Co kdybychom raději nevyhráli. Co stojí za propadákem Pirátů

Nejen dezinformační kampaň. Piráti se stali obětí i sama sebe. Odemykáme text z říjnového časopisu Neovlivní.cz

Zjara to vypadalo, že koalice Pirátů a Starostů jede ve volbách na vítězství. Následný sešup volebních preferencí všechny zaskočil. Kromě objektivních příčin, které koalice nemohla ovlivnit, jako třeba konec lockdownu, tu však byly i další důvody.

Co se odehrálo v kuchyni PirStanu? Pro pochopení výsledku právě skončených voleb do Sněmovny, kdy Piráti propadli a voliči na jejich společné kandidátce dali přednost Starostům, odemykáme text ze zářijového vydání časopisu Neovlivní.cz

„Ahoj, já jsem Ivan Bartoš a tohle je Vítek.“ V téhle větě, kterou pronáší lídr Pirátů na propagačním videu, je v kostce to podstatné, co se dnes odehrává pod pokličkou koalice, které ještě zjara průzkumy předpovídaly vítězný vstup do Strakovy akademie.


S harmonikou proti Babišovi. Šéf Pirátů Ivan Bartoš během kampaně v Poděbradech. Foto: Pirátská strana

Ivan Bartoš se na předvolebním videu ani neobtěžuje říct „Vítkovo“ celé jméno. Video tak nechtěně působí stejně neuctivě jako ve své době legendární výrok Miroslava Macka, který v éře falešných sponzorů kdysi vládní ODS předhodil novinářům svého kolegu Libora Nováka se slovy: „Tady pan Novák vám teď něco poví.“

Jde přitom jen o další nešťastný přehmat v předvolební kampani, byť symbolický. (Detailně je popisuje Petros Michopulos dále na straně 14.) Ve skutečnosti je vztah Bartoše a Rakušana skvělý, což se však nedá říct o vztazích mezi Piráty a Starosty v těch nejnižších patrech.

„Piráti jsou v očích Starostů tak trochu mladá arogantní jednotka, která má o všem jasno, ale vůbec neví, jak se vládne. A odmítá jim naslouchat, ačkoli s řízením třeba obcí mají nesrovnatelně větší zkušenosti. A Piráti zase mluví o Starostech jako o zkostnatělých páprdech, kteří nejsou schopni nic vymyslet a oni to za ně všechno musí odpracovat. Jako třeba program, s nímž se jde do voleb,“ shrnul výhrady jeden z členů koaličního předvolebního týmu, který měl možnost sledovat nálady v obou táborech.


Další důvod: Praha jako ukázka, jak by vládnutí Pirátů vypadalo


Veřejně politici obou stran o vzájemných problémech mluvit nechtějí. „Mohlo by nás to poškodit ve volbách,“ zní nejčastější zdůvodnění.

Klimatická krize v Ústí

Navenek proto zástupci obou stran vystupují smířlivě. „Zatím z nich nemám špatný dojem. Řada lidí se jim vysmívá a nasazuje na ně, já byl také ostražitý a opatrný, ale zatím nemůžu říct nic špatného. To, že se jim někdy něco nepovede nebo něco zformulují tak, jak bychom asi nezformulovali, to se stává každému,“ říká za Starosty například Milan Šťovíček, který s Piráty sedí v litvínovském zastupitelstvu.

Právě na Ústecku se ale podle zjištění Neovlivní.cz střet dvou vesmírů ukázal v plné nahotě. Piráti se tam Starostům vysmívají, že coby lídra nedokázali postavit nikoho jiného než Šťovíčka, který prošel už několika stranami včetně Bártových Věcí veřejných. A Starostové zase mimo záznam jako doklad toho, jak moc jsou Piráti odtržení od reality, uvádějí, že v tak specifickém kraji s vysokou nezaměstnaností a problematickými sociálními vztahy zcela vážně chtějí uspět s harmonikou a debatou o lidských právech.

Nepochopení reality si ve vnitrostranickém fóru, kam píší své výhrady a připomínky, přiznávají i řadoví Piráti. „Zatím to vypadá, že naší hlavní starostí je LGBT problematika, klimatická krize a správná zmrzlina. To jsou témata, která pár lidí zajímají, pár lidí odradí, ale velkou většinu lidí to nezajímá vůbec,“ otevřeně to formuloval pirátský zastupitel jednoho z pražských obvodů Petr Daubner.

Jenže hlasy zdola nemají moc šanci uspět. A to v obou táborech. Naslouchá se jim totiž až ve chvíli, kdy přijde skutečný průšvih. Do té doby mají špičky obou partají shodnou tendenci varování ignorovat. Jako důkaz může posloužit zákulisní historka, která se váže ke květnovému oficiálnímu zahájení kampaně.

„Dva měsíce před představením kandidátek se interně řešilo, jak bude vypadat kampaň. A z PR týmu zaznělo upozornění, že je tam jeden potenciální problém: samí chlapi a jen jedna ženská. Jak Ivan, tak Vítek je s tím ale poslali do háje. Tvrdili, že to nikoho nezajímá, protože důležitý je program,“ popisuje jeden z členů předvolebního týmu koalice.

Jenže ve skutečnosti to bylo přesně obráceně. Nikoho nezajímal program. Všichni řešili fotky Starostů a Pirátů zkrocených v oblecích a polobotkách, mezi kterými byla coby kandidátka jen Olga Richterová.

„No a když se to stalo, začali šéfové křičet na své lidi, jak se z toho dostat ven a vykomunikovat to. Oni prostě nezačali přemýšlet včas. A další problém je, že všechno berou jako osobní útok,“ dodal již citovaný člen týmu.

Jisté nesváry do koalice zaneslo i tempo a rozdílný přístup obou partají k řešení problémů. Starostové jsou zvyklí rozhodovat, naopak Piráti si zakládají na tom, že si všechno podstatné nechají nejdřív schválit ve svých interních referendech. Což je samozřejmě zdlouhavé a vyčerpávající. Starostové tak podle informací Neovlivní.cz dali Pirátům opakovaně najevo, že zkrátka někdy musí rozhodnout sami.

Zatím se ale tváří, že to je překonatelný rozpor. „Oni ten systém mají trošku jiný než my. Máme to jednodušší, máme orgány, které rozhodují. U nich se to všechno veřejně projednává v elektronických debatách a hlasováních. Z mého pohledu je to trošku zdlouhavější, ale uznávám, že demokratické,“ komentoval to ústecký lídr za Starosty Šťovíček.

Nakolik to může zkomplikovat fungování v případě, že by koalice usedla do vlády, nyní nikdo říkat nechce.

Předvolební sebevraždy

Další rizikovou věcí se ukázal nápad koaličního stínového ministra financí Věslava Michalíka zvyšovat daně. Tedy ne nápad samotný, ale nápad oznámit to před volbami. Na vnitrostranických debatách Pirátů to rozporoval například senátor Lukáš Wagenknecht.

„Opakovaně upozorňoval, že před volbami je netaktické mluvit o zvyšování daní. Notabene za situace, kdy si lidé Piráty dlouhodobě spojují s dezinformační kampaní, že jim chtějí sahat na majetek. Navrhoval to komunikovat tak, že uděláme všechno pro to, aby se daně zvyšovat nemusely,“ popsal atmosféru jeden z Pirátů.

Jenže Michalík to do novin vypálil natvrdo. „Ptáte-li se na spotřební daň, má smysl zdaňovat to, co je pro společnost škodlivé. Dokážeme si představit daň z plastů či jiné ekologické daně,“ řekl například pro web Lidovky.cz.

Sám Lukáš Wagenknecht dnes na žádost Neovlivní.cz odmítl interní diskusi jakkoli veřejně rozebírat. „Nechci se k tomu vyjadřovat. To nejsou věci, které je nyní zapotřebí řešit veřejně,“ řekl.

Jeho mlčení může souviset i s tím, že původně se o něm uvažovalo jako o nominantovi na post ministra financí. Ten však nakonec získal člověk ze STAN a autor předvolebních výroků o zvyšování daní Michalík.

Zvyšování daní začala koalice řešit ve chvíli, kdy si Michalík na základě společného programu spočítal, kolik to všechno bude stát. A podle zdrojů zevnitř koalice mu to k jeho zděšení zkrátka nevyšlo. A jak Piráti, tak Starostové se shodli, že bude lepší otevřeně říct, kde na to koalice hodlá vzít peníze.

A tady se dostáváme k dalšímu taktickému kroku, který ve výsledku může stát koalici významné hlasy: Říkat pravdu za každou cenu. To se týká především kandidátů z řad Starostů.

„Sebevražedně se dohodli, že nebudou lidem lhát. Nepodařilo se jim vysvětlit, že nemusí lhát, stačí, když si špatné zprávy nechají na dobu po volbách. Zkrátka chtějí za každou cenu páchat dobro a nejsou schopni si uvědomit, že to za některých situací není možné,“ řekl další z lidí, kteří se podílejí na předvolební kampani uskupení.

Projevuje se to samozřejmě i v politickém boji. Když si chystali kampaň na Moravě, snažili se je podle informací Neovlivní.cz najatí experti přesvědčit, že musí zaútočit na slabá místa hnutí ANO. Konkrétně na Jaroslava Faltýnka a jeho spojence, bývalého hejtmana Ladislava Oklešťka. A používat v kampani jednoduchý slogan, že „kradou“.

Jenže do toho se Pirátům, kteří přitom před minulými volbami vyjeli s autobusem se stejným sloganem, a především Starostům nechtělo. Nemáme to přesně spočítané, tak to o nich nemůžeme tvrdit, nejsme jako Babiš, vzdorovali kandidáti.

Tím, že chtějí za všech okolností říkat pravdu, se Starostové ostatně ani nijak netají. „Nebudeme vám lhát a slibovat – na rozdíl od jiných – nesplnitelné,“ prohlásil při zahájení kampaně Vít Rakušan.

Kdo je hlavní terč

Stejně jako všechny koalice v historii i Piráty a Starosty zatěžuje konflikt, který se jmenuje boj o místo na slunci. Narazil na něj už zmiňovaný senátor Wagenknecht, kterému Piráti podle informací Neovlivní.cz nabídli post ministra financí, aby pak souhlasili s návrhem Starostů na Věslava Michalíka. Zkrátka není místo pro všechny. A navzdory společné kandidátce pak ve sněmovně pojedou každý za sebe: tedy s oddělenými poslaneckými kluby a honorovanými funkcemi.

Zejména v regionech se Piráti obávají, že by je populární Starostové mohli při volbách přeskákat. Vyplynulo to mimo jiné z debat na pirátském fóru. A tak se do koaliční smlouvy dostala klauzule, podle níž mají jednotliví kandidáti výslovně zakázáno říkat voličům, aby na společné kandidátce kroužkovali své oblíbence.

Nevědomky tak Piráti trefili to, co už dávno díky interním průzkumům ví premiér a lídr ANO Andrej Babiš. Jakkoli to díky „zmrzlinové kampani” a slovním útokům Babiše vypadá, že jeho hlavním soupeřem jsou Piráti, ve skutečnosti se podle zjištění Neovlivní.cz lídr hnutí ANO a premiér mnohem víc obává uskupení STAN.

Jednak se na ně díky jejich prokazatelným úspěchům v regionech hůř útočí, a pak je to i v osobní rovině: Andrej Babiš je doslova alergický na předsedu Starostů Víta Rakušana.

Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů je Babišova averze dokonce tak velká, že už před několika měsíci začal shánět na lídra Starostů kompromitující materiály.

„Zadání znělo: Najděte něco na Rakušana. Šéf ho skutečně nesnáší,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze spolupracovníků premiéra. A jeho slova pak potvrdil další člověk, který je zapojen do předvolební kampaně hnutí ANO.

Poté, co jsme toto svědectví zveřejnili v srpnu na webu, vystoupil Vít Rakušan a potvrdil, že se k němu informace o zakázce na sledování skutečně dostaly. „Zadavatel se v různých verzích liší. Ale vždy se jedná o politického konkurenta,” uvedl šéf Starostů.

Andrej Babiš, který použil kompro složky v minulosti jak na své politické oponenty, tak proti svým lidem, i tentokrát jakoukoli roli v příběhu popřel. „Je to zoufalá snaha za pomoci anonymních zdrojů a spřízněných medií nahnat si preference. Pan Rakušan podobné bludy říká často. To už není ani vtipné. To už je jenom zoufalé,“ prohlásil Babiš pro svůj list MF Dnes.

Redakce Neovlivní.cz přitom s Rakušanem nic předem nekonzultovala. O případu s ním poprvé prokazatelně mluvila až poté, co středeční text vyšel. Z výpisů telefonních hovorů je také snadné doložit, že poslední vzájemná komunikace proběhla v květnu. A týkala se jednání komise pro kontrolu vojenského zpravodajství, kterou Rakušan řídí.

S informacemi, že na něj existuje zakázka, se Rakušan navíc ještě před uveřejněním textu svěřil i svým nejbližším spolupracovníkům.

Co kdybychom raději nevyhráli

Nesourodá koalice má nyní poslední týdny na to, aby zvrátila trend klesající popularity. Pomoci tomu mají noví lidé najatí na finálovou část kampaně, ke kterým Piráti a Starostové sáhli po sérii komunikačních přehmatů během léta. Dokonce to chvíli vypadalo, že nepovedená kampaň bude stát místo Mikuláše Ferjenčíka, který je za ni politicky odpovědný. Nakonec to však poslanec ustál.

Letní měsíce a propadák v průzkumech každopádně přinesly do zákulisí obou partají novou variantu, kterou si ještě nedávno nikdo nebyl ochoten připustit: Bylo by vlastně pro Piráty i Starosty nejlepší, kdyby v říjnu nevyhráli.

Už totiž mají jistotu, že prezident by je ani v případě vítězství sestavením vládního kabinetu nepověřil. Slíbil totiž Babišovi, že upřednostní jednotlivého vítěze před vítěznou koalicí. Pro PirStan by navíc bylo velmi obtížné sestavit jakoukoli fungující vládu, jejich koaliční potenciál není příliš velký. A hrozba toho, že dopadnou jako Jiří Paroubek s ČSSD v roce 2006, je reálným strašákem.

Řešením, s kterým se nyní podle informací Neovlivní.cz pracuje v zákulisí, by tak bylo počkat si rok, až prezidentovi skončí mandát, a pak teprve začít dělat politiku.

„I když vyhrají, Zeman je nepověří. Oni navíc nedokážou složit vládu a skončí jako Paroubek. Ono je pěkné vyhrát, ale copak za téhle situace s tím? Politika se reálně odblokuje až po odchodu Miloše Zemana z funkce; pak bude příležitost dělat politiku,“ popsal jeden ze zákulisních hráčů koalice.

Především Piráti by tak měli čas se zkonsolidovat a vyřešit dilema, které na pirátském fóru nahodil již citovaný komunální zastupitel Petr Daubner: „Jsem stále Pirát a v podzimních volbách budu volit Piráty. Ale když se pokusím vcítit do mysli průměrného voliče, který politiku sleduje jen trochu a rozhoduje se na poslední chvíli, říkám si, proč by nás vlastně měl volit? Proč? Čím ho oslovujeme?“

Zdroj náhledové foto: Piráti

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email