Pár slov ke zpravodajství o svátcích. A události týdne

To podstatné, co pro vás redakce nachystala během 51. týdne roku 2015. A pár slov k provozu na Neovlivní.cz o svátcích.

Milé čtenářky a milí čtenáři,

Pozor, jde po vás. :) Foto: Shutterstock

Pozor, jde po vás. 🙂 Foto: Shutterstock

předkládáme vám nyní poslední “řádný” výběr původních zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Pro týdny následující jsme pro vás nachystali trochu svátečnější čtení. Pro jednou vynecháme kauzy a zprávy ze zákulisí vyšetřování či politiky. Místo toho dostanete v období Vánoc a blížícího se konce roku obsah, který by vám mohl pomoci usměrnit myšlenky, v jaké době to vlastně žijeme, co je důležité a co jen důležitě vypadá, jaký rok nás čeká.

Pokud na naše stránky přicházíte pravidelně, pak jistě víte, že každý pátek nabízíme velké profilové rozhovory s osobnostmi, kterým stojí za to naslouchat. A pravidelně také – jak už naznačuje název našeho deníku – zveřejňujeme přehledy nejvlivnějších hráčů v jednotlivých oblastech veřejného života.

Vybrané osobnosti z obou zmiňovaných kategorií jsme v předvánočním čase požádali o odpovědi na stejnou baterii otázek. Čas si udělal třeba předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, stejně jako podnikatel a filantrop Kvido Štěpánek nebo právník, blízký přítel premiéra Radek Pokorný – a mnozí další. Všichni si zamysleli nad tím, kdo Česku letos udával tón a zda šlo o tón harmonický či disharmonický.

Věříme, že pro vás budou jejich postřehy inspirativní.

Redakci Neovlivní.cz vám přeje ‘šťastné a veselé’; děkujeme za vaši pozornost a přízeň v roce 2015!

Simona Holecová, šéfeditorka Neovlivní.cz

Výběr hlavních zpráv uplynulého týdne:

Parkanovou čeká soud

Vlasta Parkanová. Foto: parkanova.cz

Deník Neovlivní.cz jako první informoval o tom, že bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová nakonec skončí před soudem. Žalobci se rozhodli vyhovět policii a podat obžalobu v kauze CASA. Soud tak bude řešit, jestli někdejší významná politička TOP 09 a KDU-ČSL nese odpovědnost za šest let starý a experty kritizovaný kontrakt na nákup španělských letounů.

Policie požádala o obžalobu exministryně z Topolánkovy vlády už na jaře. Žalobci tři čtvrtě roku zvažovali, jestli případ skutečně poslat k soudu. Obvinění Vlasty Parkanové z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele se škodou 818,8 milionů korun totiž podle informací Neovlivní.cz nestojí na neprůstřelných důkazech. O nákupu letounů za více než 3,5 miliardy rozhodla bez veřejné soutěže vláda Mirka Topolánka, podpis Parkanové na smlouvě nikde není. Znalci se přou také o posudek ohledně výše škody. Další podrobnosti si můžete přečíst zde ».

Kolik stála Kleslovou ztráta vlivu

Radmila Kleslová. Repro: ČT

Letošní rok začínala Radmila Kleslová coby pravá ruka lídra hnutí ANO Andreje Babiše, v zákulisí byla díky tomu považována za jednu z nejvlivnějších postav tuzemské politiky. S koncem roku 2015 ale pokračuje její strmý pád.

Ztrátu vlivu lze přesně vyčíslit: 540 tisíc korun měsíčně. O tolik podle propočtů Neovlivní.cz v letošním roce přišla. Ročně se bavíme o 6,48 milionu korun. Kolik a od kterých firem Kleslová pobírala peníze? Prostudujte si detailní přehledy – zde ».

V tuto chvíli už jí, pokud je známo, zůstávají jen příjmy z působení v čele radnice Prahy 10, a podle informací Neovlivní.cz také inkasuje za spolupráci s firmami z holdingu Agrofert. Jaké částky přesně Radmila Kleslová od Babišova zemědělského impéria dostává, je tajné.

Problémy lesů s půlmilionem pro Mafru

Ilustrační foto: Shutterstock

Státní firma Lesy České republiky bude muset vysvětlit okolnosti zakázky na tisk a distribuci novin lesů, kterou získal mediální dům vicepremiéra Andreje Babiše Mafra.

Lesy totiž na svých stránkách zveřejnily dokumenty, podle nichž byla objednávková smlouva s Mafrou uzavřena den před tím, než bylo zahájené poptávkové řízení (dokumenty k případu jsou vloženy v tomto textu ».)

Byla firma ministra financí vybrána a objednána jako dodavatel státní zakázky dřív, než byla stejná možnost standardní cestou zveřejněna a nabídnuta ostatním? Prý nikoli. Mluvčí společnosti Eva Jouklová v rozhovoru pro Neovlivní uvedla, že jde o pouhou administrativní chybu. “Bohužel v tomto případě naše referentka vyvěsila objednávkový list, který jsme měli připravený k odeslání, ale ve skutečnosti byl odeslán až s datem 10. 11,” uvedla mluvčí. Jenže pozor, tím rozpory v datech nekončí – více zde ».

Osudné rozhodnutí Pelikána

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Foto: hnutí ANO.

Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána čeká možná životní rozhodnutí: uvěří tajným službám a zabrání vydání Libanonce Alího Fajáda a dvou jeho spolupracovníků do USA? Pokud naopak stvrdí jejich vydání, vezme si na svědomí osud pěti Čechů unesených v Libanonu?

Verze, že únos české pětice souvisí právě s případem obchodníka a spolupracovníka libanonské rozvědky Alím Fajádem, se stala během půlročního vyšetřování policie a tuzemských tajných služeb tou hlavní. A v zásadě jedinou. “Tajné služby pracují s tím, že únos je jakousi pojistkou pro to, aby Fajád nebyl vydaný do Spojených států. I to je vede k předpokladu, že jsou unesení stále naživu. Zprávy o tom, že jsou v pořádku, potvrdily i operativní informace z terénu,” uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Pelikánova pozice je nezáviděníhodná. Pokud by totiž odmítl argumenty tajných služeb, Fajáda vydal a unesení Češi se nakonec nikdy domů nevrátili, musel by se srovnat s tím, že mu kdykoli může kdokoli klást za vinu, že přispěl k případnému špatnému konci celého příběhu. Celou analýzu Sabiny Slonkové naleznete zde ».

Peníze pro sport

Infografika: Peníze ve sportu

Už nejde jen o lobbistický tlak sportovních funkcionářů. Myšlenka zřídit samostatné ministerstvo sportu získala podporu ve vládě. Konkrétně u ministryně, která má sport na starosti: u Kateřiny Valachové (podrobněji zde »).

Sportovní lobbisté o vlastní úřad usilují jednak kvůli tomu, že je oblast podle nich na okraji zájmu a vždycky ji převálcují potřeby základních-středních-vysokých škol. Druhak věří, že vlastní úřad by měl důstojnější rozpočet. Ministerstvo školství má v posledních letech na tuto kapitolu kolem tří miliard korun. Valachová si pro příští rok vyjednala navýšení na 3,75 miliard. Plány sportovních funkcionářů s novým úřadem jsou o několik pater výš: Propočítali si, že resort by měl fungovat s podobným rozpočet, jaký má dnes kultura. Tedy se zhruba 12 miliardami.

Fakt, že systém podpory sportu se hroutí a český sport trpí chronickým podfinancováním, ilustruje přehledná infografika (naleznete ji zde »). Můžete si v ní prohlédnout, kdo přesně, kolik a kam na sport dává.

Rozhovor týdne

Andrej Borisovič Zubov

V Česku je jméno profesora Zubova známé především díky jeho podpisu pod přelomovým dílem “Velké dějiny Ruska – 20. století”. Český překlad díla, u něhož Andrej Borisovič Zubov převzal úlohu hlavního redaktora po Alexandru Solženicynovi, vyšel v letech 2014 a 2015. Ve stejné době se Zubov otevřeně postavil proti politice ruského vládce Vladimira Putina; vojenské obsazování Krymu Ruskem přirovnal k rozšiřování území nacistickým Německem.

Profesor Zubov poskytl Neovlivní.cz profilový rozhovor, ve kterém hovořil jak o vývoji současného Ruska či propagandě, tak třeba o statisticky dokládané lásce Rusů k Putinovi. “Mnoho z nich Putina nepodporuje. Ani jeho politiku na Ukrajině, obzvláště tu v Sýrii. Přístup jeho vlády k lidem je špatný. Nedávno byly zrušeny sociální programy v oblasti zdravotnictví, vzdělání, důchodů. Taky víte, že máme hroznou inflaci. V minulém roce byl dolar o osmdesát procent nižší k rublu, jeden dolar stál čtyřicet rublů, dnes zaplatím sedmdesát rublů za dolar. Ale důchody se vůbec nezměnily. Sám to vím velmi dobře, taky dostávám penzi. Ceny šly pochopitelně výrazně nahoru. Životní úroveň se nesnížila o dvě procenta, ale o čtyřicet. A každý, s výjimkou velmi bohatých lidí, to pociťuje,” popsal například. Celý rozhovor s Andrejem Zubovem si můžete přečíst zde ».