Vyšetřování kauz vládního ANO drhne. Policie si neví rady

Politiky vládního hnutí vyšetřuje policie hned v několika případech. Ty se ale vlečou a úřady svalují průtahy na covid.

Klára Dostálová a zakázky na CzechTourismu, Adam Vojtěch a předražené nákupy ochranných pomůcek, Andrej Babiš, fiktivní reklama a dotace na Čapí hnízdo, manažeři premiérova Agrofertu a pochybné dotace z unijního auditu, Jaroslav Faltýnek a jeho zákulisní hry.

Pět nejvýznamnějších kauz spojených s politiky vládního hnutí ANO, které se policii měsíce a roky nedaří dotáhnout do finále. Například takové Čapí hnízdo začali detektivové prověřovat už v roce 2016, Babišův audit zase policisté zkoumají od léta 2019. Výsledek? Případy se dodnes nedostaly k soudu ani nepadl finální verdikt, že o žádný trestný čin nešlo a kauza se odkládá.


Ilustrace: Shutterstock

Je to jen náhoda, že se vlečou zrovna kauzy spojené s hnutím ANO?

Policie i žalobci, kteří na jejich práci dohlížejí, oficiálně tvrdí, že s politikou průtahy nijak nesouvisí. Jde prý o komplikované kauzy. A unisono se zaklínají také letošní epidemií covid, která upravila pracovní rytmus i policistům.

“Co se týče auditu, je délka řízení ovlivněna šíří šetřené materie a personálními možnostmi policejního orgánu respektive opatřeními, které policie přijala v době pandemie,” uvedla například šéfka vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová, jejíž lidé dohlížejí na případy podezřelých dotací z premiérova unijního auditu..

Je sice pravda, že řada svědků se omlouvala kvůli hrozbě nákazy či vlastní karanténě, konkrétně v případu auditu ale nabízí svou výpověď svědek, jehož policie dodnes ani nekontaktovala.

On sám přitom v časopise Neovlivní.cz potvrdil, že dotace pro premiérův toastový chleba z Penamu neměla být udělena. “Ještě se mi neozvali,” potvrdil po dvou týdnech, co jsme jeho svědectví zveřejnili.

Zástupci policie i státní zástupci přitom striktně ve svých veřejných prohlášeních odmítají, že by se na kauzách podepsal jejich politický podtext. Těmito slovy odmítl politické tlaky například šéf pražských žalobců Martin Erazím, jehož podřízení nejsou schopni si poradit s kauzou Čapí hnízdo: “Jediný, avšak enormní tlak byl veden ze strany mediálních prostředků.”

V neoficiálních rozhovorech však řadoví detektivové přiznávají, že se v politických kauzách “nepřetrhnou”. A jako odstrašující příklad ukazují na komisaře Pavla Nevtípila, který původně obvinil premiéra a jeho rodinu z dotačního podvodu v Čapím hnízdě. Nevtípil obratem sám čelil vyšetřování, které rozpoutali jeho nadřízení.

Takový krok není ojedinělý, to samé potkalo třeba detektivy z Tempusu, kteří se pokoušeli dostat k soudu vraždy z Mrázkovy éry rovněž spojené s politikou. Jde přitom vždycky o jedno: psychicky kriminalisty rozložit a současně zapůsobit na potencionální svědky.

“Svědci budou mluvit jen tehdy, když budou vědět, že je policie ochrání. A když vidí, že policajti neochrání ani sebe a sami čelí diskreditacím, setsakra si to rozmyslí. Zažili jsme to na vlastní kůži, naše lidi tehdy chtěli zavřít za údajně zfalšované cesťáky. A svědci nám rovnou řekli: vždyť jste slabí jako čajíček, jak byste nás mohli ochránit,” popsal pro Neovlivní.cz Hynek Vlas, který v protimafiánském policejním útvaru roky pracoval na kauzách spojených s politikou.

Policie navíc v éře Milana Chovance dostala velkou ránu prostřednictvím reorganizace, která sloučila protimafiánský útvar a protikorupční jednotku. Z reorganizace se policejní složky už nikdy nevzpamatovaly a od té doby detektivové nepřišli s žádnou skutečnou “velkou rybou”. Poslední byli David Rath a Jana Nagyová, kterou policie zatkla před sedmi lety.

Zatím jediné dva případy spojené s ANO, které policie nějakým způsobem uzavřela, měly lokální charakter. Jde o brněnskou kauzu Stoka, kde k soudu kriminalisté poslali hráče “třetí kategorie” Jiřího Švachulu. Na ty, kteří jej do světa veřejných zakázek a politiky přivedli a kryli mu záda, už ale policie nedosáhla. Druhým případem byla kauza zetě ministryně financí Davida Rusňáka, kterou podnikatel utnul v samotném zárodku, kdy se ze stíhání vykoupil. K soudu tak nikdy nešel.

Bylo to přitom právě hnutí ANO, které miliardář Andrej Babiš přivedl do politiky jako novou partaj, která zatočí s korupcí. Jak ale poznamenal dlouholetý důstojník protikorupční služby Karel Tichý: “Politici bojují proti zločinu vždycky pět týdnů před volbami. Jinak to nemyslí upřímně. Je to takový boj se zločinem odsud posud, jakmile se dotknete někoho skutečně vysoko a nemáte krytí, přijde problém.”

Nové svědectví k premiérově kauze Penam, které si policie dosud neobstarala, přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Objednávat můžete ZDE:

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email