Středula vyzval k podpoře Nerudové, fakticky ale může pomoci Babišovi do finále

Odborový předák odstoupil z prezidentské volby, jeho voliči se do značné míry překrývají s těmi oligarchovými.

Josef Středula překvapivě během nedělní debaty v České televizi oznámil, že odstupuje z prezidentské volby. Středula, který se sám prezentuje jako kandidát budoucnosti, doporučil svým voličům, aby dali hlas Danuši Nerudové.Jenže jeho doporučení nemusí nic znamenat. Naopak – jeho krok může pomoci Andreji Babišovi v hladkém postupu do druhého kola.


Foto: Tým Josefa Středuly

Středulovi voliči se totiž podle dosavadních průzkumů do značné míry překrývají s těmi Babišovými, s voliči Nerudové je překryv minimální.

To, že Středulův krok ve finále může pomoci právě oligarchovi si myslí i politologové a analytici, které oslovila média. Kupříklad Lukáš Jelínek to řekl serveru iRozhlas.

“Mimo jiné z analýz veřejného mínění v předchozích týdnech vyplynulo, že k překryvu elektorátu Josefa Středuly s elektorátem Danuše Nerudové nedochází tak často jako v případě elektorátu Andreje Babiše. I přesto, že tedy Josef Středula doporučil volit Danuši Nerudovou, velká část jeho příznivců podpoří raději Andreje Babiše, případně dalšího opozičního kandidáta Jaroslava Baštu. V současné krizové době bude mít spousta voličů spíš potřebu rozhodovat se podle stavu své peněženky a podle souboje na vládně-opozičním poli, a tam asi pro řadu z nich může být atraktivnějším kandidátem právě Andrej Babiš,” uvedl Jelínek.

A totéž si myslí i analytik společnosti STEM/MARK Jan Burianec. “Středula má v průzkumech okolo dvou až pěti procent a druhou volbou jeho potenciálních voličů byl většinou Andrej Babiš. Překryv s Nerudovou je menší, navíc tam asi budou nevoliči a nějaká podpora i jiným kandidátům,” řekl listu Právo Burianec.

Středula odstoupil těsně před prvním kolem, jeho preference ukazovaly, že se do druhého kola nedostane. Kampaně jsou navíc relativně nákladné a odborový předák neměl na účtě shromážděno tolik peněz od sponzorů jako jeho konkurenti.

Rozhodnutí odstoupit oznámil v samém závěru televizní debaty. “Rozhodl jsem se odstoupit a podpořit jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice, a to profesorku Danuši Nerudovou. Jsem přesvědčen, že je to žena, která potvrdí své sociální cítění a zasadí se o důstojný život občanů,” uvedl Josef Středula.

A ještě komentář Michala Horáčka, který kandidoval v minulé volbě: “Odstoupení pana Středuly “ve prospěch paní Nerudové” se mi spíš jeví jako prospěch pro pana Babiše. Možná se právě díky tomu on dostane do 2. kola, a to paradoxně na úkor paní Nerudové… Ne vždycky je u daru o co stát. Viz dar Danajů.”

Výzvám k odstoupení, aby podpořili šance demokratických kandidátů Nerudové a Pavla, dlouhodobě čelí i další uchazeči o Hrad: Pavel Fischer a Marek Hilšer. Oba tento krok ale odmítají. Jak poznamenal expert na politický marketing Petros Michopulos, teď budou ještě pod větším tlakem. “Josef Středula svým odstoupením vytvořil velký tlak na Hilšera s Fischerem. O přechod voličů až tak nejde,” uvedl.

Zdroj náhledové foto: Tým Josefa Středuly

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email