© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
To nejdůležitější, co se odehrálo v 31. týdnu roku 2015.
Při pohledu do tisku to téměř vypadá, že tím nejdůležitějším momentem uplynulého týdne bylo odhalení, že vrahem je zubař. Americký dentista James Palmer, vášnivý lovec, zastřelil v Zimbabwe nejslavnějšího lva Afriky Cecila, čemuž české noviny věnovaly 56 článků a ty zahraniční násobně více. Volá se po trestu, zpřísnění ochrany afrických šelem, státy mají zakročit… Neposmíváme se, jenom si dovolíme upozornit, že ve stejném týdnu například poslali teroristé z Boko Haram desetiletou atentátnici do nigerijského Damaturu. Tam se dívenka odpálila a zabila 19 lidí, 47 zranila (6 článků). Nejlépe to asi vyjádřil Steve Krakauer, editor magazínu Autonomous.
Zpátky do Česka. Naposledy před prázdninami zasedla vláda a během šestnáctihodinového maratonu schválila regulaci hazardu. Do roku 2017 mají z restaurací zmizet hrací automaty; skončit má také nonstop provoz, takže herny budou muset zavírat nejpozději ve tři hodiny ráno. Do sněmovny poputuje návrh přiznávat majetek už při vstupu do politiky. Sobotkův kabinet také chce zastropovat výši darů pro partaje, jedna firma by podle plánu mohla darovat maximálně tři miliony korun. Při počtu firem, které vlastní Andrej Babiš, se to nejeví jako příliš omezující faktor.
Praha oznámila zhruba-dvacátý-šestý-termín, kdy by se mohl otevřít tunel Blanka. Tak prý 20. září, pokud se znovu něco nestane. A pokud Praha zaplatí za provedené práce. Rozhodčí soud v týdnu rozhodl, že město dluží společnosti Inženýring dopravních staveb na 180 milionů korun. A ještě jeden soudní verdikt: Bývalý soudce Havlín, který za úplatu zahlazoval delikty, půjde na 6,5 roku do vězení.
Slovenský prezident Andrej Kiska ostře kritizoval Rusko. Český prezident Miloš Zeman se svezl na vlně islamofobie a strachu z běženců.
Nechal se slyšet, že nechápe, proč nelze najít 30 milionů na Klokánky, (rozuměj: české děti), když jsou peníze na uprchlíky. “Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům,” vzkázal mu Bohuslav Sobotka.
Státník Sobotkova formátu by zase nemusel utíkat před nepříjemnými otázkami z tiskovky, ale to už je jiná story. Story o Agrotecu, které jsme se věnovali na Neovlivní.cz.
Kauza možných manipulací s veřejnými zakázkami státní České pošty je mnohem rozsáhlejší, než se dosud vědělo. Z informací, které nashromáždili vyšetřovatelé, vyplývá, že firma Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše byla jen kolečkem v důmyslném stroji na vyvádění peněz ze strategického státního podniku. Další případy, které policie zrekonstruovala (více zde »), se týkají stavebních zakázek. V čele celé skupiny stáli podle vyšetřovatelů někdejší vrcholní manažeři státního podniku. Dvojice mužů údajně vybudovala klientelistickou síť firem, kterým pomáhali k vítězství v malých veřejných zakázkách.
Samotný Agrotec hodlají policisté dostat před soud kvůli podezření z machinací s veřejnými penězi. Jak se k případu staví Andrej Babiš a jeho vládní šéf Sobotka? Na středeční noční tiskové konferenci vlády, která byla jediným místem, kde politikům položit otázky, (na ty zaslané AB nereagoval), utekli oba muži zadním vchodem, sotva nepříjemné dotazy padly ».
Sobotka pak po několika hodinách uznal, že nebylo taktické brífink kvapem opustit. Do redakce se ozval a úprk vysvětlil. Samotnou kauzu ale nehodlá detailněji komentovat ».
Jde sice jen o jeden případ z řady střetu zájmů vicepremiéra Andreje Babiše, spolupráce jeho firem se státní ropnou společností Čepro je ovšem symbolická. Od vstupu Babiše do vlády svěřila společnost Čepro jeho firmám zakázky za téměř miliardu korun. Z dokumentů, které nashromáždil deník Neovlivní.cz, vyplývá, že přesně jde o 983 milionů.
Poslední zakázka, která se týká dodávek biopaliv, je podle veřejně dostupných údajů z věstníku veřejných zakázek datovaná k letošnímu 20. červenci. Celkem dodávají firmy Preol a Primagra z koncernu Agrofert lehce přes padesát procent veškeré bionafty pro Čepro. Zmiňované transakce se ale všem ostatním vymykají z jednoho zásadního důvodu: Čepro spadá pod ministerstvo financí, které Andrej Babiš řídí. Může tedy management Čepra dopustit, aby firmy jejich “nejvyššího šéfa” v tendrech nevyhrávaly? (více zde »)
Po politicky výbušném auditu IT systému ke sledování eurodotací ministerstva pro místní rozvoj, jehož závěry vyšetřuje protikorupční služba », se Babišovi cifršpioni zaměřili na další úřad. Na ministerstvu práce a sociálních věcí prověřují milionovou zakázku na vyhodnocení kladů a rizik nové typologie sociálních služeb, financovanou z EU.
Zajímají je personálie. Existuje podezření, že v realizačním týmu vítězné firmy působí i poradce ministryně Marksové. Jak zjistil deník Neovlivní.cz », pro vítěznou firmu, pobočku jedné z největších světových sítí auditorských a poradenských společností či jejího hlavního subdodavatele pracují lidé z hodnotící komise a lidé spjatí se samotným ministerstva práce. Společnost navíc vyhrála tendr s jednou z nejvyšších cen ze všech účastníků.
Ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD přislíbila, že podivnou zakázku svého úřadu nechá důkladně vyšetřit ».
Nikoli zakuklenci na úřadu vlády a Jana Nagyová v poutech, ale razie v mešitě a následné obvinění zástupce Islámské nadace v Česku nakonec může rozhodnout o osudu jednoho z nejvlivnějších a současně nejkritizovanějších policistů: ředitele protimafiánského útvaru ÚOOZ Roberta Šlachty.
Deník Neovlivní.cz zjistil, že případ mešita míří do ztracena. Zástupce Islámské nadace Vladimír Sáňka – původně stíhaný za vydání kontroverzní knihy o islámu – má být obvinění zproštěn. A to bude pro Šlachtův útvar, který do mešity loni vtrhl během hlavní páteční modlitby, představovat vážný problém. Ministr vnitra Milan Chovanec, který v politice hodně dbá na mediální vyznění událostí, si podle zjištění Neovlivní.cz se Šlachtou zrovna dvakrát nesedl. Ředitel ÚOOZ je navíc neřízená střela, která ve svém důsledku může připravit perné chvilky i “svému” ministrovi.
Byla deset let soudkyní Ústavní soudu. A i když už třetím rokem třímá senátorský mandát, její zájem o tuzemské právo, zákony a chod soudů se nijak neumenšil. Když se Elišky Wagnerové zeptáte, co jí v poslední době překvapilo, obratem odpoví, že třeba fakt, že žalobce kriminalizoval házení vajec na prezidenta Miloše Zemana během loňských oslav 17. listopadu jako výtržnictví.
Senátorka poskytla profilový rozhovor společnosti DeadLineMedia, vydavateli deníku Neovlivní.cz. Hovořila v něm nejen o výtržnících z Národní, ale zejména o ústavě, trestech pro politiky a chystaném registru přestupků. “Na poslední schůzi mě dorazil přestupek nepovoleného prozkoumávání mořského dna. Tento přestupek je penalizován až 100 miliony korun. 100 milionů! To je sazba, která je v trestním řízení u peněžitého trestu zcela nepředstavitelná. A přitom je to přestupek,” řekla například v rozhovoru ».
Děkujeme za přízeň, milí čtenáři, a těšíme se na příští týden!