Rakušan vs. oligarchové

Ministr vnitra má na stole problematický obchod připravený za Babišovy vlády, na kterém mají profitovat oligarchové. Včetně Babiše.

Ten obchod by zůstal až do poslední chvíle skrytý, kdyby o něm nemusel zveřejnit noticku antimonopolní úřad. Teprve díky tomu loni v říjnu vyšlo najevo, že se Babišova administrativa v tichosti rozhodla pro státní poštu koupit část Poštovní novinové společnosti (PNS). Jde o firmu, která je největším distributorem tisku a současně největším alternativním poštovním operátorem.

Ilustrace: Shutterstock

Důležitá je v celém kontextu informace, kdo jsou největší akcionáři PNS.

Jsou to mediální oligarchové Marek Dospiva skrze své vydavatelství VLP, Daniel Křetínský prostřednictvím CNC a konečně také Mafra Andreje Babiše, za jehož éry se kontrakt nachystal.

Cena akvizice nebyla oficiálně zveřejněna. Podle zjištění Neovlivní.cz by si však Dospiva, Křetínský a Babiš měli podle parametrů původní dohody rozdělit 900 milionů korun. A to se novému ministrovi vnitra Vítovi Rakušanovi (STAN) zdá moc.

„Celý obchod je nyní v řešení, na stole je otázka, jestli ho nezastavit. Cena, kterou má stát zaplatit, se na první pohled nezdá jako výhodná,“ potvrdil jeden z ministrových spolupracovníků.


ČTĚTE TAKÉ: Babišova vláda chystá miliardovou pomoc médiím


A podobně reagoval i sám Rakušan na dotaz Neovlivní.cz. „Model nákupu PNS bude podroben nezávislé ekonomické analýze a určitě se jím bude zabývat i nová dozorčí rada České pošty.“

Babišova administrativa odklepla celý obchod poté, co po kritice ztroskotalo hned několik pokusů, jak napumpovat do vybraných mediálních domů finanční injekce z veřejných zdrojů. Babišova vláda chtěla odškodnit některá média za finanční propady během covidové pandemie.

Své plány musela stáhnout když se ukázalo, že naprojektovaná státní pomoc médiím by zvýhodnila velká vydavatelství oproti těm malým a nezávislým.

Jakou roli v miliardovém obchodu sehrál Andrej Babiš a Jan Hamáček, pod kterého státní pošta spadala? Jaká síla stojí proti Rakušanovi? Detaily v březnovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email