Průšvih jako Brno. Kauza, která může smést Fialovu vládu

To, co nedokázala akce Dozimetr v Praze, můžou spustit policejní razie, které se poslední týdny staly nedílnou součástí brněnské politiky. Tamní aféra s kupčením s byty a dalším majetkem města totiž ohrožuje politiky Fialovy koalice. A má potenciál shodit vládu.

Ten dotaz Pavla Blažka nijak nevyvedl z míry. „Vůbec se toho nebojím, vytahují pořád ty samé staré věci,“ řekl mi před pár měsíci téměř blahosklonně ministr spravedlnosti za ODS, když jsem se ho prvně ptala, jestli nemá strach, že policie jednou zazvoní i u jeho dveří.


Ilustrace: Shutterstock/Neo

Buď je tak dobrý herec a nervozitu na sobě nedá znát. Nebo měl pravdu, když dodal: „Nic na mě totiž nemají. A ani mít nemůžou, svědomí mám čisté.“

A na tomhle postoji setrvává i dnes. Což mi potvrdil poté, co jen během října policie v Brně podnikla další dvě razie.

Jenže v Brně se už dávno nehraje o to, jestli někdo něco udělal, nebo neudělal. Hraje se o to, jak to vypadá. A pro vládní politiky to momentálně vypadá dost špatně.

KDO VÍ, CO JEŠTĚ VYPLAVE

Dokladem zničující mediální pověsti může být nečekaná zpátečka Pirátů, kteří se chystali v Brně vládnout v široké koalici mimo jiné se Spolu a ANO. Čtyři hodiny před podpisem koaliční smlouvy oznámili, že si to rozmysleli a jdou do opozice.

Poslední kapkou se stala právě policejní akce, během níž detektivové v druhé půli října zapečetili kancelář náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka. Jinak v té době také lidoveckého kandidáta na uvolněný post ministra životního prostředí.

Jak pravil lídr pirátské kandidátky Marek Lahoda k odchodu z dohodnuté koalice: „Co je moc, to je moc. A kdo ví, co všechno ještě vyplave.“

Petr Hladík sice nebyl z ničeho obviněný, jeho reputace však nástupem detektivů do jeho kanceláře rozhodně utrpěla. Natolik, že se zatím ministrem nestal. Mezi vyšetřovanými je navíc i lidovecký místostarosta Žabovřesk přes majetek Filip Leder, advokát a šedá eminence místní KDU-ČSL. Po říjnových volbách usiloval o post starosty této brněnské části, ale hlavně chtěl usednout v radě města Brna.

„To on reálně řídí Hladíka, proto ta panika,“ přidal vysvětlení brněnského zákulisí jeden z tamních vlivných hráčů.

V téhle nejčerstvější větvi košatého příběhu z jihomoravské metropole jde hlavně o lidovecké komunální politiky. V těch dalších však policisté cílí na občanské demokraty přímo ze stranické buňky lídra ODS a premiéra Petra Fialy.

JDEME PO NĚM

Po kom? Co přesně ohrožuje existenci Fialovy vlády? A jakou roli v tom hraje cinklé vyšetřování? Čtěte v aktuálním časopise Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Neo

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , , ,