Čínské bajky III.: Do Číny vyrazila s Tvrdíkem delegace z Hradu

Případ finančních těžkostí čínské společnosti CEFC a zatčení poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga je zjevně vážnější, než se zdálo. Do Číny totiž v utajení vycestovala tříčlenná delegace, v níž byli styčný důstojník CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík a podle zjištění Neovlivní.cz také prezidentův kancléř Vratislav Mynář a klíčový poradce Martin Nejedlý.

Letadlo s VIP pasažery odstartovalo z pražského letiště v Ruzyni v úterý odpoledne. Zpátky v Praze mají být koncem týdne.

Do Číny odcestoval za CEFC Jaroslav Tvrdík a doprovázel ho podle svědků jeho přítel a prezidentův poradce Martin Nejedlý. A třetí ve skupině byl kancléř Vratislav Mynář.

”Přiletěli do Číny, aby tu řešili situaci, která v posledních týdnech nastala,” uvedl jeden z byznysmenu, který sám zjišťuje v Číně, co se kolem CEFC děje.

Informaci o delegaci z Hradu redakce ověřila u dalšího nezávislého zdroje.

Martin Nejedlý na přímý dotaz Neovlivní.cz, zda jsou v Číně soukromě nebo jde o oficiální hradní cestu, ve čtvrtek dopoledne tuzemského času v telefonickém rozhovoru odpověděl: “Nebudu se k tomu vůbec vyjadřovat.”

Vratislav Mynář na sms zprávu neodpověděl, mobilní telefon nezvedal.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak na stejný dotaz, zda oba muži odletěli s Tvrdíkem soukromě či pracovně, odpoledne uvedl: “Do ČLR odcestovali z pověření Hradu.”

Mateřská CEFC v Číně, jejíž zájmy v Evropě zastupuje právě Jaroslav Tvrdík, se v posledních týdnech dostala do obřích potíží.  Zakladatel CEFC Jie Ťien-ming a zvláštní poradce prezidenta Zemana byl 16. února zatčen čínskými úřady, nyní probíhají jednání, jak firma zatížená miliardovými úvěry skončí.

Finanční těžkosti doléhají i na jednotlivé skupiny CEFC po světě. Například po “Tvrdíkových Číňanech” v Praze bude požadovat deset miliard bankovní skupina J&T, u níž si CEFC půjčila. Skupina také CEFC obstavila několik nemovitostí, včetně slávistického stadionu Eden.