Chystá se obvinění v kauze Penam. Proti klíčovému svědkovi

Bývalý Babišův manažer promluvil o tom, že firma získala neoprávněně dotaci na mechový toast. Teď má být sám v kauze obviněný.

Vyšetřování pohybné dotace pro inovační linku na toastový chleba Babišova Penamu se vleče už přes čtyři roky. A nyní to vypadá, že jedním z těch, kdo příběh stomilionové dotace odskáče, bude klíčový svědek příběhu, který kauzu rozkryl, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Ilustrace: Shutterstock

“Michal Miksche býval roky provozním ředitelem pekáren Penam. A byl to Miksche, kdo nejprve pro Neovlivní.cz a následně i na policii potvrdil, že dotace byla od začátku podvodná. Sto milionů korun získal Penam z veřejných peněz, aby na nové inovativní lince vyráběl chutnější a zdravější chleba. „Inovačního ale na lince není vůbec nic,“ citovali jsme v roce 2020 Mikscheho. A nyní ho čeká obvinění,” stojí v časopise.

„V případu se chystá obvinění. A týká se to také bývalého provozního ředitele Mikscheho,“ potvrdil redakci zdroj obeznámený s případem. Jeho slova pak Neovlivní.cz ověřilo u dalšího vysoce důvěryhodného zástupce justice.

A to samé pak policisté řekli Mikschemu při výslechu, jak na přímý dotaz sám potvrdil redakci.

Zástupci Babišova holdingu od počátku trvají na tom, že v dotaci nijak nepochybili. “Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem,” konstatoval mluvčí koncernu.


ČTĚTE TAKÉ: Vyšetřování Babišových kauz vázne. Čtyři roky žádná míra


Auditoři Evropské komise, kteří zkoumali dotace přidělené Andreji Babišovi, ale byli jiného názoru. Už před lety konstatovali, že dotace nemá být proplacená, protože na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Lieken. Takže je vyloučeno, že šlo o jedinečnou technologii založenou na výzkumu, jak tvrdil Penam v žádosti o dotaci.

A na totéž přišel podle své výpovědi na na policii právě bývalý provozní ředitel Miksche.

“Na dobu přípravy technologického zadání byl k projektovému týmu Penamu přidělený ‚poradce‘ z německé sestry. Před ukončením zadání na toast jsem rekapitulací dat a komunikace přišel na hrubou chybu v celém procesu: stroje nedokázaly v teplých měsících roku dosáhnout požadované teploty těsta. A musel se tam tedy instalovat technologický uzel. Pikantní na celé věci je to, že v Liekenu se potýkají se stejným problémem. Penam zkrátka díky poradci zkopíroval německé linky i s chybami,” uvedl Miksche.

Proč ho chce policie stíhat? A odskáče to sám? Detaily příběhu přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email