Nevěřím mu. Proč Mynář vyhodil šéfa správy Hradu

Ivo Velíšek byl s prezidentovým kancléřem ještě ve středu na honu. Jeho odvolání nic nenasvědčovalo.

“Dokud budu já prezident, budeš ty vždy ředitelem Správy Pražského hradu, protože nikoho lepšího na tvém místě si nedokáži představit.”

To jsou slova prezidenta Miloše Zemana, která v březnu 2016 veřejně adresoval Ivo Velíškovi při slavnostním otevření nového skleníku v Lánech.


Vratislav Mynář. Foto: Prezidentská kancelář

Dnes už neplatí. O šest let později dostal Ivo Velíšek padáka. Od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře.

Zemanova ochranná ruka nad Velíškem na samém konci jejich spolupráce zjevně přestala fungovat.

Hrad oficiálně personální změny ve složení prezidentova týmu nijak nezdůvodnil. Prezidentská kancelář pouze oznámila, že spolu s Velíškem navíc končí i odsouzený šéf lánské Lesní správy Miloš Balák, který rezignoval.

“Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislav Mynář ve čtvrtek odvolal z funkce ředitele Správy Pražského hradu Ing. Iva Velíška CSc. Dočasně pověřil řízením Správy Ing. Jana Nováka, ředitele Sekce administrativní Kanceláře prezidenta republiky. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky přijal rezignaci Ing. Miloše Baláka na funkci ředitele Lesní Správy Lány ze dne 14. října 2022 s účinností od 31. prosince 2022. Na obě funkce bude v nejkratší době vyhlášeno výběrové řízení,” stojí v oficiálním prohlášení mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Děje se tak na samém konci mandátu Miloše Zemana. A zejména okamžitý odchod Iva Velíška vyvolal u řady lidí v prezidentském týmu překvapení. A překvapený byl podle nich i sám Velíšek.

“Říkal nám, že vůbec neví, proč ho vyhodil. Řešili spolu přípravy 28. října a na konci debaty mu Mynář měl říct, že končí,” popsal jeden ze spolupracovníků prezidenta.

Další zdroje z Hradu nicméně naznačují, že Mynář šéfa správy podezříval z neloajality. “Ztráta důvěry se tomu říká. Nemůžete někde pracovat a jinde zanášet,” uvedl bez bližších podrobností.

Oba muži přitom byli ještě ve středu společně na honu. A podle svědků nic nenasvědčovalo tomu, co Mynář šéfovi správy Hradu chystá.

Zákulisí politiky najdete v tištěném časopise Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email