Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 18. týdne roku 2016.

“Neznám nikoho, kdo instaluje odposlechy,” řekl Andrej Babiš Respektu, když se ho novináři zeptali na čerstvý nález prostorových štěnic v pražském policejním odboru, který mimo jiné vyšetřuje i Babišův problém Čapí hnízdo.

Majitel Agrofertu do odpovědi nejspíš opomněl zahrnout vlastní síť, kterou si vytvořil z desítek elitních ex-policistů a bezpečnostních specialistů. Novou sestavu jmen přineslo Neovlivní.cz právě tento týden a odkaz najdete níže v tomto článku.

Babiše otázka novinářů pobouřila, protože přišla během sobotního stranického shromáždění ANO a on tudíž očekával, že se média budou zajímat o jeho předvolební program. Sám zvládl mít projev, navzdory “zápalu plic”, kvůli kterému ve čtvrtek oznámil, že několik dní nebude moci pracovat (Z práce se omluvil pro nemoc, pak šel Babiš na veřejnou debatu »).

Zeman_Veterani

Nabitý konec týdne měl i prezident Miloš Zeman. Nejprve vetoval podle očekávání školský zákon, který měl do českých škol zavést inkluzivní vzdělávání.

A tradiční přehlídky a udělování řádů při oslavách konce 2. světové války mu pak zpestřil Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) – předal mu Kříž za zásluhy.

Slavnostní atmosféru mírně zkalila zpráva, že místopředseda svazu, pětadevadesátiletý válečný veterán od Tobruku Pavel Vranský, na členství v ČSBS rezignoval. Jako hlavní příčinu uvedl ztrátu důvěry ve vedení organizace, do níž nedávno mimo jiné vstoupili Jana Bobošíková, Dominik Duka nebo prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda organizace Jaroslav Vodička jakékoliv problémy ve vedení odmítl, s médii se bavit nechtěl.

Situace v OKD se podle očekávání vyostřila, noví majitelé splnili, o čem mluvili delší dobu a podali návrh na insolvenci firmy. Neklidný týden v Ostravě odstartovalo zveřejnění obřích odměn, které si manažeři předchozího majitele Zdeňka Bakaly vypláceli i přesto, že se hospodaření OKD propadalo do rudých čísel (detailní výčet odměn tady »). Vláda naslibovala horníkům, kteří dokonce na chvíli zůstali na protest pod zemí a nechtěli vyfárat, co se dalo. Konkrétní dlouhodobé řešení pro Ostravsko však dál zůstává ve hvězdách.

Alex_maraton_rozhlas_praha

Do České republiky přijel proputinovský motorkářský gang Noční vlci a jihomoravský hejtman ČSSD Michal Hašek jim připravil státnické přivítání (více zde »). Vlci, mimo jiné reprezentanti teorie o “bratrské sovětské pomoci” Čechům v srpnu 1968, se v Praze projeli místy, kde se upálil Jan Palach a pak vyrazili do Děčína. Tam už na ně čekal další sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

Prahou v neděli prošel pochod proti rasismu a netoleranci “Mlčet nehodlám”.

A hlavním městem také ve stejný den proběhl další mezinárodní maraton. Český rozhlas při té příležitosti vyslal na trať amatérského běžce, který mnoho hodin online přenášel detailní data, co z tělem obyčejného člověka takový závod dělá.

Čeští poslanci, včetně 46 vládních, na program schůze zařadili hlasování o referendu o vystoupení ČR z EU ». Situaci zachránilo až opakované hlasování další den.

Donald Trump zůstal v boji o republikánskou nominaci do prezidentských voleb sám. Soupeři po dalších prohraných primárkách z kampaně odstoupili. Zda kontroverzní podnikatel opravdu získá podporu strany však zatím není vůbec jasné, řada prominentních členů Republikánské strany totiž veřejně řekla, že Trumpa nepodpoří.

V Kanadě zničily lesní požáry během pár hodin území velké jako dvě Prahy, mimo jiné takřka vymazaly z mapy osmdesátitisícové město Fort McMurray. Podle odhadů je katastrofa v provincii Alberta, která nadále ohrožuje další rozsáhlá území, již nyní nejdražší přírodní katastrofou v dějinách Kanady.

Fotbalový klub Leicester City, který do ročníku vstupoval s šancí na titul 5000:1, se stal šokujícím vítězem nejslavnější ligy planety, anglické Premier League.

A co jsme vám přinesli na Neovlivní.cz?

Faltýnek o utajené schůzce k arbitráži: Prostě mě pozvali

Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO jako čestný host na sjezdu KDU-ČSL v roce 2015. Foto: kdu.cz
Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sice nemá s problematikou Českých drah oficiálně nic společného, přesto se zkraje roku sešel s ředitelem Škody Transportation Tomášem Ignačákem kvůli miliardové arbitráži. Státní železnice po utajené schůzce otočily a navzdory původnímu stanovisku, že nic platit nebudou, firmě poslaly stamiliony korun. Faltýnek ale trvá na tom, že schůzka a obrat Českých drah spolu nesouvisejí.

Druhý muž Babišova hnutí nevidí nic nestandardního na tom, že se mimo svoji gesci a bez vědomí ministra dopravy sešel s protistranou sporu mezi státní železnicí a soukromou firmou (popsali jsme tady »). Jak říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz: “Prostě mě pozval na schůzku, tak jsem ho vyslechl a to je všechno.”

Na tomto místě najdete celý rozhovor ».

Nezákonné. Žalobce zrušil stíhání politika pro pomluvu

Policie na severu Čech použila k vyřešení místních politických šarvátek kontroverzní paragraf, když obvinila významného komunálního politika Jiřího Zelenku, že pomluvil svou konkurentku z hnutí ANO. Žalobce nyní trestní stíhání zrušil jako nezákonné.

Pouhé dva týdny vydržela policejní konstrukce, podle níž zakladatel hnutí Severočeši, s nímž se dostal i do Senátu, pomluvil mosteckou zastupitelku za hnutí ANO a náměstkyni na ministerstvu životního prostředí Bereniku Peštovou.

Státní zástupce podle zjištění Neovlivní.cz trestní stíhání zastavil. Původní zprávu naleznete zde ».

Desítky expolicistů v bezpečnostní pavučině Andreje Babiše


Pracovali na specializovaných policejních útvarech, rukama jim prošly desítky především ekonomických kauz a odposlechů. Dnes pracují pro holding vicepremiéra Andreje Babiše. Miliardář není v byznyse sám, kdo si kolem sebe vybudoval bezpečnostní síť. Jako jediný je ale současně ve vrcholové politice. Deník Neovlivní.cz proto dlouhodobě mapuje bezpečnostní vazby ministra financí.

Někteří z ex-policistů, kteří jsou součástí rozsáhlé bezpečnostní sítě Andreje Babiše, pro majitele Agrofertu přímo pracují jako jeho zaměstnanci. Další obsadili pozice v jeho hnutí ANO. Jiní mu mohou sloužit cennou radou, informací či funkcí, aniž by je spojoval pracovně-právní vztah. Přehled jmen a rolí si projděte tady »

V tomto textu » jsme pak detailně popsali příběh komunistického poslance a expolicisty Zdeňka Ondráčka, kterého chtěl Babišův holding angažovat již bezprostředně po jeho odchodu z bezpečnostních složek. Ondráček podle pamětníků dnešnímu ministrovi financí například nabízel, že mu externě pomůže posílit bezpečnost firem Agrofertu prostřednictvím nastrčených figurantů. Měli dohlížet na to, jestli zaměstnanci nekradou.

Emotivní dopis novináře premiérovi: Na konci života jste mi dali nálepku nepřítele českého lidu

“My se ženou žijeme v malém městečku Veltrusy 20km od Prahy, kde asi není ani 2000 obyvatel. Všichni jsou jeden druhému na očích, všichni všechno vidí – jdu li do obchodu, stojím na autobusové zastávce či jdu „poklábosit“ k sousedovi. Moje žena každé ráno odjíždí na celý den naším autem do práce v Praze a já sedím doma, hledám na internetu aktuální informace a píšu na jejich základě články pro agenturu. Domnívám se, že tajné služby to mají velmi jednoduché sledovat a kontrolovat můj život a moji práci.”

Jedna z pasáží místy velmi emotivního dopisu, který pražský zpravodaj ruské agentury RIA Novosti Alexandr Kuranov adresoval tento týden předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Kuranov je jedním ze dvou ruských novinářů, kterým české ministerstvo zahraničí odepřelo prodloužit akreditaci, údajně na doporučení místních tajných služeb.

Jaké to je, stát se podezřelým ze špionáže v zemi, kde žijete tři desítky let? V tomto článku si můžete přečíst plnou verzi dopisu Bohuslavu Sobotkovi ».

Svět kolem nás. Web spíš o světě pod vlivem propagandy

Náhled webových stránek Světu kolem nás. Repro: Neo

Do unikátní databáze Neovlivní.cz, kde mapujeme konkrétní zdroje “kremelských ozvěn” a proruské propagandy v Česku, přibyla nová položka.

Světkolemnas.info nabízí mix článků, které se tváří jako a) zpravodajství, b) zábava a c) jako čistý bizár.

A tím vším se proplétají texty, které asi nejvíc odpovídají mottu serveru o kontroverzní realitě (“Titanic nikdy na žádný ledovec nenarazil. Jednalo se o největší pojišťovací podvod všech dob“, nebo “Další konspirační teorie potvrzena. Do Pentagonu nenarazilo letadlo, ale na dálku řízená raketa“). A mnohé odpovídají i tomu, jak v Česku funguje ruská propaganda.

Prohlédněte si další dílek naší databáze ».

Díky za celý týden a užijte si státní svátek! Redakce Neovlivní.cz