Výměna šéfa tajné služby na spadnutí. Rakušan už má favorita

Vážným kandidátem na post šéfa civilní rozvědky je bývalý voják ze speciální jednotky Petr Mlejnek.

Úřad pro zahraniční styky a informace – zkráceně civilní rozvědku – čeká personální změna ve vedení. Současný ředitel Marek Šimandl má odejít. Horkým kandidátem na post šéfa této tajné služby je podle zjištění Neovlivní.cz bývalý příslušník armádních speciálních sil Petr Mlejnek.


Ilustrace: Shutterstock.com

“Už je v podstatě rozhodnuto. Pokud se nestane něco neočekávaného, Petr Mlejnek by se měl stát ředitelem civilní rozvědky,” uvedl vládní zdroj obeznámený s personálními plány ohledně tajných služeb.

Jeho informace pak potvrdili další lidé z bezpečnostní komunity.

Civilní rozvědka, jejímž hlavním úkolem je sbírat informace v zahraničí, spadá pod ministerstvo vnitra. Jeho šéf Vít Rakušan na přímý dotaz, zda je Mlejnek favoritem na post ředitele ÚZSI, odmítl odpovědět. “Zatím to skutečně nechci komentovat,” uvedl.

V rozhovoru s Neovlivní.cz přitom před časem výměnu šéfa služby nevyloučil. “Myslím si, že ředitel Šimandl přišel do neuvěřitelně těžké situace, kdy rozval té služby byl úplně extrémní. Myslím si, že nějaké procesy se tam nastavovaly dobře, ale služba má ještě opravdu mnoho výzev před sebou,” řekl Rakušan.

Sám Petr Mlejnek na žádost redakce o komentář nereagoval. Petr Mlejnek má za sebou kariéru v armádě, působil ve velitelské funkci u elitní prostějovské jednotky s názvem 601. skupina speciálních sil. Byl zástupcem šéfa speciálních operací.

V civilních službách jeho jméno příliš známé není, vojenští zpravodajci nicméně jeho kvalifikaci nezpochybňují.

Civilní špionáž už několik let čelí rozsáhlému vyšetřování ohledně interního hospodaření. Kvůli tomu se služba v podstatě ocitla v rozvalu. Případ stál křeslo šéfa služby Jiřího Šaška, nejméně dva příslušníci byli obviněni.

Vyšetřování přitom nespustila starost politiků o veřejné peníze. Případ měl jasné politické pozadí, kdy šlo o boj mezi Andrejem Babišem a lidmi spojenými s bývalým ministrem vnitra a místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem.

Kauzu odstartovalo trestní oznámení Babišovského prozatímního šéfa služby Radka Musílka. Podle něj několik lidí ze služby (shodou okolností spojovaných s Chovancovým křídlem v ČSSD) bylo podezřelých, že jim z nákupů služeb a techniky pro rozvědku zůstávaly peníze bokem. A ne málo, podle Musílkova trestního oznámení skoro tři čtvrtě miliardy.

Policie už roky vyšetřuje, zda se tak skutečně dělo. A pokud ano, šly peníze do soukromých kapes nebo se z nich financovaly černé akce služby?

A dalším směrem vyšetřování je podezření, že lidé ze služby pracovali proti lídrovi hnutí ANO a využívali k tomu i takzvanou operativní techniku, například legendární Agátu. To jim zákon zakazuje, protože rozvědka smí působit jen v zahraničí a směrem ven. Nesmí provádět žádné operace na území České republiky.

Zatím se ale úřadům nedaří nic z toho jednoznačně dokázat. Případ jednoho z obviněných – bývalého náměstka služby Zdeňka Blahuta – se žalobci pokusili dostat k soudu, ten ale obžalobu jako nedostatečnou odmítl projednat a vrátil případ zpátky k dopracování.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email