Zteč na Prahu v časopisu Neovlivní.cz

Milí čtenáři,

ve chvíli, kdy píši tento sloupek, dobíhá na HBO minisérie Černobyl, která se snaží o věrnou rekonstrukci vůbec nejhorší katastrofy, kterou způsobil člověk. Sledovat dopady jaderné havárie na konkrétní postavy je drastické. Ale snad ještě o maličko víc mrazí z tupých papalášů, jejichž hlavním zájmem bylo věc přikrýt, ututlat, a to klidně i za cenu nejvyšší. Pokud se před námi politici snaží pravdu ukrýt, zamlžit, měli bychom se mít na pozoru i dnes…

Červnový magazín Neovlivní.cz

Premiérovi se věnujeme ještě v jednom textu: Do detailu jsme analyzovali volební výsledky hnutí ANO. Pavel Vrabec na konkrétních číslech rozporuje široce sdílenou představu, že Babiš je k neporažení. „Babiš ztratil své původní pravicové voliče a už několik let získává voliče jenom tím, že luxuje u spojenců z ČSSD a KSČM. A ti jsou dnes už tak slabí, že dál není kde brát.“Právě proto se v aktuálním čísle znovu vracíme k nedořešenému příběhu, který se týká syna premiéra Andreje Babiše. Respektive jeho nedobrovolnému pobytu na Ruskem anektovaném Krymu. S postupem času se ukazuje, že původní rozhodnutí policie se jeho e-mailem se zprávou „unesli mě“ nezabývat může být pro další vyšetřování naprosto fatální. Šlo o pouhou liknavost, nebo úmysl?

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ».

Velký prostor jsme v hlavním tématu čísla věnovali pražské politice. Po čtyřleté vládě Adriany Krnáčové a spol. přezdívané „nemehla z ANO“ převzalo správu města nesourodé uskupení v čele s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Už první půlrok ukázal, že by byl zázrak, kdyby současná koalice vydržela až do voleb. Zkrátka – Praha je asi zakletá.

A tak v hlavním městě ještě chvíli zůstaneme. Kolega Radek Nohl sestavil „anatomii selhání“ v Pražské plynárenské. Městské firmě, kde političtí nominanti pobírají statisícové odměny za to, že hlídají byznys s penězi Pražanů. To, čemu v minulých letech bez zásahu přihlíželi, však působí skoro jako návod, jak se o veřejné peníze nestarat.

Rozkryli jsme pro vás, co způsobilo silné napětí mezi příslušníky dvou tajných služeb. Dostali jsme se na stopu jedné z akcí, jimiž se civilní kontrarozvědka snažila vyvrátit prezidentova slova o „čučkařích“. Konkrétně v ní šlo podle BIS „o rozbití ruské zpravodajské sítě na našem území“. Jenže příběh je to veskrze český, takže na konci je z razie zřejmě víc škody než užitku. Minimálně ve zpravodajské komunitě.

V profilovém rozhovoru vyzpovídal David Binar uznávaného experta na očkování všeho druhu Rastislava Maďara. Muže, který umí hodiny vyprávět o původcích nemocí, o bláznivých Češích, co si pětkrát do týdne vytahují klíšťata, ale očkovat proti nebezpečné encefalitidě se nenechají. I o vlastním projektu pomoci těm nejpotřebnějším v odlehlých oblastech Afriky. Jezdí tam za své, ve svém volnu, každou vybranou korunu proměňuje v léky. Věřím, že pro vás jeho příběh bude inspirací.

U HBO jsme začali, s HBO skončíme. Není to jen Černobyl, kterým placená kabelovka nadiktovala program divákům a dala novinářům, čím plnit stránky. Fenomén Hry o trůny naplno ukázal, že se ve světě pohyblivých obrázků něco zásadně mění. Jak píše Aleš Černý, přestalo platit, že se o diváky přetahuje v první řadě silná pětka hollywoodských filmových studií. Teď jsou na scéně technologičtí giganti, pro které největší konkurenci nepředstavuje trhák jiného studia v kině, ale to, čím se bavíte doma, ve svém volném čase.

Pěkný začátek léta přeje

Sabina Slonková