Zrušme sankce, nikam nevedou, roky tvrdil o Rusku Babiš

Postoj bývalého českého premiéra k ekonomickému tlaku na Putinův režim byl celé roky konstantní.

Poslanec Andrej Babiš dnes obviňuje vládu, že zrušením povinných biopaliv v benzínu a naftě pomáhá Putinovu režimu, když ale měl sám možnost něco ovlivnit, vždy se stavěl proti ekonomickému tlaku na Kreml. Naopak dával opakovaně najevo, že by se sankce měly zrušit. Argumentoval tím, že nikam nevedou.


Zrušme to… Foto: Hnutí ANO

Možnost, že by se naopak mělo přitvrdit, aby Vladimir Putin ekonomické sankce skutečně pocítil, nikdy nepřipustil.

Vůbec poprvé mluvil o ekonomickém tlaku coby ministr financí v roce 2014 poté, co Putin anektoval Krym. Babišův postoj byl jasný. “Jakékoliv sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení,“ řekl.

Pro list Deník týž rok ještě dodal, že obsazení Krymu rozhodně není důvod vyřadit Rusy z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně: “Zastavení vývozu a ekonomické výhružky vůči Rusku nic neřeší. Nemyslím, že když vyloučíme Rusy z Temelína, pan Putin se stáhne z Krymu.” řekl na dotaz Deníku Andrej Babiš.

Opozice, která je dnes u vlády a poslední týdny tlačila na co nejtvrdší kroky vůči Putinovi, v té době za tento postoj Babiše i celý tehdejší Sobotkův kabinet ostře kritizovala. “Postoj, která říká – sankce zatím nepřinesly žádné výsledky, nebudeme v nich pokračovat – je alibistický. Sankce nepřinesly žádné výsledky, protože byly slabé,“ uvedl například bývalý lídr TOP 09 Miroslav Kalousek.


ČTĚTE TAKÉ: Kdo zastaví Vladimira Putina


Lídr hnutí ANO nicméně na svém postoji setrval až do konce své dosavadní kariéry ve vrcholové politice. Během let opakoval, že sankce nic neřeší a dokonce tvrdil, že by se měly zrušit, jak jej citovaly v roce 2016 například Parlamentní listy.

„Myslím, že je to rozumné. Sankce nic zásadního nepřinesly. Oslabily sice ruské hospodářství citelně, ale nepřinutily Putina k opuštění Krymu nebo změně politiky vůči Ukrajině. Zároveň poškodily i evropské výrobce, exportéry do Ruska. Na politiku Ruska neměly sankce očekávaný vliv, naopak zvýšily popularitu prezidenta v očích ruských občanů,“ uvedl tehdy Andrej Babiš.

Podobně mluvil také v roce 2018 v rozhovoru pro Český rozhlas: “ty sankce nic moc nepřinesly a poškozuje to všechno, takže by bylo dobré to politicky vyřešit a znovu začít s Ruskem obchodovat.”

Nebo o rok dříve v Hospodářských novinách.

Notoval si přitom především s KSČM, s kterou následně tvořil nepřiznanou vládní koalici. V souvislosti s ruskými sankcemi a shodou mezi Babišem a komunisty to glosoval bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg slovy, že se premiér “vybarvil do červena”.

“Andrej Babiš by dle mého očekávání nejraději zrušil sankce proti putinovskému Rusku. Jeho hlavní argument je, že sankce nefungují. Sankce ale fungují a je to jedna z mála možností, jak se efektivně postavit agresorovi, který napadá své okolí a ohrožuje naši bezpečnost tak jako Vladimir Putin,” reagoval tehdy Schwarzenberg.

Důvody pro Babišův postoj nejsou jednoznačně známy. Jistou roli v tom může hrát jeho výrazný povahový rys: nesnáší konflikty a když (výjimečně) narazí na vytrvalý odpor, stáhne se.

Druhým motivem může být fakt, že s Ruskem sám obchoduje, například jeho chemičky jsou závislé na dodávkách ruského plynu. A do třetice může být odpověď v Babišově předlistopadové minulosti, kdy dělal pro komunisty obchodníka s fosfáty a podle soudu spolupracoval s tajnou komunistickou policií.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email