Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 20. týdne roku 2016.

Každoroční “český hokejový sen” tentokrát skončil drsným probuzením. I když dlouho podceňovaný národní tým odcházejícího trenéra Vůjtka svým útočným hokejem bavil a překvapivě v Rusku vyhrál skupinu, ve čtvrtfinále nedokázal porazit mladé mužstvo USA.

Zaruba_Hokej

Když se zrovna nehrálo na ledě, pokračoval český vládní hokej. Nejprve si – přes média – dopisovali premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš. Předseda vlády si dovolil svému podřízenému vytknout, že nebyl na důležitých jednáních a dal přednost jinému politickému programu.

Potom vydala Babišova Mladá fronta Dnes článek, že lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek, který šéfa ANO pravidelně kritizuje, moc pracovně létá do USA. Bitky uvnitř kabinetu díky tomu konečně pronikly i na oficiální web vlády.

belobradek-usa

Adriana Krnáčová a její ANO si již novou vládu nad Prahou koupili a tak mají konečně na práci klid. V týdnu Neovlivní.cz upozornilo třeba na to, že jedna z prvních velkých afér Krnáčové definitivně utichá (Dohoda pro Škodův palác: Sleva nebude zadarmo »). Naopak rozruch je v pražském dopravním podniku (Babiš dosáhl svého, šéf DPP padl »).

Soud půl roku od razie v olomoucké kauze dovolil policii, aby prozkoumala některé z věcí Ivana Langera ». Šéf fotbalu Miroslav Pelta prohlásil, že prodá svůj FK Jablonec ». A pán Hradu Miloš Zeman si vybírá další jména pro ČNB ».

Lidem ovšem na Hradčanech zdá se mnohem víc imponuje nekončící oslava výročí Karla IV.

Hrad-klenoty

Světem otřáslo další záhadně zmizelé letadlo. Stroj EgyptAir se ztratil cestou z Paříže nad Středozemním mořem a letečtí experti původně nepředpokládali, že hledání bude obtížné. Opak je pravdou, i když se podařilo najít na hladině několik málo trosek, o příčinách neštěstí ani osudu stroje s desítkami lidí na palubě nebylo do konce týdno známo téměř nic.

Rakušané prožívali o víkendu nebývale dramatické prezidentské volby, do nichž vstupoval jako favorit populista a nacionalista Norbert Hofer.

Zemřel Adolf Born. Bylo mu 85 let.

Born_Celek

A co původního pro vás vypátral deník Neovlivní.cz?

Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily

Dokumenty, které měly doložit skutečné majitele luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy projekt žádal o evropské dotační miliony, se ztratily. Andrej Babiš v březnu ve sněmovně tvrdil, že za anonymními akciemi se v té době skrývaly jeho děti plus bratr partnerky. Když to následně měla jeho firma doložit auditorům, podle zjištění Neovlivní.cz uvedla, že doklady se nepodařilo dohledat.

Pravdivost Babišových slov o dětech-majitelích šlo doložit snadno: listinami osob přítomných na valných hromadách společnosti Farma Čapí hnízdo. Nebo plnými mocemi, pokud se nechaly někým zastupovat. Jenže právě tyto dokumenty se v Babišově holdingu, který později farmu Čapí hnízdo oficiálně převzal, nepodařilo najít.

Uvádějí to ve své zprávě auditoři ministerstva financí, kteří na žádost Bruselu zjišťovali, jestli nejsou důvody k tomu, aby farma evropské miliony vracela. Detaily o ztracených listinách i zdůvodnění firem kolem Čapího hnízda najdete v této původní zprávě ».

Redakce Neovlivní.cz rovněž detailně rozebrala tvrzení auditorů z Babišova ministerstva, kteří oficiálně prohlásili, že nemají kompetence k tomu, aby kvůli aféře žádali informace po dalších firmách. Že stačilo vycházet z veřejně dostupných zdrojů, dokládá ve své analýze Sabina Slonková ».

Seriál o zákulisí politických kampaní

Nikdo je volit nebude. Za pět měsíců, během krajských voleb, nedostanou jediný preferenční hlas. Přitom jsou těmi, kdo do značné míry ovlivní, zda to na podzim hodíte “tomu, koho tady má Babiš”, nebo “Haškovi, ČSSD”. Redakce Neovlivní.cz začala v novém seriálu rozkrývat, kdo jsou zákulisní strůjci politických úspěchů a porážek jednotlivých stran. Političtí marketéři.

“Když stranu neprodávají ideje, ale profesionální markeťáci,” pojmenovala autorka Marie Bastlová svou sondu do volebního týmu ANO. Jak a kteří najatí komerční specialisté na reklamu a PR formují veřejný obraz Babišova hnutí si přečtěte tady ».

U opoziční TOP 09, která zažila své nejhvězdnější okamžiky v předchozí politické “pětiletce”, je obraz volebního zákulisí o dost jiný. “Kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska,” shrnuje Marie Bastlová ».

První díl, který jsme věnovali lidem za volebními kulisami ve vládnoucí ČSSD naleznete zde ».

Rok drželo MF výbušný audit u ledu. Teď padla 2 trestní oznámení, jedno na Babiše

Víc než rok ministerstvo financí přemýšlelo, jak naloží s třaskavým interním auditem, který zkoumal, jak stát v posledních deseti letech spravoval státní dluh. Škody přesáhly podle dokumentu 10 miliard korun, Babišův úřad rozhodnutí, zda půjde cestou trestních oznámení, oddaloval.

Nyní se MF konečně na policii obrátilo. Podle zjištění Neovlivní.cz však až poté, co na státním zastupitelství přistálo jiné čerstvé trestní oznámení kvůli státnímu dluhu – přímo na Andreje Babiše.

Naši zprávu si můžete přečíst tady ».

Prostudovat si můžete rovněž dokument, který kvůli bankovním machinacím obviňuje ministra financí Babiše ze střetů zájmů, jimiž je majitel miliardového Agrofertu na straně jedné a správce státní kasy na straně druhé obklopen. Pražské státní zastupitelství již má na stole konkrétní trestní oznámení ».

Největší politický zločin byla opoziční smlouva, říká filantrop

Je odborníkem na kapitálové trhy, ale stejně zaníceně jako o akciích hovoří o potřebě pomáhat jiným, nebo o nutnosti zbavit se dinosaurů v politice.

“Za největší politický zločin považuji opoziční smlouvu. Klaus se Zemanem si rozparcelovali stát a zadělali na mnohé z našich dnešních problémů,” říká muž, který se řadí k nejbohatším Čechům.

Byznysmen a mecenáš.

Na tomto místě najdete první část našeho obsáhlého rozhovoru s Liborem Winklerem ».

Brno jako Praha, zachraňovat bude Faltýnek

Momentka dvou primátorů. Foto: Ano, tohle je Brno

Adrianě Krnáčové to trvalo šest měsíců. Ale její metoda “sedět a dělat, jakoby nic”, nakonec slavila úspěch. Přes rozpad vládní koalice nad Prahou a její opětovné látání zůstala primátorkou hlavního města.

Její kolega z hnutí ANO Petr Vokřál je v podobné situaci. Vláda nad Brnem se drolila od listopadu, koaliční smlouva padla v dubnu, přesto primátor vytrvale opakuje: nevidím důvod rezignovat.

Poziční politickou válku v Brně přiblížila Simona Holecová ».

A zároveň jsme k tématu přinesli vlastní zprávu ze zákulisí.

Stejně jako předtím v Praze a v Ostravě, kde vláda ANO rovněž vyústila v krizi, i na jih Moravy se bude muset nově zasoustředit Babišův dvorní vyjednavač. Do Brna se vkládá jeho pravá ruka – Jaroslav Faltýnek ».

Užijte si slunečnou neděli a co nejlepší vstup do nového týdne. Redakce Neovlivní.cz