© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To podstatné, co se odehrálo během 23. týdne roku 2016.
Končí týden, ve kterém se Sobotkův kabinet ocitl v dosud nejvážnější krizi a nad jeho budoucností visí velký otazník.
Pokud se budeme držet faktů, nikoli toho, co “se povídá”, odstartoval ji ve středu sociální demokrat, ministr vnitra Milan Chovanec, jehož lidé představili svou vizi nové struktury policie (plán jsme popsali zde »).
Ten samý den zareagovalo nebývale prudce hnutí ANO, jehož lídr Andrej Babiš požádal o výjimečný instrument – dohodovací řízení v koalici. ANO vadí, že se o chystaných změnách vládní politici dozvěděli na poslední chvíli a nadto mají k plánům Chovance a spol. výhrady. Ty se opírají především o názor tří klíčových žalobců v zemi – Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové, kteří chystané změny kritizovali. Obávají se, že povedou ke zhoršení vyšetřování. A že mohou smést šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. Ten krátce na to oznámil, že se rozhodl skončit. Spolu s ním chtějí odejít do civilu i jeho nejbližší spolupracovníci.
Proč ANO rozehrálo mocenský boj o speciální složky policie, jsme popsali v tomto textu ».
V této zprávě jsme » pak analyzovali, co Šlachtův konec znamená. “Bez ohledu na Šlachtu je zjevné, že ta reorganizace je špatně připravená minimálně proto, že nebyla dostatečně projednaná v resortu i se státním zastupitelstvím. To, že se proti tomu postaví významné postavy aparátu, který má v zemi na starost vyšetřování citlivých kauz, je jasný signál pro řadové policajty, aby se do žádných ožehavých kauz nepouštěli. Minimálně z důvodu nejistoty,” říká v článku vysoce postavení funkcionář Chovancova resortu.
Šlachtův odchod každopádně spustil hotovou záplavu obviňování, kdo hraje s kým a proti komu. Politici se navzájem osočují z manipulací, machinací či “nakupování”, vrcholní činitelé policie si přes sociální sítě či média vzkazují, kdo je větší lhář; není to radostné čtení.
Každopádně policejní ředitel Tomáš Tuhý, který je jedním z motorů reorganizace policie, půjde k výslechu. Předvolal si jej olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan a kromě Tuhého se má dostavit i jeho náměstek Zdeněk Laube. Budou rozptylovat podezření, že chystané slučování protikorupční a protimafiánské policie bylo součástí plánu, jak sestřelit Šlachtu. Olomoučtí žalobci prý na informaci narazili při prověřování živých případů. “Když se v médiích objevily informace o chystané reorganizaci policie, propojilo se nám to z poznatky z několika živých kauz, které dozorujeme. Jedna je stará zhruba tři roky, druhá aktuálnější. Proto jsem volal panu policejnímu prezidentovi a jeho náměstkovi a požádal je, aby se dostavili v rámci prověřování podat vysvětlení,“ řekl Ištvan serveru Echo24. “Takto je postupováno standardně a nevidím důvod, proč to u obou pánů vyvolalo takové vášně.”
Tuhý vášně přiživil, řekl, že jde o zvůli a zastrašování. A požádal premiéra, aby se věcí zabývala Bezpečnostní rada státu.
Pár tweetů pro dokreslení, v čem to tady žijeme. Pocházejí ze sobotního večera; citovaný Karel Hrubeš je novinářem v Babišově Mf Dnes.
Anebo sobotní odpoledne:
Televizní hantýrkou, pojďme dál.
Než se vládní situace tolik vyhrotila, představil premiér Sobotka priority vlády pro oblast dopravy, konkrétně výstavby tratí.
Na Slovensku mají hlavu státu, která své vydělané miliony vložila do nadace, jejímž cílem je pomáhat rodinám, které se vlivem nemoci dostaly do finanční tísně. O Andreji Kiskovi je známo, že je zakladatelem slovenského Dobrého Anjela a spoluzakladatelem českého Dobrého Anděla.
V Česku máme hlavu státu, která šmahem všechny neziskové organizace označila za pijavice.
“Neziskové organizace pokládám za pijavice na státním rozpočtu a na tomto názoru setrvávám,” řekl Miloš Zeman v rozhovoru pro svůj dvorní deník Blesk. Financování neziskových organizací by se podle něj mělo změnit na ziskové. Tedy, aby na každou korunu státní dotace musely vydělat korunu vlastní.
A už jen ve zkratce ze zahraničí: Historickou chvíli zažili ve Spojených státech. Hillary Clinton, někdejší první dáma USA a exministryně zahraničí Obamovy administrativy, oznámila vítězství v boji o nominaci Demokratické strany do podzimních prezidentských voleb. To se před ní zatím žádné ženě nepodařilo.
Osmašedesátiletá politička odhodila svůj pověstný chlad a v nebývale emotivním projevu mluvila o ženách, své matce, poslání. “Vítězství nepatří jednomu člověku, ale generaci žen a mužů, kteří bojovali a obětovali se, aby toto umožnili. (…) Můžeme hrdě říci, že v Americe není žádná překážka příliš velká, žádný strop příliš vysoký, než aby se nedaly zdolat.” Na pódiu stanula sama, čímž porušila další tradici: kandidáti obvykle vítězné řeči pronášejí obklopení celou rodinu. Dcera Chelsea a manžel Bill se k Hillary přidali až v závěru.
Jiná silná a ceněná žena, britská panovnice královna Alžběta, oslavila 90. narozeniny. A oslavila je ve velkém stylu, s celou rodinou po boku, vojenskou parádou, ulicemi plnými gratulantů, v kostýmu barvy zeleného zvýrazňovače.
Sportovní svět přišel o legendu. V 88 letech zemřel “Mr. Hockey” Gordie Howe. Útočník, který hokej miloval natolik, že profesionální kariéru ukončil až v 52 letech.
Fotbalové Euro ve Francii začalo a spolu s ním i čtyřdenní stávka pilotů Air France. Angličtí fanoušci mají problém s nezvládnutým alkoholem (Marseille), “shocking behaviour”, abychom citovali britské novináře. Šokující chování předvedli i fans ruského týmu, kteří po společném zápase vzali útokem sektor anglických fanoušků. Bitek bylo víc. Jak píše Jan Šmíd z Českého rozhlasu:
A o čem se psalo na Neovlivní.cz?
Ještě než se situace ve vládě přiostřila kvůli reformě policejních složek (viz úvod tohoto článku), proběhla na koaliční radě jiná přestřelka. Politici se pohádali kvůli výstavbě nového centra pro výrobu a vývoj leteckých motorů, které plánoval v Česku vybudovat americký konglomerát General Electric. Mělo jít o jednu z největších zahraničních investic posledních let. Místo toho hrozí, že GE přehodnotí své plány a stavět tu nebude. Američany podle zjištění Neovlivní.cz znejistil postup ministerstva financí, kvůli kterému přípravy nabraly zpoždění.
“Informovali nás, že se jim nelíbí postup ministerstva financí, které začalo zpětně zpochybňovat již podepsané dohody a dožaduje se úprav smluv. Brzdí tak investiční pobídku,” uvedl státní úředník detailně obeznámený s celou kauzou.
V politickém zákulisí se případ horečně řeší už od jara. A to jak v Praze, tak na velvyslanectví ve Washingtonu. Podrobnosti v této » zprávě.
Andrej Babiš minulý týden striktně odmítl možnost, že by dar tabákové společnosti Velta Plus EU strana vracela. Sponzoring podle něj nesouvisel s žádným rozhodováním jeho partaje či úřadu.
Podezření se však ministr nevyhne. Deník Neovlivní.cz informoval », že kromě časové shody daru se zametením protikuřáckého zákona se ministr dostává do střetu zájmů proto, že firma vede milionový spor se státem o spotřební daň. Nyní se navíc ukázalo (detaily zde »), že spor budou řešit pracovníci Generálního ředitelství cel. Tedy lidé z úřadu, který podléhá přímo Babišovu ministerstvu.
Finanční ředitel společnosti Velta Plus EU Jan Černý nicméně jakékoli spojení daru s milionovým sporem s celníky striktně odmítá. “Opravdu to s tím nijak nesouvisí. Uznávám, že ta časová souvislost není nejšťastnější, ale ten spor trvá už dlouho. Rozhodně si nikdo nechtěl tím darem kupovat přízeň ministra financí,” řekl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Černý. Celé interview najdete tady ».
Deník Neovlivní.cz v uplynulých týdnech mapoval po jednotlivých partajích, kdo jsou lidé, kteří chystají politikům předvolební kampaně. V posledním díle seriálu o skrytých tvářích voleb jsme se věnovali nejmenší vládní straně KDU-ČSL.
Lidovci mají velké plány. V krajských volbách by chtěli přinejmenším potvrdit svou současnou politickou sílu a co nejdříve také posílit. Myslí si na osm procent voličských hlasů. Jenže místo usilovného nahánění voličů a chrlení nápadů, jak by se dalo očekávat, jako by se po lidovcích slehla zem. A to v době, kdy většina velkých stran už naplno kampaň před krajskými volbami rozběhla. Kdo je v týmu KDU-ČSL, si můžete přečíst zde ». Sociálním demokratům jsme se věnovali v tomto díle », o ANO jsme psali zde », ve třetím díle jsme se zaměřili na TOP 09 » a v tomto » textu si můžete přečíst o ODS.
Byli na špici mocenského kartelu, který desetiletí ovládal Prahu. Pak přišla politická výměna a o podnikatelích, napojených na poraženou ODS, se v prvním případě přestalo psát docela, v druhém případě jen v souvislosti s vězením, kde si má odpykat trest za nehodu v opilosti.
Hned dvě zprávy z posledních dvou dní však ukazují, že se Tomáš Hrdlička, přezdívaný Hrdla, a Roman “Voldemort” Janoušek, činí. A jejich byznys kvete.
Roman Janoušek, blízký přítel někdejšího primátora Prahy z ODS Pavla Béma, by ještě měl být ve vězení. Vrchní soud v Praze mu před časem vyměřil 4,5 roku za to, že v roce 2012 svým autem a pod vlivem alkoholu srazil řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi; z místa ujel a těžce zraněné ženě neposkytl pomoc. Janoušek za sebou nyní nemá ještě ani polovinu trestu, ale ve vězení není. Dostal dlouhodobou zdravotní propustku; mezitím pokračuje v rozšiřování svého realitního panství v chorvatském letovisku Zadar.
Nezahálí ani Tomáš Hrdlička, také on se zaměřil na byznys s realitami. Více zde ».
Právník, lobbista, sociální demokrat, přítel několika premiérů a prezidentů. O Miroslavu Janstovi se říká, že je posledním skutečně velkým zákulisním hráčem české politiky. A jeho vliv nyní dál posiluje. Má vést kampaň za znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem. Podrobnosti si můžete přečíst tady ».
Jiný Zemanův letitý přítel, Zdeněk Zbytek, je zas tím, kdo má už dnes pod palcem prezentaci Česka v Kazachstánu na Expo 2017. Formálně bude českou účast, na níž stát přidělil rozpočet ve výši sto milionů korun, řídit ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka. Heslem Expo 2017 je totiž “energie budoucnosti”. Neformálně ji však už dnes diriguje právě Zbytek, více tu ».
Nemá potřebu přikrášlovat realitu. Když mluví o strachu Čechů z budoucnosti nebo o stavu, ve kterém se nacházejí církve, je maximálně věcný. Kritický, téměř až příliš tvrdý. Možná ho to naučilo sedmnáct let u parních kotlů, pod něž jako topič přikládal poté, co mu komunisté odebrali souhlas. Mluvčí Charty 77, evangelický farář a například též autor překladu písně Dezertér Borise Viana, kterou zpíval Jaromír Nohavica pod názvem Pánové nahoře. Miloš Rejchrt.
Redakci Neovlivní.cz poskytl profilový rozhovor, který jsme pro jeho rozsah rozdělili do dvou částí. První díl, věnovaný současné církvi i strachu lidí vázat se, naleznete zde ». Druhý díl – o islámu i politice – si můžete přečíst zde ».
“Role církve je dnes čím dál tím menší. Což by nemuselo vadit, kdyby ona sama si to připustila a něco s tím dělala. Ale já mám pocit, že zvláště některé podoby církve pořád mají dojem, že mají nárok na nějaké nadstandardní zacházení. A na vliv. K tomu slovu mám odpor. Mít vliv, takže všude být. Ať je nás vidět, jak otvíráme tunel Blanka! A jak jsme támhle na recepci! A jak jsme támhle, děláme toto a tak, ať jsme v médiích…! Myslím si, že úsilí církve o vliv, který je značný, někdy nechutný, jde zároveň se snižováním významu. Církev má stále menší význam. A pokud se církev bude chovat tak, jak se chová, tak mi to vůbec nevadí,” řekl například.
A s tímto citátem, hodným zamyšlení, se s vámi loučíme. Děkujeme za pozornost a pokud nemáte na neděli co číst, na tomto odkaze » si můžete stáhnout elektronickou verzi měsíčníku Neovlivní.cz. Těšíme se na vás zase v pondělí.