Zruším vás! Pohrozil Babiš pražské buňce ANO

Začíná bitva o vládu nad Prahou a existenci pražské organizace hnutí ANO. Primátorka Krnáčová se překvapivě nehodlá vzdát, Kleslová se ocitá v koutě. Lídr hnutí Andrej Babiš si nakonec zjevně bude muset vybrat, kterou z nich podrží

Veřejné výroky politiků z ANO po úterním zasedání pražského klubu hnutí nasvědčovaly tomu, že spor mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a faktickou šéfkou Prahy Radmilou Kleslovou je zažehnaný, ve skutečnosti tomu tak ale ani zdaleka nebylo.

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který se jednání rovněž zúčastnil, dokonce podle zjištění Neovlivní.cz v jednu chvíli pohrozil, že nechá pražskou buňku rozpustit, pokud se její členové nepřestanou veřejně i v zákulisí vzájemně atakovat.

Pavučina vztahů Adriany Krnáčové. Zdroj: Newslab

Pavučina vztahů Adriany Krnáčové. Zdroj: Newslab

“Atmosféra na klubu byla chvílemi velmi vypjatá. Došlo to až tak daleko, že Andrej Babiš oznámil, že jestli se situace neuklidní, klub nezačne vystupovat jednotně a nesrovná se vztah většiny členů klubu s primátorkou, pražskou organizaci zruší,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z účastníků jednání. “Babiš nechce dopustit další puč. Chce předejít situaci, která nastala v ANO v Ústí nad Labem či Českých Budějovicích, kdy si členové klubu odstřelili vlastního primátora,” dodal. (O situaci v Ústí čtěte zde ».)

Babiš svou výhrůžkou do značné míry ovlivnil průběh dnešního zasedání pražského zastupitelstva, kde část klubu ANO původně plánovala sesazení “neřiditelného” radního Matěje Stropnického z Trojkoalice.

Ještě minulý týden podle informací Neovlivní.cz tlačili na primátorku, aby návrh na odvolání Stropnického předložila ona sama. Ta to ovšem odmítla a po úterním jednání s Babišem je otázka, jestli někdo z jejích odpůrců sebere odvahu a návrh předloží sám. Nucený odchod Stropnického by podle všeho vedl k pádu současné koalice na pražském magistrátu.

Pod tlak se navíc dostala i šéfka pražské organizace Radmila Kleslová, od níž se Babiš v minulém týdnu veřejně distancoval kvůli její smlouvě s polostátní společností ČEZ (více zde »). V kombinaci s Babišovým “zákazem puče” nyní nemá mnoho nástrojů, jak se Krnáčové zbavit. A ta navíc oproti očekávání části klubu ANO po jejich vyslovení nedůvěry nerezignovala, naopak uzavřela spojenectví právě se Stropnickým a o primátorský řetěz hodlá podle svých spolupracovníků dál bojovat.

O tom, že Radmila Kleslová začíná mírně ztrácet na své dosud neotřesitelné pozici, mimo jiné svědčí fakt, že se Andrej Babiš v minulých dnech sešel právě s Matějem Stropnickým. Schůzku redakci Neovlivní.cz potvrdily dva zdroje blízké vedení ANO, oficiálně ji ale nikdo nekomentoval.

Primátorka Krnáčová na dotazy Neovlivní.cz odmítla průběh úterního jednání  klubu ANO i své další chystané kroky jakkoli komentovat. Stejně tak nereagovali další členové klubu. Po zasedání pouze vydali prohlášení, v němž vyzvali radního Matěje Stropnického, aby se přestal navážet do šéfky pražské organizace Radmily Kleslové.

Stropnický se má podle prohlášení “zdržet zcela nepodložených mediálních komentářů a útoků na Hnutí ANO 2011, kterých se soustavně dopouští tím, že účelově pomlouvá předsedkyni pražského Hnutí ANO 2011 Radmilu Kleslovou”. Stropnický v minulých dnech veřejně označil Kleslovou za osobu, která Praze fakticky vládne ve spojení se socialisty.