Všichni jsme ANO, pád komunistů a žena, která vypustila bazének

Jakou zprávu pro Česko přinesl uplynulý volební víkend

O krajských volbách se říká, že jsou to – pokud jde o zájem lidí – volby druhé kategorie. Letos přišla hlasovat jen třetina oprávněných voličů (přesněji 34,8 procenta), kteří v nepsané “generálce” na hlavní volby, sněmovní, které nás čekají už příští rok, ukázali politikům, kde jsou momentálně jejich sympatie.

ČSSD: Výsledek, za který nikdo nemůže

Bohuslavu Sobotkovi a jeho ČSSD jasně vzkázali, že nejsou spokojeni s tím, jak kraje řídí.

Momentka za závěru kampaně ČSSD v Jihomoravském kraji. Foto: ČSSD

Momentka za závěru kampaně ČSSD v Jihomoravském kraji. Foto: ČSSD

“Oranžová” tsunami se přes kraje přehnala před osmi lety a ač do regionů Sobotka v posledních měsících pumpoval peníze a země se veze na vlně ekonomické prosperity, sociální demokraté dokázali vyhrát jen ve dvou krajích. Z pohledu Sobotky je to jednoznačný neúspěch, sám totiž řekl, že bude spokojený, pokud ČSSD zvítězí alespoň v sedmi krajích, střízlivá varianta bylo pět vítězství.

Na jihu Čech nadto znovu posílil muž, který patří k jeho největším vnitrostranickým kritikům a v zákulisí se o něm hovoří jako o možném Sobotkově vyzyvateli na nejvyšší stranickou funkci.

Hejtman Jiří Zimola, účastník “lánského puče”, to znovu dokázal. Už potřetí v Jihočeském kraji dovedl ČSSD k vítězství. Vzápětí ukázal na viníka – do Prahy. Za slabými výsledky ČSSD napříč republikou je podle Zimoly fakt, že je pro voliče nečitelná a málo prezentuje výsledky své práce. Výtku trochu změkčuje to, že i Zimola značnou část podpory poztrácel. Za osm let přišel o deset procent voličů (v roce 2008 získala ČSSD na jihu 33,8 %, letos 22,6 %).

Čtěte předvolební analýzu: Začala vysoká hra o vysoké posty »

Druhý z velkých kritiků Bohuslava Sobotky naopak utrpěl citelnou porážku. Jinak než jako propadák nelze výsledky Michala Haška na jižní Moravě označit. I on vedl sociální demokracii do třetích krajských voleb, prohrál a porazilo jej nejen ANO, ale i lidovci. Haškovi nepomohly mohutné dotace folklorním spolkům či dobrovolným hasičům, kterými si ve svém kraji kupoval přízeň, aféry typu “neexistující mluvčí” a jeho pověstné kličkování kolem pravdy byly u voličů vyšší kartou.

Pozoruhodná je neochota přijmout za výsledky odpovědnost. Jestliže Zimola ukázal na Prahu, Sobotka opáčil, že: “Moje odpovědnost je za celostátní politiku sociální demokracie, pro mě je nejdůležitější, aby nás volili ve volbách do Poslanecké sněmovny.” A Hašek? Po klausovsku vzkázal, že nic nekončí, jedeme dál. “8 tisíc voličů mi dalo preferenční hlas, kterého si nesmírně vážím a který považuji za jasnou odpověď na otázku, zda mám v politice pokračovat,” napsal na svém Facebooku.

ANO, ono to funguje

Pokud se v ČSSD hledá viník, v ANO, které bude následující čtyři roky nejsilnější stranou hned v devíti krajích, je strůjce úspěchu zřejmý a jmenuje se Andrej Babiš.

Andrej Babiš vítězný. Foto: hnutí ANO

Andrej Babiš vítězný. Foto: hnutí ANO

Jeho kumulování moci a majetku, aféry, nic z toho voličům nevadilo. Babiš si v pátek a sobotu dokázal, že strategie vládnout a přitom rétoricky zůstat v opozici, (“nejsem jako oni”), funguje. ANO si podrželo image favorita, sebevědomé partaje, která stále stoupá a vítězí.

Nadto dokázala vyzobat protestní hlasy – podporu těch, kteří nejsou spokojeni s vládou, s parlamentem, režimem. Tyto voliče doposud lapala komunistická strana, která v předchozích volbách kumulovala jak nespokojené voliče levice, tak i pravicové populisty. Teď se přimkli k hnutí ANO, jehož program je tak široký či nejasný, že vlastně vyhovuje všem.

“Protestní hlasy jdou obvykle za opoziční stranou a KSČM z toho zpravidla těží nejvíc. Ale vždycky pak záleží na tom, jak vypadá volební kampaň, jakou má dynamiku. Kdo se ve volbách objeví, kdo kandiduje. V posledních volbách jsme viděli několikrát, že se na poslední chvíli objeví nějaká nová formace, která dokáže tyto hlasy podchytit. Ať to byly Věci veřejné, nebo teď ANO,” řekl ještě dva měsíce před volbami v rozhovoru pro Neovlivní.cz analytik CVVM Jan Červenka.

KSČM, TOP 09 – ono to nefunguje

Během voleb se ještě Vojtěch Filip, šéf strany, usmíval. Foto: KSČM

Během voleb se ještě Vojtěch Filip, šéf strany, usmíval. Foto: KSČM

Dynamika volební kampaně komunistů byla nulová a strana utrpěla největší volební porážku. Oproti volbám před čtyřmi lety přišli komunisté o zhruba polovinu zastupitelů.

Ranou jsou právě skončené volby pro Kalouskovu TOP 09. Podle propočtů agentury Median pro Českou televizi se od ní odklonilo 42 procent voličů z těch, kteří ji volili v předčasných sněmovních volbách v roce 2013.

TOP 09 se dostala se slabým výsledkem do zastupitelstev jen ve třech krajích. Miroslav Kalousek si povzdechl, že partaj dokázala oslovit jen mladé voliče – a ti hlasovat nešli.

Později v noci na Twitteru napsal, že po debaklu je připraven zodpovídat se výkonnému výboru TOP 09. “Tuto otázku položím já sám, nechám hlasovat a výsledek s pokorou příjmu.”

TOP 09 šla do voleb bez svého předchozího volebního partnera, bez Starostů a nezávislých. STAN je ve skutečnosti dalším vítězem voleb. Ovládli Liberecký kraj (zisk 32 %), kde kandidátku vedl Martin Půta, který je už roky obviněný z korupce.

STAN se dařilo i ve Středočeském kraji, kde je do voleb vedli oblíbený kolínský starosta Vít Rakušan a “jaderná bába” Dana Drábová (18,4 %), posílila i v dalších regionech. Z Petra Gazdíka, šéfa STAN, se rázem stala ještě žádanější “nevěsta”, o spolupráci bude mít nepochybně zájem znovu se zvedající ODS, ale i hnutí ANO. Jeho samotného může těšit, že v domovské obci Suchá Loz STAN vyhrála, hlasy starostům odevzdalo 60,5 % voličů.

Islámská nota

Protiuprchlickou, v mnoha případech až xenofobní písničku hrálo před volbami hned několik stran.

Z facebookových stránek Okamurovy strany.

Z facebookových stránek Okamurovy strany.

Nejhlasitěji Úsvit, Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury a Strana Práv občanů (SPO) Jana Veleby, resp. Miloše Zemana. Poslední dvě zmiňované strany šly do voleb společně.

Úsvit zcela propadl. Ovšem jméno Okamura stále táhne, díky čemuž se formace SPO+SPD ve většině regionů přehoupla přes pětiprocentní hranici. Své zastupitele má v deseti ze třinácti regionů. Okamura už na kamery nabízel spojenectví dalším stranám, pokud zaručí, že nebudou stavět mešity.

Že to byl především Okamura, který voliče oslovil, nikoli prezidentovi věrní, naznačují výsledky SPO ve Zlínském kraji. Miloš Zeman tam těsně před volbami vyjel na pracovní cestu a se slovy “nedělám kampaň” se nechal s kandidáty SPO vidět na většině akcí. Však také na zlínské kandidátce figuroval jak jeho ekonomický poradce Martin Nejedlý, tak kancléř Vratislav Mynář. Výsledek? 2,2 procenta, Zemanovci na zlínském hejtmanství končí.

Neuspěl ani asi nejhlasitější antiislamista, broukař Martin Konvička. Chtěl se dostat do Senátu, ale v Táboře skončil jako sedmý z osmi kandidátů.

Pár postřehů k Senátu

Stejně jako Konvička neuspěly ani další známé tváře, které se ucházely o přízeň voličů v doplňujících volbách do Senátu. Za všechny jmenujme třeba tanečníka Vlastimila Harapese (ANO), hudebníka Felixe Slováčka (soukromníci), bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka (Nezávislí), nebo šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou (za Úsvit).

Lidovecká Anna Hubáčková. Žena, která vypustila Škromachův bazének. Foto: Facebook AH

Anna Hubáčková. Žena, která vypustila Škromachův bazének. Foto: Facebook AH

Nepříjemný dozvuk mohou mít volby pro ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), který musel hodně dlouho čekat, zda na Táborsku postoupí do druhého kola; první výsledky vůbec nevypadaly dobře. Mládek postoupil, skončil těsně druhý, což pro člena vlády není lichotivá vizitka. Mládek nadto před volbami řekl: “Kdybych neuspěl, zvážím rezignaci na pozici ministra.”

Pozoruhodný výsledek se pak urodil v Hodoníně, kde se očekávalo drtivé vítězství spojence Michala Haška, senátora ČSSD Zdeňka Škromacha. Ale v prvním kole jej o čtyři procenta porazila lidovecká kandidátka Anna Hubáčková, starostka Ratíškovic, dobře známá svými dlouholetými aktivitami za lepší životní prostředí. Ekologie vs. škvarky 1:0.