Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se událo v 39. týdnu roku 2015.

Optikou celosvětového dění se odehrálo dost. Evropská unie konečně učinila několik konkrétních kroků směrem k řešení uprchlické krize. Rusko začalo ve velkém lifrovat vojenský materiál režimu syrského stále-prezidenta Bašára Asada, jehož diktátorské vládě se před čtyřmi lety Syřané vzepřeli a od té doby se v zemi bojuje. Papež František v USA pronesl zásadní řeč pro budoucnost o udržitelném rozvoji. A koncern Volkswagen ochromil skandál poté, co jej americká Agentura pro ochranu životního prostředí obvinila, že podvádí při měření emisí u dieslových vozů. Odstoupil šéf Volkswagenu Winterkorn, probíhají další personální změny, Švýcaři už zakázali prodej části aut koncernu.

Ale v Česku se hádá prezident, potažmo jeho mluvčí, s “pražskou kavárnou”. Díky Jiřímu Ovčáčkovi už víme, co to ta kavárna vlastně je. “Intolerance, sprostota, druhá republika, jejímž kanálem je Twitter.” Ovčáček to pronesl v České televizi, kde znovu mluvil o fašistech v souvislosti s recesistickou akcí skupiny Ztohoven, která minulý víkend stáhla na Pražském hradě prezidentskou standartu a místo ní vyvěsila obří rudé trenýrky (psali jsme zde »).

“Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem.” Premiér Bohuslav Sobotka byl při komentování počinu Ztohoven až nečekaně vtipný.

Pro Hrad to vtipem nekončí. Prezident označil performery za blbečky. Pro “ztrátu” důvěry skončil šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Mluvčí Ovčáček už také vyčíslil škodu, kterou měli “extremisté ze Ztohoven” napáchat: 100 tisíc korun. Předběhl tak policii, která podle Lidových novin dosud výši škody nezná.

Trenky nad Hradem jsem ovšem jen rudou clonou k větší hradní kauze.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl udělit bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň kancléři prezidenta Vratislavu Mynářovi. Prezident Zeman, který roky tvrdil, že pokud nebude prověrka, Mynář skončí, otočil. “Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo,” řekl prezident republiky Parlamentním listům.

Jinak dávali oba muži nepokrytě najevo, že jsou jim závěry NBÚ vlastně fuk. Mynář svolal tiskovku jen proto, aby které oznámil, že “nějakou obálku” z NBÚ dostal, ale neotevřel ji. “Samozřejmě nevíme, co v té obálce je. Třeba je to blahopřání ředitele NBÚ k Vánocům, které je poněkud předčasné,” podpořil ho prezident.

A to už by asi stačilo, že? Pojďme se podívat, jak vypadal týden na Neovlivní.cz.

Přítel pana premiéra

Advokát Radek Pokorný. Foto: Repro ČT

Týden jsme odstartovali zjištěním, že nedávné trestní oznámení nejmocnějšího českého strojaře Světlíka na rozhodčí verdikt v jeho sporu s miliardářem Beranem otevřelo policii možnost detailněji se podívat na fungování arbitrážního soudu. Blízký přítel premiéra Bohuslava Sobotky a jeden z klíčových zákulisních hráčů Radek Pokorný je jeho “pouhým” místopředsedou, jedním ze čtyř. Insideři se ale shodují: nikoli přeseda Zdeněk Somr, ale Radek Pokorný je faktickým šéfem, on jej v jeho současné podobě stvořil. Podrobněji o Světlíkově trestním oznámení zde ».

“Je to samozřejmě problematické. Jde o dlouhodobou záležitost, ale ta situace se změnila poté, co se pan Sobotka stal premiérem. Radek Pokorný je právník a má logicky zájem na tom, aby firmy, které zastupuje, vyhrály. Ovšem v těchto případech proti státu,” říká právnička, bývalá náměstkyně ministra spravedlnosti Hana Marvanová, která dnes zastupuje iniciativu Vraťte nám stát.

Ministerstvo dopravy teď jako první státní úřad zvažuje, že do budoucna zamezí rozhodčím doložkám v obchodních smlouvách. A to mimo jiné kvůli riziku možného střetu zájmů u Pokorného (více zde »).

Na Neovlivní.cz jsme rovněž zveřejnili přehled sporů, ve kterých se na rozhodčí soud obrátil stát a protistranu zastupuje právě Pokorný či jeho advokátní kancelář. Soupisku naleznete zde ».

Radka Pokorného zájem o rozhodčí soud, respektive úvaha ministerstva dopravy o rušení rozhodčích doložek ve smlouvách, nepotěšil. Ministru Danu Ťokovi poslal sms zprávu, v níž mu napsal: “To Vaše vyjádření považuji za sprostotu a zákeřnost, kterou Vám nikdy neodpustím.” Podrobněji o tom, jak právník píše ministrovi, si můžete číst zde ».

Nahrávka ze severu

Most

V době, kdy v Mostu finišuje jednání o budoucí vládní koalici, se zástupci parlamentních stran ANO aKSČM snaží překlopit váhu hlasů ve svůj prospěch nabídkami, které lze označit za korupční.

Deník.cz zveřejnil jako první obsah nahrávky, která zachycuje kupčení s hlasy. Politici ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM), ANO a KSČM se podle záznamu pokusili uplatit zastupitele z hnutí Severočeši Most (více zde »).

Nahrávku získala a úryvky z ní publikovala i redakce Neovlivní.cz. Zde » si můžete poslechnout, jak se obchoduje v komunální politice.

“Obecně nazývám Ústecký kraj jako Klondike. A Most do něj zkrátka spadá. Mě už to ale až tak moc nepřekvapuje, protože za dobu působení v politice jsem si na řadu věcí vznikla. Je to zkrátka boj o moc. Boj o ztracenou moc,” uvedla k případu mostecká zastupitelka a senátorka za Severočechy Alena Dernerová. Rozhovor s ní si můžete přečíst zde ».

Kauza Neovlivní.cz: Kleslová

Radmila Kleslová. Repro: ČT

Dvě hodiny předtím, než se měla dostavit na “grilování” předsednictva hnutí ANO kvůli tlaku, který vyvíjela na dozorčí radu skupiny ČEZ, se Radmila Kleslová rozhodla rezignovat na jeden ze svých stranických postů. Skončila jako místopředsedkyně ANO (více zde »).

Svou rezignaci vysvětlila tím, že se stala obětí mediální štvanice, což jí nedělá zdravotně dobře. Připomínáme, že se zájmu médií vystavila sama svým enormním zájmem o to, aby se nikdo nevrtal v lukrativních kontraktech, které měla v ČEZ uzavřené. Na případ upozornil jako první deník Neovlivní.cz. Zveřejnili jsme i komplet přepis patnáctiminutového rozhovoru Kleslové, který teď v ANO interpretují jako útok na Kleslovou a ANO. Přepis naleznete zde ».

V textu o rezignaci Kleslové jsme upozornili, že klíčové pole působnosti političky – šéfuje pražskou buňku hnutí, je starostkou Prahy 10 a je vlivnou zákulisní hráčkou v hlavním městě – se opuštěním místopředsednického postu nijak neumenšilo. Lidové noviny ve svém čtvrtečním vydání tuto předpověď potvrdily. Kleslová míří do další firmy, v níž drží minoritní podíl Praha. Má se stát členkou představenstva vznikající společnosti Pražská teplárenská Real Estate (detailněji zde »).

Jaká odměna za to případně bude, není jasné; Kleslová tvrdí, že se nominace vzdala. Na magistrátu o tom však nevědí. Zato je jasné, že peníze, které jí vyplácel ČEZ za poradenské služby, se zásadně zvýšily až po jejím nástupu do politických funkcí. Roky pobírala kolem 40 tisíc korun měsíčně, v posledním roce a půl více než jednou tolik (psali jsme zde »).

Privatizace OKD

Ondrej Deml / Shutterstock.com

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš získal v týdnu cenný poziční bod v přetahované s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Jím řízené ministerstvo se rozhodlo žádat  odškodné v kauze nevýhodné privatizace firmy OKD. Případ vrhá už roky stín právě na Sobotkovu kariéru.

Privatizace severomoravské černouhelné společnosti proběhla v roce 2004 pod taktovkou tehdejšího ministra financí – Sobotky. A podle vyšetřovatelů byla pro stát velmi nevýhodná. Obžalobě dnes čelí dva bývalí úředníci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a odborný znalec Rudolf Doucha, kteří podle státního zástupce způsobili státu škodu 5,7 miliardy korun. Doucha údajně ocenil doly na mnohem méně, než byla jejich skutečná hodnota. A Kuta se Škurkem navrhli vládě privatizaci OKD za výrazně podhodnocenou cenu. Všichni tři vinu popírají.

Obvodní soud pro Prahu 2 začne případ projednávat 9. října a podle informací Práva hodlá ministerstvo financížádat historicky největší odškodné v rámci jednoho trestního řízení. Na šest miliard korun. Tedy částku, kterou zmiňuje žalobce. Více zde ».

Práce pro uprchlíky

Uprchlíci na nádraží Keleti v Budapešti. Istvan Csak / Shutterstock.com

Zatímco čeští politice trpce glosovali prohru v Bruselu a přidělené kvóty uprchlíků, tuzemské firmy jako Linet, Hamé či CleverMaps se otevřeně přihlásily, že chtějí běžencům nabídnout práci a leckdy i ubytování.

Například strojírenská společnost Isolit-Bravo, respektive její majitel, podnikatel Kvido Štěpánek, nabídl uprchlíkům ubytovnu s dvaceti byty, o prostory už projevila předběžný zájem Správa uprchlických zařízení ČR. Štěpánek, držitel filantropické ceny Via Bona, který hned na začátku ukrajinské krize vyvěsil na sídle své firmy ukrajinskou vlajku a který vysílá do této země humanitární konvoje, neskrývá, že ne každému je jeho postoj po chuti. “Do očí vám to nikdo neřekne, ale mnohdy jsem to v narážkách vycítil už při konvojích na Ukrajinu. Já ale nemohu být tak zbabělý, abych ze strachu nepomáhal,” řekl Neovlivní.cz. Co nabízejí další firmy si můžete přečíst zde ».

Rozhovor týdne

Profesor Josef Šmajs. Foto: Archiv

“Nerad to teď říkám, ale v souvislosti s vývojem materiální kultury a techniky zdravý rozum mírně atrofuje, odumírá. (…) Žijeme ve společnosti malých pravd, které se pohybují po povrchu. Nemáme žádné velké osobnosti, žádné vize, nemáme žádné inspirace pro obyčejné lidi, kteří jsou velmi vnímaví, citliví, často empatičtější než vzdělaní vědci. Máme málo vzdělanou veřejnost, které vymýváme hlavu různými příběhy a televizními pořady. Televize se po celém světě stala nikoliv nástrojem vzdělanosti a rozvíjení teoretické kultury, ale nástrojem reklamy a manipulace, a dnes už i propagace válečných hrůz a válečných příprav.”

Krátký úryvek pochází z obsáhlého rozhovoru s profesorem Josefem Šmajsem. Ve své práci se zabývá především filozofickými otázkami civilizační krize, kterou chápe jako konflikt kultury s přírodou. Vytvořil originální filozofickou koncepci evoluční ontologie, je autorem mnoha knih s ontologickou a ekologickou tematikou, které jsou překládány do jiných jazyků. Jeho aktuálním projektem je Ústava Země, filozofický koncept, který má za cíl přimět lidi zamyslet se nad stávajícím ničivým přístupem člověka a kultury k přírodě. I o ústavě v rozhovoru hovoří.

Interview s Josefem Šmajsem jsme rozdělili do dvou částí. První díl naleznete zde », druhý pak na tomto » odkaze.

Děkujeme vám za pozornost a těšíme se na další týden!