Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 16. týdne roku 2016.

Na konci týdne, ve kterém policejní šéf Tomáš Tuhý znovu obhajoval práci policie během bezpečnostních opatření při návštěvě čínského prezidenta v ČR (Tři dny čínského neklidu), kdosi pocákal několik pražských kaváren barvami a nápisy proti HateFreeCulture. Organizace se angažuje například v projektech pomoci uprchlíkům.

A tak zatímco Tuhý si práci svých lidí v neděli znovu pochválil a navíc už se těší na přídavek ze státního rozpočtu, aby mohlo letos přijít nových 850 policistů a za rok ještě dalších 1100, internetový publicista Ján Simkanič neklidné události posledních dní shrnul ve dvou větách: “V Praze samopalníci všude kam se podíváš, ale po celém městě poničené výlohy od nácků. Gratulujeme ministru vnitra k dobře vykonané práci!”

V Brně se “makání” koalice vedené ANO před dvěma týdny definitivně zadrhlo, v Praze se po mnohaměsíční paralýze zřejmě dočkáme, že milionové město bude opět někdo řídit. A bude to stejná sestava v čele s ANO, která si magistrát rozdělila po volbách a pak ho uvrhla do politické i exekutivní krize (situaci shrnujeme v textu: Potvrzeno, Krnáčová si vládu nad Prahou vyseděla »).

Senát přes hlasitý boj odpůrců inkluze ve vzdělávání schválil školskou novelu beze změn. Pravidla společné výuky postižených žáků v běžných školách začnou platit od podzimu, stejně jako další změny ve školství. Pokud je podepíše prezident.

Protože někdy je obrázek za tisíc slov, připojujeme v této souvislosti pár snímků z posledních dní britské královské rodiny. Malinký princ v pyžamu, vítající na státní návštěvě v Londýně Baracka Obamu samozřejmě obletěl svět. Ale vévodové a vévodkyně toho stihli o dost víc – třeba odstartovat kampaň na podporu lidí s duševními problémy, podpořit hendicapované maratonce a dokonce i pobavit národ “hamletovským” monologem při výročí 400 let úmrtí Williama Shakespeara.

V České republice mluvčí Miloše Zemana, který se v minulosti opakovaně vyslovil třeba proti vzdělávání handicapovaných lidí spolu s těmi zdravými, začal vysílat cesty prezidenta po krajských městech v živých přenosech na internetu.

Hrad také pokračuje ve své taktice ohledně sporu s rodinou Ferdinanda Peroutky. Poté, co prezidentprohrál soudní spor ohledně omluvy Peroutkově rodině, Hrad tento týden oznámil, že se proti rozsudku odvolává.

ČSSD dál vzdoruje rozsudku soudu a nechce zaplatit stamiliony právníkovi, který ji kdysi pomohl získat Lidový dům. Advokát Zdeněk Altner kontroval v týdnu návrhem na exekuci strany.

Ministr financí Andrej Babiš se pochlubil čísly o hospodaření ČR, která podle něj dokazují, že “řídit stát jako firmu” se vyplácí. Jeho kritici mu ihned připomněli, že si přivlastňuje výsledky úsporné politiky, kterou po krizi v roce 2008 museli nastavit Babišovi předchůdci.

Finance_Babis

Vicepremiér, majitel Agrofertu a miliardář kontroval tabulkou, která podle něj dokládá, že za lepší stav ekonomiky může on, Babiš.

Kritické twitterové hlasy neutišil, právě naopak. Vybíráme:

  • “Strukturální deficit je vyšší, nešetříte. A snižovat dluh v období záporných sazeb fakt není extra kumšt.” (Petr Honzejk)
  • “Výdaje rostou a rostou. To mají být úsporná opatření?” (Pavel Kohout)
  • “Dluh sem snizil o 10 mld?! V čase masivního růstu, omg” (Petr Fischer)
  • “No já nevím, výdaje rostou a saldo klesá pomaleji. Ta tabulka pro vás moc lichotivá není.” (Pavel Raus)

Podnikatel František Savov, kterého se snaží česká justice dostat z Londýna do Prahy kvůli podezření z daňových úniků, prodal část svého mediálního imperia. Ekonomické zpravodajství v deníku E15 a další části vydavatelství získali vlastníci mediálního domu CNC (Blesk a spol.) Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem.

V USA jsou Donald Trump a Hillary Clintonová po sérii méně úspěšných primárek znovu na koni, přesvědčivě v soubojích o prezidentské nominace ovládli New York.

Podle dostupných zpráv se Ukrajina s Ruskem dohadují, že v politickém procesu odsouzená Nadija Savčenková by se mohla do konce května vrátit do Kyjeva výměnou za dva ruské vojáky. Malou “ruskou” diplomatickou přestřelku má za sebou i Česko – Moskva podle očekávání vyhostí dva ze tří českých žurnalistů jako odvetu za dva Rusy, jimž naopak vzaly akreditace úřady v ČR (více: Češi musí opustit Moskvu. Kdo je kdo? Dvě postavy sporu o novináře »).

V 57 letech zemřel hudebník Prince.

“Je teprve duben 2016 a už to vypadá jako nejsmutnější rok moderních hudebních dějin,” napsal HuffingtonPost. David Bowie, George Martin (Beatles), Keith Emerson (Emerson, Lake and Palmer), Glenn Frey (Eagles), Paul Kantner (Jefferson Airplane)…

A co jsme vám přinesli na Neovlivní.cz?

Policie kvůli odměnám vyslechne ředitele ČEZ, Čepra či Českých drah

Foto: Facebookové stránky D. Beneše

Firmu po firmě sbírá policie doklady, zda odměny, jež dlouhodobě dostávala Babišova blízká spolupracovnice a politička ANO Radmila Kleslová odpovídaly práci, kterou pro státní firmy ve skutečnosti odváděla.

Top manažeři státního gigantu ČEZ, představitelé Českých drah či vysocí pracovníci Čepro a Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Ty všechny čekají výslechy kvůli odměnám pro bývalou vlivnou místopředsedkyni hnutí ANO a dlouholetou nejbližší spolupracovnici ministra financí Andreje Babiše.

Obálky s předvoláním k výslechu nejprve dostali členové dozorčích rad, někteří už dokonce výslech absolvovali. Jména a další podrobnosti najdete v tomto textu »

České VIP budou na olympiádě v Riu hlídat agenti tajných služeb

Bezpečí významných postav tuzemské politiky a byznysu, kteří se chystají na letní svátek sportu do Brazílie, budou podle zjištění Neovlivní.cz chránit rovněž tuzemští špioni.

Kdysi vyslýchal uprchlíka Radovana Krejčíře, podílel se na tajných operacích několika zpravodajských služeb, měsíce působil v zahraničí. Nyní se stal styčným důstojníkem pro koordinaci bezpečnostních opatření na letní olympiádě v brazilském Rio de Janeiro.

Agenti českých tajných služeb by měli Brazílii by měli hlídat například prezidenta Miloše Zemana, ministra obrany Martina Stropnického, ministryni školství Kateřinu Valachovou či šéfy obou parlamentních komor Milana Štěcha a Jana Hamáčka.

Více se dozvíte tady »

Rozhovor o Lidovém domě, vlivu Miloše Zemana i hlasu Moskvy

Byl prvním novinářem, který v listopadu 1989 z Hlasu Ameriky z Washingtonu oznámil, že znovu ožila Českoslovanská sociálně demokratická strana. S ČSSD pak spojil svůj další osud. Do širokého povědomí se dostal jako mluvčí vlády Miloše Zemana, byl europoslancem. Jak dnes vidí Libor Rouček současnou ČSSD, Bohuslava Sobotku či Miloše Zemana?

A jak vzpomíná na kauzu Lidový dům, která aktuálně ruinuje rozpočet sociálních demokratů? Mimo jiné o tom promluvil v prvním díle interview »

Ve druhé části rozhovoru vysvětluje donedávna nejvýše postavený český sociální demokrat v evropských institucích, proč dnes hodně času tráví na besedách a v diskuzi se studenty. Povídání o chápání našich dějin, společenské odpovědnosti a vlivu Moskvy čtěte zde »

Blog podnikatele: Smutek ze solidarity a naftalín na schodech

“Když jsme loni a letos vysílali humanitární konvoje na východní Ukrajinu, scházelo se nás při rozloučení asi tak padesát. Dětský sbor místní ZŠ zazpíval ukrajinské lidové, nakonec Kde domov můj, pan farář požehnal, přijel i ukrajinský velvyslanec a vojenský atašé a zpočátku dokonce Česká televize. Dnes jsme se k rozloučení s kamionem naloženým humanitární pomocí pro uprchlíky v táboře v Idomeni sešli čtyři,” napsal do redakce Neovlivní.cz jeden z uznávaných a oceňovaných tuzemských byznysmenů.

“Ne, že bych chtěl otevřít hranice a miliony uprchlíků nechat kočovat po Evropské unii. Ale trpím denně tou neuvěřitelnou neschopností nalézt civilizované řešení,” pokračuje podnikatel Kvido Štěpánek ve svém blogu.

Celý text najdete tady »

Vary: Hotel prezidenta Tatarstánu i pád, když se přestalo dařit

Není to klišé: ruský byznys je hned po Praze nejhustěji přítomen v Karlovarském kraji. Na rozdíl od regionů, kde sídlí maximálně jedna či dvě významné firmy s ruskými vlastníky, v lázeňském kraji takových – s tržbami přesahujícími 25 milionů korun – najdete devět. A většina z nich se věnuje podnikání ve službách, které jdou s lázeňstvím ruku v ruce.

Redakce Neovlivní.cz se pokusila zmapovat, jak se ruským společnostem na západě republiky daří. Srovnat přímo v terénu údaje z finančních výkazů s realitou.

Na Karlovarsku má ruská realita mnoho podob – od soukromých byznysmenů po ty státní, od příkladů úspěchu až po smutné konce.

Dostupné informace pro vás shrnula spolupracovnice Marie Benetková v sérii článků z Karlovarska ».

Vlivní na jihu

Jihočeský kraj je tím, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej Mirek Topolánek na adresu neformálního vládce jihu Pavla Dlouhého.

Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře?

Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih. Tento týden jsme zveřejnili, kdo je číslem sedm »

Jak proruská propaganda našla českého novináře, analytika (a dispečera ostrahy)

Roman Máca, bloger a analytik, se podíval na tvorbu v Rusku hojně citovaného “českého novináře, publicisty, spisovatele a analytika”. Kdo je Ladislav Kašuka, civilním povoláním dispečer ostrahy?

USA připravují na Ukrajině krvavou provokaci. Přijde den, kdy Evropané poběží hledat spásu do Ruska. Putin ukázal světu, v čem je rozdíl mezi ruskou pomocí a americkou okupací.

Toto je jen několik titulků z ruských médií vztahujících se ke jménu Ladislav Kašuka. Ladislav Kašuka, bývalý člen KSČM, česko-rusko-syrsko-slovanský “vlastenec”, obdivovatel Gottwalda, Stalina, Putina, Asada a jistě i dalších krvavých diktátorů, na nich má zvláštní postavení. Díky svým specifickým článkům okořeněným notnou úderností a radikalismem si tento dispečer ostrahy vydobyl přídomek český novinář, publicista, spisovatel, analytik

Zde si můžete prostudovat celý výsledek Mácovy analýzy »

Překvapili jste nás vašimi hlasy, vracíme zpět

Děkujeme za povzbuzující reakce na nominaci investigativní práce Neovlivní.cz na letošní Novinářskou cenu. Je to od vás milé, každého z vašich hlasů v anketě si moc vážíme!

A jako malé poděkování teď naopak nabízíme něco my vám: zdarma nový výtisk měsíčníku Neovlivní s osobním věnováním naší šéfredaktorky.

Chcete být mezi prvními, kteří se do právě připravovaného vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz začtou? Stačí si o něj napsat do redakce, nic víc to nestojí. Přesný návod, jak na to, je tady »

PS: Na Novinářskou cenu byla nominována série zpráv šéfredaktorky Sabiny Slonkové, v nichž rozkryla utajené příjmy Radmily Kleslové a kvůli nimž nakonec nejvlivnější žena ANO musela zcela opustit svět politiky.

Děkujeme vám za celý týden a těšíme se na ten další. Redakce Neovlivní.cz