Zprávy z Palerma na severu: Dernerová smí obhajovat senátorský post

Do roztržek v hnutí Severočeši.cz, které vyústily ve zrušení kandidatury všech nominantů hnutí do krajských voleb na Ústecku, zasáhl mostecký magistrát. Ten posuzoval návrh jedné z klik vnitrostanického pnutí, aby byla rovněž zrušena kandidatura Aleny Dernerové, která se opětovně uchází o hlasy voličů v senátních volbách. Dernerová stopku nedostala, její kandidatura platí.

Mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková potvrdila, že úřad písemně oznámil hnutí Severočeši.cz, že Alena Dernerová zůstává kandidátkou pro volby do Senátu.

Čtěte také:

» Severočeské Palermo se snaží zabránit kandidatuře sveřepé lékařky
» V Mostu se kupčí s hlasy za podporu: Pomůžeš, dostaneš byt
» TOP 10 vlivných na Ústecku: Kmotr, doyen i sveřepá senátorka
» Hausenblas o Ústecku: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» Jan Dienstl, vládce Ústeckého kraje

Návrh na její vyškrtnutí podala zmocněnkyně Severočechů Hana Jeníčková, kterou polovina hnutí neuznává.

V případě krajských voleb předložila Jeníčková žádost na zrušení kandidatury Krajskému úřadu Ústeckého kraje, který jí obratem vyhověl a Severočechy odepsal. V Mostě si vzali čas na přezkum a situaci vyhodnotili opačně.

“Cítím se poškozena situací, kterou způsobila Hana Jeníčková tím, že se bez mandátu snažila zasáhnout do mé kandidatury,” reagovala na rozhodnutí magistrátu v tiskové zprávě Dernerová. “Praktiky severočeského klondajku opět v praxi ukázaly, jak negativně ovlivňují náš život, ale i přesto všechno moje kandidatura je platná. Nenechte se ničím odradit, běžte k volbám.”

Spor o to, zda Jeníčková, místopředsedkyně strany, měla, nebo neměla mandát návrhy vůbec předkládat a zda krajský úřad postupoval v souladu se zákonem, bude dost možná řešit soud. Severočeši v pondělí úřad zažalovali, jeho úředníci každopádně jakékoli pochybení odmítají.

Alena Dernerová se před vstupem do politiky živila jako dětská neuroložka, praxi si ponechala i po svém zvolení do senátu a do zastupitelstva Ústeckého kraje. Mimochodem – v roce 2012 kandidovala do zastupitelstva na posledním místě kandidátky Severočechů, voliči ji ale kroužkováním poslali na první místo, před lídra a zakladatele hnutí Jiřího Zelenku.

Svou politickou kariéru spojila se systematickým upozorňováním na předražení nákupů ve zdravotnictví, přispěla k vyšetření machinací s evropskými dotacemi na severu či v Krajské zdravotní.

Alena Dernerová – senátorka, zastupitelka Mostu. Foto: senat.cz

Senátorka Alena Dernerová. Foto: senat.cz

Dokázala si získat mocné spojence i v Praze, jeden čas ji bezvýhradně naslouchal i Andrej Babiš.  Za své postoje získala cen lékařské komory za statečnost a Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Severní Čechy si díky divokým praktikám, které přerostly i do politiky, vysloužily nálepku Severočeské Palermo. Po předchozích komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch.

Detailní zprávu o fungování politiků a podnikatelů na v severních Čechách najdete tu ».