Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 33. týdnu roku 2015.

Pokud jste ještě nepropadli totální apatii z přemíry horka, pojďte s námi v rychlosti proběhnout události končícího týdne. Byli jsme v podstatě svědky dvou festivalů. Toho v ulicích – Prague Pride. A toho u Andreje Babiše – pojďme mu říkat festivalu prosebníků. Jednotliví ministři za ním chodili s prosíkem o navýšení rozpočtu. Na uprchlíky, na pracovníky v justici, na mokřady. Babiš rozdával a pak se nechal slyšet, že plánovaný deficit 70 miliard je těžko udržitelný.

Své pokračování měly obě trapné hradní kauzy. Lidové noviny napsaly, že kancléř Vratislav Mynář nedostane bezpečnostní prověrku. Vzhledem k tomu, že už roky na Hradě působí bez ní, nečekáme žádný zvrat. Právníci vnučky Ferdinanda Peroutky, která hodlá žalovat stát kvůli nactiutrhačským výrokům pana prezidenta, se sešli se zástupci Hradu, kteří chtěli jednat o smíru. Nevíme, jak si Hrad představuje smír, ale jistě jinak, než Terezie Kaslová. Ta žádá omluvu v dopise a na stránkách Hradu, což bylo zřejmě pro emisary Miloše Zemana příliš.

Bývalý prezident Václav Klaus vystoupal na Sněžku a varoval před náporem běženců. “Jde o zcela zásadní nebezpečí,” řekl bývalý prezident. Nechystá si půdu pro příští kandidaturu?

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová už nechce být místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Foto: facebookový profil JJ.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová už nechce být místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Foto: facebookový profil JJ.

Investiční skupina Penta přepisuje regionální mediální mapu. Koupila nejčtenější regionální noviny – Deník a s nimi i celé vydavatelství Vltava-Labe-Press. Stalo se tak ve stejném týdnu, kdy další noviny silné v regionech – Mf Dnes – oznámily, že svým krajským redakcím ruší výkladní skříň a přecházejí na jednosešitové vydání (podrobněji zde »).

Z kategorie “asi bylo moc horko”: Server Aktuálně.cz informoval, že místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) je unavená z politiky a chce ze sněmovny odejít. Raději by byla hejtmankou. A čím byste byli raději vy?

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta konečně řekl, proč vytvořil speciální funkci pro padlého ministra školství Marcela Chládka. Určitě to není odměna za to, jak mu Chládek z vládní pozice otevřel kohoutky. Pelta totiž v rozhovoru pro iDnes popřel, že by šlo o trafiku. “Někoho jako Chládek jsem hledal.” To muselo být dlouhé hledání.

Tolik k událostem, kterým jsme se příliš nevěnovali. Zato jsme rozjeli kauzu, která v závěru týdne dominovala všem tuzemským médiím. Klíčová slova: Chovanec, Česká pošta, úplatky.

2 miliony pro ČSSD, 1 pro Chovance

Ministr vnitra Milan Chovanec

Bitva o zakázky ve státní poště postoupila do dalšího dějství. Podnikatel Lukáš Čadek, který se s firmou soudí o 27 milionů korun kvůli ukončené spolupráci, disponuje podle zjištění Neovlivní.cz nahrávkou (více zde »), na níž mu člen středočeské sociální demokracie slibuje, že získá nový kontrakt na poště. Ovšem přijde ho to celkem na tři miliony korun: dva mají být určené pro ČSSD, jeden pro ministra Chovance, do jehož gesce pošta spadá.

Ministr Milan Chovanec pro Neovlivní.cz popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. “Určitě ne. Nebyl k tomu žádný důvod,” řekl ministr. Zastal se jej i stranický šéf, premiér Bohuslav Sobotka. Uvedl, že o Chovancovi nemá pochybnosti. Současně odmítl, že by kdy ČSSD byla financována penězmi ze státní pošty (detailněji zde »).

Sám Lukáš Čadek v emailovém rozhovoru pro Neovlivní.cz » však Chovance obvinil, že zneužívá svého postavení. A tvrdí, že kromě zmiňované schůzky měl víc korupčních nabídek od ministrových lidí.

Aby to nebylo málo zašmodrchané, nejnověji se objevila mailová korespondence (více zde »), která na první pohled nasvědčuje tomu, že Chovancova známá a manažerka pošty Barbora Snopková-Haberová je s korupční nabídkou seznámená, souhlasí s ní a za ministra ji de facto potvrzuje.

Mocní na severu

TOP 10 vlivných v Ústeckém kraji: Jan Dienstl

Deník Neovlivní.cz sestavil v interním bodování žebříček dvaceti nejvlivnějších lidí v Ústeckém kraji. V minulém týdnu jsme zveřejnili, kdo skončil v druhé desítce (zde ») a kdo na pozicích 5 – 10 (zde »).

Tento týden jsme vám představili nejsilnější pětku. Octli se v ní vedle sebe dlouholetý politický kmotr, primátorský doyen či sveřepá senátorka. Každý z nich zpravidla využívá svého vlivu k něčemu jinému, společné mají ale jedno: jejich hlas má na severu váhu, z ústraní či napřímo zasahují do místního dění. Kdo tedy skončil na páté, čtvrté, třetí a druhé příčce? Podívejte se sami »

Jedničkou v TOP 10 Ústeckého kraje se pak stal Jan Dienstl. Podstatnou část bodů (80 procent) získal za obří sumu peněz, kterou má pro své tažení k dispozici a neváhá ji využít. Neponechává nic náhodě, poslední roky je společnost Severní energetická například nejštědřejším dárcem Ústeckého kraje. Co rok je to pět milionů korun. Profesionálně vybudovanou PR síť, která má vést k prolomení limitů, doplňují konexe, které má Jan Dienstl na těch rozhodujících místech. Detailněji si o Dienstlovi můžete přečíst zde ».

Pelikánova pozice slábne

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Foto: hnutí ANO.

Přestože ambiciózní advokát Robert Pelikán vlétl na ministerstvo s velkým sebevědomím a plány, jeho vliv podle zjištění Neovlivní.cz každým dnem klesá. Pelikán se rozhádal se soudci, advokáty, legislativci i akademiky. Nekomunikuje s nimi, není jim schopen naslouchat a ještě méně je schopen dělat kompromisy. Bez jejich podpory přitom nemá šanci něco prosadit. A taky neprosadil. Konkrétní příklady, kde se Pelikánova práce zadrhla, naleznete zde ».

Sám ministr svůj postup obhajuje.  “Ještě se nestalo, že bych si odmítl vyslechnout, pokud chtěl někdo hovořit o nějakém návrhu. To ovsem neznamená, že si nechám diktovat, co budu dělat, nebo že budu handlovat jako někde na perském trhu,” řekl v rozhovoru pro Neovlivní.cz ».

Ministrova slábnoucí pozice už zamíchala desítkou nejvýznamnějších hráčů v české justici. Po pěti měsících ve funkci klesl Pelikán podle propočtů Neovlivní.cz » z páté na osmou příčku.

A ještě jednou Pelikán. Karlovy Vary dostaly v těchto dnech písemné znění rozsudku, který pro město znamená, že přijde až o 23 milionů korun. Prohrálo soud, ve kterém žalobu za Karlovy Vary podával ještě jako advokát právě Robert Pelikán. Někteří lidé z radnice teď mluví o tom, že advokáti chybovali, když město přesvědčili, že soudní spor má smysl (detailněji zde »).

Babišův Agrotec spěje k soudu

Foto: Ano, bude líp

Před třemi týdny jsme publikovali exkluzivní zjištění, že se policie chystá uzavřít případ podezřelých zakázek pro Českou poštu. Kauzu, v níž jsou obvinění i zaměstnanci Andreje Babiše ze společnosti Agrotec, se policisté chystali poslat k soudu (podrobněji zde »).

A to se formálně stalo. Policie navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem, sdělil dozorující žalobce Zdeněk Matula z pražského vrchního státního zastupitelství. Případ teď posoudí žalobci, kteří musí rozhodnout, zda jej soudu pošlou. “Vzhledem k obsáhlosti spisového materiálu rozhodnu o návrhu policejního orgánu v řádech měsíců,” potvrdil Matula.

Příběh, kterému se tři týdny hlavní média vyhýbala, tak konečně pronikl i do servisu ČTK, do zpravodajství ČT24 i na Babišův iDnes. Připravili jsme pro vás důkladného průvodce celou kauzou ».

Rozhovor týdne

Markéta Štěrbová (v bílém) s kolegy z týmu, který chystal šampionát. A samozřejmě - s jedním z králíků z klobouku.

Je něco nesmírně uspokojivého na tom, sednout si v půlce srpna během čtyřicetistupňových veder do vychlazené kanceláře v sídle hokejového svazu v pražské Libni a vrátit se v myšlenkách na led, k fanouškům, Bobovi a Bobkovi…

Zkrátka všemu, co bylo kulisou květnového šampionátu. Markéta Štěrbová, šéfka organizačního výboru Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015, právě v těchto dnech celou akci uzavírá. Nejen ekonomicky.

V rozhovoru pro Neovlivní.cz poodhalila nejen, jaké faktury ještě chodí a s jakým ziskem celá monstrakce skončí, ale poodhalila také zákulisí květnového mistrovství. Tušíte, kdy se pořadatelé nejvíce zapotili? Rozhovor s Markétou Štěrbovou naleznete zde ».

Děkujeme za pozornost a přízeň, milí čtenáři, a těšíme se příští týden!