká republika patří, se o výběru jednoslovného názvu dozvěděla z médií. “Na vládě se mnohdy projednává spousta nedůležitých materiálů. A o změně názvu naší země se dozvíme z médií? Překvapivé,” řekla v rozhovoru pro Neovlivní, který najdete zde ».

K názvosloví jsme publikovali ještě malé “retro” », ve kterém jsme připomněli, jak už jednou muselo Česko venku vysvětlovat, že Czechia není Chechnya.

Další položky na seznamu ruské propagandy

Mix z fotografií, které provázejí texty serveru. Koláž: Neo

Deník Neovlivní.cz vytváří aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Tento týden jsme do databáze zařadili další dvě položky. Web Lajkit.cz (více zde »), který očividně cílí na mladší publikum a předkládá mu v poměrně moderním designu zprávy, jejichž originály patří na sociálních sítích k těm sdílenějším. Texty, zrcadlící putinovské vidění světa, do nich přimíchává, takže méně pozorný čtenář ani nezaregistruje, že se mu vedle legrácek podsouvají informace, které velebí Rusko a očerňují Západ.

Druhým webem – nově v databázi – jsou VlasteneckéNoviny.cz (více zde »), které se nebojí ani těch nejvulgárnějších a nejexpresivnějších slov. Výrazy a dikce zpráv až nápadně připomínají záplavu zloby, která se vylévá v diskusních příspěvcích pod výbušnými texty tradičních médií.

A ještě jedna zpráva, která se týká Ruska a médií: Černínský palác už podruhé odmítl prodloužit akreditaci pražského zpravodaje agentury RIA Novosti Alexandra Kuranova. O kartičku novináře, který smí pracovat v Česku, přišel podle informací Neovlivní.cz také Vladimir Sněgirev zastupující tu metropolitní večerník Večernaja Moskva. Kreml už prostřednictvím svých agentur vzkázal, že kroky nezůstanou bez odezvy. Další podrobnosti v tomto » textu.

Dva úřady, jedna zakázka, obří rozdíl

Ilustrační snímek: Shutterstock

Cena za právní služby při vymáhání nafty v kauze Viktoriagruppe je sedmkrát vyšší, než by mohla být, pokud by celý spor pro český stát řešil jiný úřad. Cena prvního tendru zněla na 12 milionů, Česko nakonec za identické služby platí osmdesát milionů korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl vleklý spor o motorovou naftu blokovanou v Německu původně za Česko řešit, vypsal zakázku na externí právní služby za 11 836 848 bez DPH.

“Konkurenční” Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která případ pro stát mezitím převzala a nyní pro ČR naftu ze skladů v Německu vymáhá, ovšem ve stejné době stanovila právnickou zakázku na 80 milionů rovněž bez DPH.

Dokumentace k oběma zakázkám, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici, přitom ukazuje, že až na detaily se obsah obou zakázek překrývá. Podrobnosti si můžete přečíst v této zprávě ».

Vlivní na jihu

TOP 10 v Jihočeském kraji: Jiří Fišer, starosta Tábora

Jihočeský kraj je tím, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej Mirek Topolánek na adresu neformálního vládce jihu Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře?

Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih. Tento týden jsme zveřejnili, kdo je číslem osm ».

Rozhovor týdne

Jen těžko šlo začít rozhovor s dlouholetou oporou kulturní rubriky Lidových novin Janou Machalickou čímkoli jiným, než bouří, která se na scéně rozpoutala po víkendovém předání hudebních cen Anděl.
machalicka_lidovky_rad_francie3
Umělci, nejhlasitěji zpěváci Lenka Dusilová a David Koller, během živého přenosu kritizovali prezidenta Zemana, exprezidenta Klause i Andreje Babiše, že svým chováním táhnou zemi na Východ. Následovala smršť urážek zpěváků na sítích, v novinách se objevily glosy, že hudebníci neměli právo ceny zneužít k prezentování vlastních názorů. Společností znovu zarezonoval despekt k “angažovaným umělcům”.

“Moc těmto debatám nerozumím. Pro mě je zcela normální, že umělec má své názory a chce je říct na veřejnosti. Neříkala bych tomu angažovanost, protože tak, jak se v této souvislosti o angažovanosti mluví, to má jasně pejorativní nádech. Vrátila bych ty, kteří se tak pohoršují, do listopadu 1989. Kdyby tehdy umělci a studenti uměleckých škol neříkali, co si myslí, tak se režim mohl klidně ještě nějakou dobu držet,” řekla v rozhovoru pro Neovlivní.cz publicistka Jana Machalická.

Minulý týden jí byla za dvacetiletou práci udělena pocta, francouzský velvyslanec jí jménem ministryně kultury předal vysoké státní vyznamenání, insignie Řádu umění a literatury. Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».

Máme nominaci na novinářskou cenu, podpoříte nás?
plakat-spravny_slonkova_kleslova_cena_osf

Investigativní série šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové, v níž rozkryla utajené příjmy nejbližší spolupracovnice Andreje Babiše Radmily Kleslové, byla nominována na Novinářskou cenu.

Jde o každoroční soutěž, v níž odborná porota hodnotí konkrétní příspěvky, které autoři, redakce i veřejnost přihlašují do žánrových kategorií.

O jedné ceně však rozhodujete svým hlasováním vy, čtenáři. V kategorii Česko-slovenská cena veřejnosti můžete vybírat z deseti příspěvků, které měly podle poroty za poslední rok největší společenský dopad, nebo zásadně přispěly k posílení práv občanů. Mezi nimi figuruje i roční práce šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové na příběhu vzestupu a pádu Radmily Kleslové. Jde o sérii článků, nahrávek a dokumentů, v nichž detailně zmapovala moc, smlouvy se státem i zneužívání vlivu ze strany političky vládního hnutí.

Budeme moc rádi, pokud nás v hlasování podpoříte. Můžete tak učinit zde: http://hlasovani.novinarskacena.cz/

Děkujeme vám za celý týden a těšíme se na ten další. Redakce Neovlivní.cz