Dosud největší riziko pro ČR. Pozor na teroristy Hamásu, varovali Izraelci Prahu

České bezpečnostní složky sledují konkrétní muslimské buňky, potvrzují zdroje Neovlivní.cz.

Izraelské bezpečnostní složky varovaly Českou republiku a další evropské země před rizikem teroristickým útoků na jejich území. Varování pak sepsal do osobního dopisu i izraelský ministr pro diasporu Amichaj Chikli, jak napsal Jerusalem Post. Tuzemské bezpečnostní složky pak na dotazy Neovlivní.cz potvrdily, že varování obdržely.


Foto: Anas-Mohammed/Shutterstock

“Existují konkrétní poznatky i pro Českou republiku. Ti lidé a buňky by měli být pod kontrolou policie a tajných služeb,” uvedl jeden z vysoce důvěryhodných zástupců české bezpečnostní komunity.

A jak dodal: “Nikdy nebylo riziko v České republice tak veliké jako nyní.”

Výstrahu pak potvrdil i další vysoce postavený bezpečnostní expert státu.

Tajné depeše i osobní varování od izraelského ministra obsahovaly rovněž informace, které Izraelci považují za důkazy o teroristické činnosti aktivistů Hamásu a agentů Lidové fronty pro osvobození Palestiny (PFLP) ve velkých městech po celé Evropě.


ČTĚTE TAKÉ: Komu kryl záda miliardář Křetínský v kauze IKEM. A co zjistila policie z jeho soukromé korespondence


“Bohužel krvežíznivost Hamásu se neomezuje pouze na Izrael a Židy, ale zasahuje i do Evropy a křesťanů. Chci vám připomenout, že v minulosti, Členové Hamásu vyjádřili islámský záměr dobýt Evropu,” citoval z dopisu ministra Chikliho list Jerusalem Post.

Česká republika je dlouhodobě blízkým spojencem Izraele, riziko je tak přirozeně vyšší než v zemích, které stojí zcela stranou. Od říjnových útoků v Izraeli už jsou v České republice zvýšená bezpečnostní opatření u synagog. A chystají se další kroky.

“Aktuálně se řeší, že by policisté hlídkující na vánočních trzích mohli dostat dlouhé zbraně. Jde zejména o psychologický efekt,” dodal již citovaný zdroj.

Ministr vnitra Vít Rakušan redakci potvrdil, že resort se aktuálně situací zabývá. Otázka dlouhých zbraní zatím uzavřena nebyla “Je to v řešení,” uvedl bez dalších podrobností ministr.

O zvýšeném riziku teroristických útoků v Evropě psal na stránkách Neovlivní.cz už v listopadu bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek. “Radikálové budou hledat cíle tam, kde žijí, a právě to může přinést teror do evropských měst. Stručně řečeno, obávám se, že to může být dramatičtější než po roce 2010. Z tohoto důvodu zpravodajské služby budou muset ještě více těsněji spolupracovat a vytvářet tlak na radikály, aby nedošlo k tragédiím na našem území,” napsal v tomto textu.  

Zatímco buňky radikálů mohou mít bezpečnostní složky díky informátorům z prostředí, monitorováním sociálních sítí či odposlechům relativně pod kontrolou, co ohlídat v podstatě nelze jsou takzvaní vlci. Teroristé, kteří působí izolovaně, s nikým se nestýkají a tím pádem nezanechávají žádné stopy například o své radikalizaci.

Jak ale před čase podotkl v rozhovoru pro Neovlivní.cz vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, ve skutečnosti je osamělých vlků málo.

“I většina útoků, které se na první pohled blížily teorii osamělého vlka, ve skutečnosti byla trochu jinak. Na těch lidech bylo možné vysledovat radikalizaci, svěřovali se na sociálních sítích, zjišťovali si informace, jak útok provést, hledali inspiraci. I tam je tedy můžete dopředu odhalit. Může zasvítit kontrolka. Není to jednoduché, ale možné to je. Skutečný osamělý vlk nijak nekomunikuje a nic se nesnaží dát najevo,” uvedl Pojar.

A dodal, že jedna z klíčových věcí je právě kontrola sociálních sítí. “Je fakt, že současně s tím, jak se mění teroristická scéna a mění se i způsoby provedení útoků, potřebujete i jiné možnosti jiných nástrojů a technologií, než tomu bylo v minulosti. Jeden z indikátorů, že se něco děje, je právě pohyb na sociálních sítích, kde to můžete odhalit. Není divu, že se bezpečnostní složky a tajné služby zaměřují na monitoring sociálních sítí,” dodal bezpečnostní poradce..

Stále ale přitom podle zjištění Neovlivní.cz platí, že takzvané “bezprostřední riziko útoku” v České republice nehrozí. V překladu to znamená, že bezpečnostní složky nemají k dispozici žádné informace, které by ukazovaly, že na konkrétním místě v konkrétní době hrozí nějaký útok.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Anas-Mohammed

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email