Úředníci a vyplácení dotací Agrofertu? Řeší to policie

Bruselský audit hovoří jasně: firmy českého premiéra kvůli střetu zájmů nemají nárok na dotace z veřejných peněz. Česká administrativa podřízená premiérovi přesto hledá cesty, jak jeho Agrofertu dál posílat stamiliony. Každá taková proplacená žádost o peníze nese podpis konkrétního úředníka. A na ně teď míří nové trestní oznámení.

Trestní oznámení ohledně proplácení dotací podal za Piráty senátor Lukáš Wagenknecht už v listopadu. Nyní jej ale rozšiřuje proto, že české úřady odmítají zastavit platby holdingu českého premiéra i přes to, že audit Evropské komise konstatoval, že kvůli střetu zájmů Andreje Babiše holding Agrofert nesmí pobírat dotace. Nové doplnění se týká nejen evropských peněz, ale především těch z národního rozpočtu.

Trestní oznámení vyvolala zejména stanoviska ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána a tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty. Oba dali na papír, že úředníci dál mají dotace holdingu proplácet. Navzdory unijnímu stanovisku, že Babiš vyhověl zákonu střetu zájmů vložením Agrofertu do svěřenského fondu jen na oko, Sixta se Šebestyánem jsou s tím spokojeni. SZIF navíc tvrdí, že se na jeho dotace zákon o střetu zájmů nevztahuje.

Souvislosti
» Detaily z Babišova auditu: Stoprocentní korekce
» První znění auditu: Brusel Babiše neočistil
» Databáze lží: Babišovi ministři a utajené audity
» Babišův audit má na stole Bradáčová
» Zlom. Syn Andreje Babiše promluvil

“Nechali jsme si zpracovat právní analýzu, podle níž je výklad pana ředitele SZIF Šebestyána protiprávní. Stejně tak jako výklad pana Sixty. Jde jednoduše o nabádání úředníků k protiprávnímu poskytování dotací, které je zjevně pácháním trestné činnosti. Zákon o střetu zájmů zakazuje jakékoliv jednání, při kterém mohou osobní zájmy pana premiéra Babiše ovlivnit výkon jeho funkce, a ze kterého by mohl mít osobní prospěch. Osobní prospěch popsala detailně komise ve své auditní zprávě. Týká se to jednoznačně všech veřejných výdajů, jak dotací z českého rozpočtu, tak těch, které jsou spolufinancované ze souhrnného rozpočtu EU,” zdůvodnil své rozhodnutí rozšířit trestní oznámení Wagenknecht.

Každopádně úředníci jsou teď v nezáviděníhodné situaci. Buď se budou řídit stanoviskem svých šéfů a riskovat, že mohou být v budoucnu obviněni. Nebo se vzepřou a budou riskovat, že přijdou o práci.

Přesně to se stalo zatím jedinému úředníkovi, který odmítl Babišovým firmám dotace posílat. Leo Steiner v pozici náměstka Státního fondu životního prostředí na podzim musel skončit poté, co pozastavil vyplacení části dotace pro lihovarnický podnik Ethanol Energy spadající pod holding Agrofert. Bylo to poté, co už v Praze úředníci řešil letní verzi bruselského auditu, která rovněž konstatovala, že Agrofert kvůli střetu zájmů Babiše nemá na dotace nárok.

Leo Steiner dnes shodně s Wagenknechtovou analýzou říká, že se úředníci proplácením dotací premiérovým firmám vystavují vážné hrozbě obvinění.

“Jsem přesvědčen, že to riziko pro ně reálné je. Poté, co do Prahy dorazil ten finální audit, bych osobně už teď nic nevyplatil. Ani bych nemohl. Pokud existuje i jen podezření z neoprávněné dotace, tak se financování prostě zastavuje. Některé operační programy to dokonce mají i v manuálu,” uvedl Steiner, který platí za odborníka na dotace a podílel se na odhalení podvodů s fondy ROP Severozápad.

Jak už jsme popsali v úterý, zjištěními v auditu Babišova střetu zájmů a dalšími okolnostmi případu se zabývají policisté pod dozorem vrchního státního zastupitelství v Praze. Zkraje příštího roku by mělo být jasné, jestli bude za neoprávněně vyplacené dotace Agrofertu rovněž někdo obviněn.

Každopádně samotné vyplácení dotací Agrofertu dodnes žádný soud neřešil. A to také umožňuje státnímu aparátu, aby v praxi uplatňoval svůj a Babišův právní názor, který je rozdílný od toho unijního. “Upřímně je ta situace následující: příjemce dotace a donátor táhnou za jeden provaz,” podotkl k tomu Steiner.

Státní zemědělský a intervenční fond si i přes kritiku trvá na svém. Ředitel Šebestyán zopakoval, že fond bude proplácet národní dotace a evropské dotace uplatněné před rokem 2018, kdy začal platit zákon o střetu zájmů. Argumentuje tím, premiér není ve střetu zájmů podle §4c zákona o střetu zájmů, který se vztahuje pouze na dotace poskytované podle rozpočtových pravidel. A dotace, které poskytuje SZIF, se podle Šebestyána poskytují přímo podle zákona o SZIF, tedy ne podle zákona o rozpočtových pravidlech.

Jenže proti tomu stojí právní analýzy, o které se opírá nové Wagenknechtovo trestní oznámení. S nadsázkou vypadají jak pasáže z Hellerovy knihy Hlava XXII.

“Pan Šebestyán vychází z hlavy III zákona o střetu zájmů, která ukládá povinnosti poskytovatelům dotací neposkytovat dotace podle rozpočtových pravidel. To je ale jiná hlava, tedy pokud v ní není výslovně uvedeno, tak nemůže omezit obecnější předchozí hlavu II. Jinými slovy, hlava II není vyloučena hlavou III, tedy pokud je premiér ve střetu zájmů a má z toho prospěch, tak porušuje hlavu II § 3 odst. 1, i když to není v hlavě IV §4c. Takže právní stanoviska pana Šebestyána je vyhodnoceno jako protiprávní,” citoval právníky Wagenknecht.