Vlastimil Tlustý a krátká paměť Roberta Šlachty

To spojenectví jde proti všemu, co kdy Robert Šlachta veřejně hlásal. Jako plakátovou tvář a ekonomického experta Přísahy v září představil Vlastimila Tlustého. Politika s nejasným původem majetku, s rodinnými příjmy z hazardu a s kontakty na mafiánskou skupinu Františka Mrázka. V lednu spolu vyrazili na debatu do Strakonic.

Na první pohled dobrý tah. Robertu Šlachtovi, jehož partaj trpí personální nouzí, se podařilo získat bývalého ministra financí. A dodat tak médiím člověka, který na rozdíl od něj umí mluvit o veřejných financích.

Jenže Vlastimil Tlustý je také muž, jehož jméno procházelo kriminálními spisy útvaru, kterému Šlachta dlouhé roky velel. A ne zrovna v lichotivém světle.


Robert Šlachta a Vlastimil Tlustý na lednové debatě ve Strakonicích. Foto: Hnutí Přísaha

19. ledna se Vlastimil Tlustý spolu se Šlachtou účastnil “debaty v novém formátu”, jak stálo na pozvánce do Strakonic. U té příležitosti odemykáme text z říjnového časopisu Neovlivní.cz, kde jsme jejich spojenectví detailně rozebrali.

Stručně řečeno jde hlavně o to, že se Tlustý ocitl v podezření, že jej pro své byznysové plány využíval kmotr podsvětí František Mrázek. A to přes prostředníka Igora Šafranka.

Kdysi nejznámější policajt Robert Šlachta dnes roli Tlustého ve spisech bagatelizuje slovy: Byly to bláboly. „Všechno jsme si vyříkali, bavili jsme se o tom tím způsobem, že je to nějaká doba. Říkal, že v žádném případě na něj nemůže být nalezeno nic kontroverzního. Zaručil se mi za to, že to, o čem se spekulovalo, jsou s prominutím bláboly,“ řekl Šlachta pro Seznam Zprávy, které na spojenectví s bývalým vlivným politikem ODS upozornily jako první.

Tak se na ty bláboly a Vlastimila Tlustého pojďme podívat detailněji.

Kdo mi půjčil na dům? Neřeknu

Prvně jsme se o něj začali zajímat v době, kdy byl mocným šéfem sněmovního rozpočtového výboru za ODS. Před jednadvaceti lety jsme s Jirkou Kubíkem zjistili, že postavil ve Slaném dům, na který si z oficiálně přiznaných příjmů nemohl vydělat. Když měl nepoměr mezi svou peněženkou a náklady na stavbu vysvětlit, přišel s verzí tajemného mecenáše, který mu údajně půjčil.

Jeho jméno ale odmítal zveřejnit. „Neřeknu,“ reagoval původně.

Ptala jsem se ho na to znovu, když se po volbách v roce 2006 stal ministrem Topolánkovy vlády. Ani tehdy jméno neprozradil. „Kdyby bylo jen na mně, skutečně bych to řekl už dávno. Ale nemůžu. Ti lidé, co mi půjčili, s tím prostě nesouhlasí. A že se stanu ministrem? Neřekl bych to, ani kdybych byl prezident,“ tvrdil Tlustý.

Raději tak na sobě vědomě nechal podezření, že dlužil například kontroverzní osobě, nebo mu někdo půjčil za nějakou protislužbu. A říkal mi, že mu to nevadí: „Takový je život. Já si o vás taky můžu myslet různé věci. Tu půjčku jsem už splatil, celé to bylo právně čisté a není za tím nic nekalého, takže v tom nevidím problém.“

Jak moc to bylo politicky prozíravé, ukázala kauza Stanislava Grosse. Nejasný původ majetku ukončil politickou kariéru bývalého premiéra, protože se zamotal do svých vlastních verzí. To se Tlustému stát nemohlo. Kde nic není, nemáte se do čeho zamotat.

Případ Vlastimila Tlustého tak připomněl nečestné pravidlo, že je pro politika v praxi výhodnější mlčet, i za cenu nesmytých podezření a pošramoceného štítu, než jakákoli podezření vysvětlovat.

A že jich u dnešního ekonomického experta Šlachtovy Přísahy bylo.

Kam se hrabe Babiš

V době, kdy už byl ministrem financí, jsem zjistila, že jeho rodina má příjmy z hazardu. Firma, v jejímž vedení působila manželka a otec Vlastimila Tlustého, získávala peníze od společností sázkového impéria rodiny Valentů. A právě o regulaci hazardu Tlustý coby ministr rozhodoval.

Nebyla to navíc jediná spojitost mezi rodinami Valentů a vlivného občanského demokrata: Tlustý se tehdy zúčastnil například rodinné oslavy narozenin Ivo Valenty, který byl v té době navíc zapletený do korupční aféry v elitní fotbalové soutěži.

Pochybnosti přibyly ve světle konkrétních kroků, které Vlastimil Tlustý v roli ministra podnikal. Jednou z prvních věcí, kterou ve funkci udělal, bylo odvolání šéfa odboru pro dohled nad loterijním byznysem. Ten skončil těsně před tím, než ukončil správní řízení s firmou Synot rodiny Valentů a dalšími loterijními společnostmi, jimž chtěl zpřísnit podmínky pro lukrativní provoz videoterminálů.

Byznysovou vazbu své rodiny na hazard Valentů ministr tehdy vysvětlil stejně jako stavbu své vily: nijak.

Tvrdil, že se ho byznys jeho ženy a otce nijak netýká. A tedy nic vysvětlovat nemusí. „Neangažoval jsem se v tom a neangažuji se v tom,“ reagoval na opakované dotazy.

Propojení s hazardem bylo tehdy u ministra ukázkovým a na tu dobu nevídaným střetem zájmů. Přivykli jsme si tomu až v poslední dekádě, kdy politiku ovládal oligarcha Andrej Babiš. I tentokrát to ale Tlustý ustál. Topolánek vyvažoval mocenská křídla ve vládě a ministrovi financí musel v rámci alespoň dočasného zachování vlády leccos tolerovat.

Už mám termín od Téčka, tak to připrav

Ustát se Vlastimilu Tlustému podařilo i mediálně největší problém: kontakty se skupinou později zavražděného Františka Mrázka. A to proto, že se nikdy neobjevil důkaz, že jednal osobně s kmotrem podsvětí. Tlustý tvrdil, že ho nikdy neviděl; opak mu nikdo nedokázal.

S kým se naopak prokazatelně vídal, byl Igor Šafranko, mafiánova tehdejší pravá ruka. Policie tehdy odposlouchávala všechny členy této zločinecké skupiny, která tu na přelomu tisíciletí významně promlouvala nejen do byznysu, ale i politiky. Napíchnuté telefony měli Mrázek i Šafranko. Díky tomu detektivům v odposleších uvázl i Vlastimil Tlustý, tehdy poslanec.

První odposlechy, které jsem před lety zveřejnila ještě na stránkách Aktuálně.cz, zachycovaly rozhovory Tlustého a Šafranka, během nichž se domlouvají na schůzkách. Šafranko o nich vždy obratem podával zprávu Mrázkovi. A z kontextu bylo zřejmé, že se na setkáních řeší právě Mrázkovy záležitosti.

Kupříkladu 8. srpna 2001 ve 13:45 si volají Šafranko s Tlustým.

Zde je doslovný přepis:

T: Zítra se vracím z dovolené.

Š: Šlo by, že bychom se v pátek, jak jsme hovořili o té cestě, jak jsem vám dával tu fotku.

T: Já mám v pátek grémium do 12 v Praze.

Š: Dobře a potom by to mohlo bejt, takže s tím počítám… Budou hotové ty odpovědi, co jsme si minule psali?

T: Já se musím v pátek zeptat, to donesu.

Š. Tak v pátek dopoledne

Jen co položili telefony, Šafranko podle odposlechů volá Mrázkovi, hlásí splněný úkol a nabádá šéfa, aby „to“ připravil: „Tak mám termín od Téčka na pátek na to jednání, tak to připrav.“

A shodné jsou i odposlechy rozhovorů politika s mafiánským poskokem. I o nich Šafranko obratem informuje mafiánského kmotra.

Šifra Mr. T

Mimochodem všechny tyhle jejich rozhovory nápadně připomínají nedávno zveřejněné záznamy z kauzy Dozimetr. Ačkoli je dělí téměř dvacet let, řeč politických a byznysových šíbrů se zjevně nemění. Za Mrázka i v Dozimetru se mluvilo v šifrách.

Například v hovoru z 15. srpna 2001 poslanec Tlustý Šafrankovi říká: „On ovšem zítra v poledne náš pan kamarád odjíždí, takže mi to stačí v pondělí. Dnes jsem jednal s tím člověkem o té věci, která se týkala tvých kámošů tam kdesi, začíná to na L, je to zkratka a za tím L něco následuje, že by se o tom dalo jednat. Má eminentní zájem a bylo by dobré zorganizovat schůzku.“

Po jedné ze schůzek, na nichž byly ještě dvě Šafrankovy přítelkyně, si Tlustý a podnikatel začali tykat. Policie přitom do svých záznamů napsala, že tuto schůzku připravil Mrázek a není vyloučeno, že jsou z ní pořízeny záznamy.

„Z uvedených informací je zřejmé, že z 10. na 11. 8. proběhlo ‚jednání‘, pravděpodobně v domě Nešpůrka (bývalý policista pracující pro Mrázka, pozn. red.), kterého se zúčastnili Šafranko, dvě ženy a Tlustý. Na základě dříve získaných informací, ze kterých vyplývá, že si zájmové osoby důležitá jednání dokumentují, je pravděpodobné, že tomu tak bylo i v tomto případě. Z rozhovoru Šafranka s Mrázkem dále vyplývá, že se na tomto ‚jednání‘ chystal Mrázek ‚něco‘ dát Tlustému. Od tohoto ‚jednání‘ si Šafranko s Tlustým tyká,“ stojí v policejní analýze odposlechu.

Vlastimil Tlustý celou aféru s Mrázkovou skupinou uhrál na základě tvrzení, že mafiána osobně nezná. „Neměl jsem tušení, že Šafranko má vazbu na Mrázka. Toho jsem v životě neviděl a nikdy jsem se s ním nesešel. Naše schůzky se Šafrankem nikdy neřešily nic pro Mrázka,“ tvrdil mi Tlustý.

Možná to tak je. V tom případě však ministr financí a šéf rozpočtového výboru projevil fatální neznalost byznysového prostředí a politických reálií. O vazbách Šafranka na Mrázka se zkrátka v politice vědělo. Tlustý navíc roky seděl v dozorčí radě konsolidační agentury, která spravovala dluhy mnoha firem a kde měl právě Mrázek mnohé zájmy. A zase: ti, co chtěli vědět, věděli.

Každopádně nic z toho Robertovi Šlachtovi nevadilo natolik, aby Vlastimila Tlustého, jehož kariéra po odchodu z ODS uvadala, angažoval pro Přísahu. Sám Šlachta přitom v rozhovoru s Neovlivní.cz uznává, že kolem Tlustého bylo až příliš pochybností, ale jak říká: Nejsou lidi.

„Víte, jak je těžké sehnat ekonomického experta? Oslovil jsem jich řadu, říkali mi i, že se jim náš program líbí, ale nechtějí se spojovat s politickou stranou. A Vlastimil Tlustý zkrátka je odborník, byl autorem rovné daně,“ popisuje Šlachta svou motivaci.

Tvrdí přitom, že na kandidátku Tlustého nedá. Zatím. Potřeboval teď zkrátka jen někoho, koho by před sebe mohl vystrčit.

„Teď jsou důležité jen tři oblasti. Ekonomika, sociální věci a bezpečnost. Já se postavím do všeho, ale proti Skopečkovi a Schillerové do televize nemůžu,“ hodnotí své kvality v porovnání s ekonomickými experty konkurenční ODS a ANO.

Angažmá Vlastimila Tlustého tak znovu ukazuje, že praktická politika je často na hony vzdálená tomu, co politici veřejně říkají. Viz například schůzky dnešního ministra Pavla Blažka s rádcem exprezidenta Martinem Nejedlým, kterého vládní koalice roky vykreslovala jako arciďábla. Oba muži přitom fakticky dojednávali vznik Fialovy vlády, jak jsme popsali v časopise už v roce 2022.

I Tlustý a Šlachta si tak teď jen vyšli vstříc. Protože to pro ně bylo v dané chvíli oboustranně výhodné.

Text vyšel v říjnovém tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ, ať víte to podstatné včas.

Zdroj náhledové foto: Hnutí Přísaha.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email