Ve smyčce: Epidemie zrychluje. Premiér opět hraje mrtvého brouka

Odstupující premiér se pokouší přehodit odpovědnost na novou vládu, která ale ještě ani není sestavena.

Ve stínu povolebních vyjednávání a prezidentského odcházení se takřka bez povšimnutí začala znovu prudce šířit nákaza covid-19. V pondělí oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví evidovaly 2 521 případů, což je dvakrát víc než za minulé pondělí. A současně je to nejvyšší denní nárůst od letošního dubna. A úterní čísla vypadají ještě hůř: 3 246 nově pozitivních. Přibývá i hospitalizovaných, včera jich bylo 67.


Oblíbená taktika premiéra Babiše během covidu Foto: Hnutí ANO

Odcházející vládě Andreje Babiše se přitom navzdory slibům nepodařilo proočkovat ty nejvíce ohrožené, tedy staré lidi. Nad šedesát let je dnes 415 tisíc nenaočkovaných.

Z 13 nových pacientů, kteří byli v úterý umístěni s covidem na JIP, jich bylo 13 neočkovaných. Tedy 100 procent.

A jak řekl pro veřejnoprávní rozhlas šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, nečekají nás pěkné týdny. “Pozorujeme i řadu jiných rizikových a varovných signálů. Nejde o to, jaký je absolutní počet nových potvrzených případů, ale jaký je potenciální zdravotní dopad nových nákaz,“ citoval rozhlas Duška, podle kterého bude epidemie v následujících týdnech sílit. “V cestě jí nestojí skoro nic, rozvolnění je téměř stoprocentní, stejně tak je na tom i pohyb obyvatel a máme 30 procent nenaočkované dospělé populace, což je stále poměrně velký počet lidí, kteří si mohou nákazu předávat.”

Odpovědnost za ochranu obyvatel před epidemií má stále ještě vláda Andreje Babiše. Ta však už poněkolikáté zvolila strategii mrtvého brouka. Ministři nedělali nejdřív nic kvůli tomu, že byly volby a nechtěli připravit vládní hnutí o hlasy těch, kteří odmítají přísnější opatření.

Nyní se zase Babiš snažil vlákat do pasti nastupující vládu a nabídl koalici Spolu a PirStan pozici ministra ve své vládě. Tedy věc naprosto nečekanou a logickou jen z pohledu odcházejícího premiéra: veškerá nepopulární opatření by šla za novým ministrem, kterého by pak on sám mohl z opozice ostřelovat.

“Píšu dopis panu Fialovi, že nabízíme post ministra zdravotnictví panu profesorovi Válkovi od 1. listopadu,” uvedl Babiš. “Opozice nás vždycky kritizovala, že to děláme špatně, tak teďka bude příležitost, aby nám ukázali, jak se to má udělat,.”

Blok demokratických stran se ale do pasti zatím nenechal vlákat. Kandidát na post ministra zdravotnictví Vlastimil Válek premiérovi vzkázal, ať na tuhle variantu zapomene.

“Ve vládě s estébákem bych nikdy neseděl. A budí to dojem pasti, aby to na nás hodili co nejdříve,“ uvedl Válek pro SeznamZprávy. A dodal: „Vláda teď nic nedělá, protože nemá žádného odborníka, který by byl schopen jí dát jakékoliv odborné doporučení nebo stanovisko. Kašlou na to a chtějí nám jako budoucí vládě předat zdravotnictví v co nejhorším stavu.”

Babiše to rozzlobilo a reagoval tak, že tedy opatření udělá sám. Jak to probíhá, prozradil ministr školství Robert Plaga, který se během pandemie opakovaně ohradil proti některým nápadům ministerstva zdravotnictví. A marně v lockdownu protestoval proti zavřeným školám.

“Hlavní hygienička i vedení ministerstva zdravotnictví nás naposledy včera ubezpečovali, že mají situaci pod kontrolou a opakovaně odmítli testování ve školách v místech s vysokou incidencí. Jejich dnešní nápad na nošení roušek ve výuce pro všechny (i očkované) děti od 12 let zásadně odmítám,” napsal Plaga veřejně na Twitter v úterý večer, tedy den před tím, než má vláda nová opatření oznámit.

Před nečinností ministerstva a systémovými kroky začali opět varovat i experti. Například Pavel Řehák, který vládu varoval v minulosti a kabinet se pak řídil jeho výpočty. “Pasivní MZ => COVID roste => přetížené nemocnice, omezená péče, omezené školy, dopad na ekonomiku. Potřebujeme efektivní prevenci, než bude pozdě! Testovat (minimálně neočkované), podporovat očkování, zajistit dodržování ONT. Je to levnější, než hasit požár (a ten bohužel doutná),” prohlásil Řehák.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email