Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To podstatné, co se odehrálo během 25. týdne roku 2016.

K Brexitu na Neovlivní:

» Animace, jak David Cameron zariskoval a prohrál vše
» Deset nejsilnějších výroků k Brexitu
» Z titulních stran sobotních novin: Well Done, Little Britain

Končí týden, který nenávratně změnil podobu starého kontinentu tak, jak jej známe. Tématem číslo jedna se stalo britské rozhodnutí opustit společenství EU, následné otřesy ostrovní politiky, zprávy o vnitřním štěpení království i o pnutí, které britské NE způsobilo v dalších členských zemích unie.

O Brexitu toho bylo – a bude – napsáno hodně; všechny významné zpravodajské weby jedou nepřetržité online přenosy, aby postihly veškeré pohyby, které výsledky plebiscitu vyvolaly, včetně otřesů na burzách či plánu významných ekonomických hráčů (např. Morgan Stanley) opustit Londýn a zakotvit třeba ve Frankfurtu. Společnost Bloomberg v sobotu zveřejnila, že na čtyři sta nejbohatších lidí světa přišlo kvůli Brexitu o 127 miliard dolarů.

Hlasování podle věku 
Skupina % pro zůstat
18-24: 75 %
25-49 56 %
50-64 44 %
65+ 39 %
Zdroj: YouGov poll

Zastavili bychom se u dvou drobných zpráv: Předně u rozhořčení mladých Britů, že o jejich budoucnosti rozhodla “stará” generace. Analýza sebraných dat před volebními místnostmi ukázala, že britští důchodci byli pro trvalý odchod z unie téměř třikrát častěji než nejmladší voliči.

“Rozhodnutí opustit EU odhalilo v zemi hlubokou generační a sociální propast. Vzdělanější, mladší, metropolitní voliči byli silně proti Brexitu,” napsal k výsledkům list The Guardian a citoval liberálního demokrata Tima Farrona, který vyjádřil lítost nad tím, že mladí byli přehlasovaní. “Šlo o hlasování o jejich budoucnosti. Ale toto rozhodnutí jim bylo z rukou odebráno.”

Není to tak docela pravda. Mladí se jej podle dat, která s odstupem zveřejnila stanice SkyNews, vzdali sami a dobrovolně. Lidí ve věku 18-24 totiž přišlo hlasovat jen 36 %, kdežto v nejstarší věkové skupině 83 %.

A ještě jeden detail k tomu, jak se Britové vlastně rozhodovali. Neříkáme, že Google ví všechno, nicméně otisk trendů, co obyvatelé ostrovů vyhledávali PO TÉ, co učinili rozhodnutí o Brexitu, je zajímavým dílkem do skládačky.

brexit_google_trends

Pojďme to trochu “odlehčit” a podívat se, co se děje v Česku.

Na Neovlivní.cz jsme se podrobně věnovali válce v policii, respektive skutečnému dění v zákulisí, nikoli mediálním přestřelkám (viz níže). O jednu z nich se s vámi však musíme podělit.

Pochází ze čtvrtka, kdy se po dohadech sešel sněmovní bezpečnostní výbor. Svolal jej bez vědomí šéfa výboru jeho místopředseda Bronislav Schwarz (ANO) na žádost policistů ÚOOZ, kteří chtěli poslance informovat o možném propojení policie na lidi z podsvětí a politických tlacích. Dorazili důležití aktéři celé aféry – Robert Šlachta, Jiří Komárek z ostravské expozitury, žalobce Ivo Ištvan, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ale třeba i šéfové BIS a Vojenského zpravodajství Jiří Lang a Jan Beroun. Zkrátka, bylo to velké.

Čekáte, že to bylo i výživné? Nebylo. Poslanci se hodiny přeli o program jednání. Ten pak neschválili a bylo po schůzce. “Nemám co říct. Vždyť jste to viděli sami, fakt velká zkušenost pro policejního důstojníka,” řekl Šlachta rozčileně novinářům.

schwarz_twitter_gender

Lidé i zaměstnanci prezidenta za sebou mají bujarou akci.

Jak jsme psali minulý týden (tu »), v Královské zahradě a Letohrádku královny Anny na Pražském hradě se slavily padesátiny Martina Nejedlého, “neplaceného” ekonomického poradce Miloše Zemana. Prostor byl obehnán dřevotřískovými bloky, aby skrze plot nebylo dovnitř vidět a hosty nikdo nerušil. Dorazili zástupci ruské ambasády, expremiéři Mirek Topolánek či Jan Fischer, exprimátor Pavel Bém, “král hazardu”, senátor Ivo Valenta či šéf ČEZu Daniel Beneš – a mnozí další.

Takto atmosféru před dřevotřískou popsal fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek: “Mirek Topolánek přijel taxíkem. “Jdi do prdele!” byla první slova, která pronesl směrem k fotografům. Když jsem ho pozdravil, slušně odpověděl. Tu však kolemjdoucí zavolal: “Styď se, Mirku!” “Kdo to řekl? Na tvůj názor seru, pojď si pro ní!” Prostě Mirek, jak ho známe.” (Omlouváme se za nezbytné vulgarity, externí link zde », vřele doporučujeme.)

Televizní pojďme dál.

Z kraje týdne se odehrál sraz Českého svazu bojovníků za svobodu. Setkání proběhlo bohužel ráno poté, co Reportéři ČT upozornili, že svaz ztrácí nejen kredit, ale také majetek – část svého sídla v Praze prodal za třetinovou cenu. Hosté se ovšem dostavili prominentní, v doprovodu známého bojovníka za svobodu, šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, přišel i prezident Zeman. Hlava státu využila i této příležitosti, aby si vyřídila účty s lidmi, kteří s ní nesouzní. Abychom citovali: “Pseudoelity a pachatelé dobra berou lidem svobodu, nebral si servítky Zeman” (titulek z Novinek.cz). Konkrétně se nazul do kněze Tomáše Halíka. Ten se ve středu stal v pořadí teprve čtvrtým Čechem, který získal čestný doktorát univerzity v Oxfordu…

A jinak to celkově byla povedená akce:

zeman_bojovnik_za_svobodu_twitter2zeman_bojovnik_za_svobodu_twitter

Mimochodem, bojovníci vyznamenali také šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta, muže pověstného tím, že se umí dostat na každou zpravodajskou fotografii. Zřejmě bojovník za svobodu fotobomberů.

Andrej Babiš měl v týdnu mnoho práce kolem policejní války, v rozhovoru pro Hospodářské noviny přesto stihl voliče ubezpečit, jak má rád poslaneckou práci. “Jestli nevyhrajeme a budeme v opozici, tak já v opozici nebudu. To je vyloučeno. Nemohu sedět ve žvanírně, kde si někteří hrají na demokracii,” nechal se slyšet.

babis_volby_mandat_opozice_twitter_hn

Brzy budou prázdniny, těšíte se?

Z našeho původního obsahu:

Policejní válka

valka_o_policii_infografika

Střet policejních špiček o reorganizaci elitních policejních útvarů vygradoval v pondělí. Lidé věrní bývalému šéfovi ÚOOZ Robertovi Šlachtovi oznámili, že policejní prezident je podezřelý z “brutálního” úniku informací z vyšetřování hospodářských kauz. Podrobněji jsme se události věnovali zde ».

Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková pak zjistila, co konkrétně vedlo důstojníky k podezření, že nejvyšší šéf policie Tomáš Tuhý vynáší.

Konkrétně mělo jít o IT zakázky spojené s firmou bratra sociálně demokratického senátora Tesaříka. Důkazy ale na stole nejsou a podle zjištění Neovlivní.cz dosavadní informace ani Tuhého jednoznačně neusvědčují. Více ve zprávě “Kamarád z Ostravy, malý a velký strejda. Co má Šlachta na Tuhého? »

Připravili jsme pro vás také drobnou infografiku (tady »), která ukazuje, kdo v současném sporu kde stojí a proti komu? A jaká je jejich motivace?

Roční otisk ruské stopy
Rusko_propaganda_manipulace_media

Jsou Češi pod vlivem ruské propagandy? Je potřeba se jí bránit, máme z ní mít strach? Jak konkrétně vypadá ruská stopa v Česku: Jde o něco víc než mlhavá podezření a náznaky?

Redakce Neovlivní.cz se celý rok důsledně věnovala mapování, jak silný je v Česku ruský vliv. Publikovali jsme přes 150 článků, ve kterých jsme hledali odpovědi na to, kdo stojí za proruskými weby, které otevřeně i v skrytu přinášejí putinovské vidění světa, a kteří z politiků – byť i nevědomky – soustavně posilují pozice Kremlu. V pondělí jsme zveřejnili hlavními závěry ročního pátrání, naleznete jde zde ».

Zjistili jsme například, že tuzemské úřady za poslední čtyři roky vypověděly ze země 11 pracovníků ruské ambasády v Praze a brněnského konzulátu. Šlo o diplomaty, administrativně-technické pracovníky a zástupce vojenského úseku. V drtivé většině podle tajných služeb pracovali pro zpravodajské služby Ruské federace.

Hledá se náměstek

rozpocet_penize_budget_ministerstvo_financi_slozenka

Post náměstka ministra financí pro rozpočet patří mezi nejdůležitější pozice ve státní správě. Jan Gregor už loni v listopadu oznámil, že z funkce odchází. Jeho nástupce ale do dnešního dne nebyl vybrán, do výběrového řízení se podle zjištění Neovlivní.cz (tu ») Babišovi úředníci nehrnou.

“Nikomu se na ten post nechce,” uvedl zdroj z ministerstva financí. Ministr Andrej Babiš je mimo jiné známý tím, že náměstci u něj mají velmi krátkou životnost. Jeho tým už kromě Gregora například opustili náměstkyně pro daně Simona Hornochová či první náměstek Lukáš Wagenknecht.

Mimochodem – Wagenknecht tento týden potvrdil své nové angažmá. Nastupuje jako novinář do skupiny Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa. Více zde ».

Čistý Langer

Ivan Langer poté, co jej příslušníci ÚOOZ eskortovali z pražského do olomouckého bytu. Repro: Čt24

Jméno Ivana Langera bylo magnetem v olomoucké kauze, který přitáhl pozornost veřejnosti k případu jinak celkem nezajímavého vynášení informací z policejních spisů.

Nyní se ale spíše potvrzuje, že policie využila olomouckého případu, aby mohla před soud s příkazem k domovní prohlídce u Langera. V kauze solárů na něj totiž neměla dost důkazů. Ani na domovní prohlídku, ani k obvinění.

Ivan Langer proto není mezi pěticí podnikatelů a manažerů, které policie začala stíhat pro podezření, že pomocí fiktivní vícepráce na výstavbě ošidili státní firmu ČEZ o téměř 100 milionů korun. Potvrdily se tak informace, které deník Neovlivní.cz zveřejnil už na konci loňského roku. “Jeho podpis nikde nefiguruje,” sdělil tehdy Neovlivní.cz na Langerovu adresu zdroj obeznámený s vyšetřováním. Podrobnosti v této » zprávě.

Chovancova nahotinka znovu na scéně

Nalevo snímek z reklamního focení, napravo fotomontáž. (neo)

Vyhrocené vztahy mezi Andrejem Babišem a vlivným zákulisním hráčem Milošem Růžičkou, který patří k nejbližším spolupracovníkům Milana Chovance a radí se s ním i premiér Bohuslav Sobotka, se poprvé řešily před soudem. Zabýval se žalobou, kterou jeho agentura podala poté, co ji Babiš nepřímo označil za možného autora fotomontáže, která měla dehonestovat právě Chovance.

Spor “Bizoni” prohráli. Na svém twitterovém účtu oznámili, že soud žalobu zamítl. Ale hodlají se bránit dál. “Není nám příjemné vláčet našeho bývalého dlouholetého klienta po soudech, jeho nemístné výroky na naši adresu však v posledních týdnech zesílily natolik, že je nelze nadále tolerovat,” řekl na jaře ředitel agentury Roman Šmíd. Ze stejného důvodu, tedy kvůli poškozování pověsti, se Bisoni rozhodli napadnout u soudu také text, který v únoru otiskla Babišova Mladá fronta Dnes. Více tady ».

Rozhovor o preferencích

kampaň, krajské volby 2016, marketing,

Volebním preferencím se na Neovlivní.cz nevěnujeme často. Čerstvá data, která ve čtvrtek zveřejnilo respektované CVVM, se však vymykají z mnohaměsíčních řad. Suverén obliby – hnutí ANO – se propadlo o téměř pět procentních bodů. A to už je statisticky významná změna. Lidovci dokázali za jediný měsíc získat téměř jednou tak velkou podporu. A totéž se povedlo komunistům – jen s tím rozdílem, že růst podpory trval měsíce dva. Co přesně se odehrává?

Odpovědi na otázky hledal autor šetření, analytik CVVM Jan Červenka. “Při interpretaci je potřeba být velmi opatrný. Jeden výsledek může být anomálií, nahodilostí, nedá se vyloučit chyba výběru. Bylo by potřeba, aby se to projevilo ještě v nějakém dalším průzkumu – jednom nebo dvou,” řekl. “Nicméně pokud takový pohyb nastal, nebylo by to nepochopitelné s ohledem na to, co se odehrávalo na české politické scéně. Řada věcí kolem Andreje Babiše, kolem samotného hnutí ANO, vládní krize. To se mohlo do preferencí promítnout. Navíc – voliči během každé vládní krizi registrují, kdo tady vystupuje jako v uvozovkách klidná síla, a kdo situaci nějakým způsobem jitří. Nechci říkat, na čí straně je pravda, ale faktem je, že ten, kdo situaci víc hrotil a kdo tu záležitost svým způsobem odstartoval, bylo ANO.” Celý rozhovor naleznete zde ».

Redakce Neovlivní.cz vám děkuje za pozornost, přejeme pěknou předprázdninovou neděli a těšíme se zase v novém týdnu.