První dáma Polska u ukrajinských dětí. Co dělá manželka české hlavy státu?

Ivana Zemanová ani její nadace o sobě v době, kdy se do České republiky valí stovky tisíc uprchlíků z Ukrajiny, nedávají vědět.

Evropa čelí největší uprchlické vlně od druhé světové války. Jen dosud uteklo před Putinovými vojáky z Ukrajiny do Česká republiky 300 tisíc lidí. Lidé jim poskytují vlastní domovy, na humanitární pomoc už poslali téměř dvě miliardy korun.

Od chvíle, kdy Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu a spustila se uprchlická vlna, o první dámě Ivaně Zemanové nebylo slyšet ani slovo. Prezidentova manželka má přitom nadaci, která má pomáhat potřebným.


Ivana Zemanová na návštěvě 73. tankového praporu Foto: Ministerstvo obrany

“Nadace Ivany Zemanové, manželky prezidenta České republiky Miloše Zemana. Pomáháme ohroženým dětem v nouzi,” píše se na stránkách nadace.

Právě dětí je mezi uprchlíky nejvíc. Poslední záznam na webu nadace je ale z loňského listopadu a týká se pomoci seniorům. Stejně tak na facebookových stránkách není ani zmínka o tom, že by se nadace jakkoli zapojila do pomoci ukrajinským uprchlíkům.

Zjistit přímo u nadace, zda nějak pomáhá, je nemožné. Redakce ji oslovila přes mail, ale žádná odpověď ani přes urgence nedorazila. Telefon uvedený na facebooku je nefunkční, ten ze stránek nadace zase nikdo nezvedá.


ČTĚTE TAKÉ: Kdo zastaví Vladimira Putina


Není to poprvé, co první dáma v krizi zmizela. Před dvěma lety touto dobou, kdy celá země šila roušky, protože Babišova vláda nebyla schopna zajistit ochranné prostředky proti covidu ani zdravotníkům, Ivana Zemanová rovněž aktivitou nepřekypovala. Stránky její nadace žádnou pomoc neuváděly.

Až mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na dotaz Neovlivní.cz, co přesně první dáma v té době dělá, uvedl: “Program v březnu a dubnu byl zcela přizpůsoben vzniklé situaci vyvolané epidemií, tedy byl absolutně minimalizován a žádné akce se nekonaly ani neplánují.”

Na dotaz, zda se nějak zapojila do charitativních akcí souvisejících s koronavirem, pak mluvčí odpověděl: “Paní Ivana Zemanová přispěla na aktivity ve prospěch potřebných a prostřednictvím fondu bylo pořízeno sto metrů plátna a zajištěno šití roušek.”


Manželka polského prezidenta a bývalý polský prezident u malých pacientů z Ukrajiny Foto: Prezidentská kancelář PL

Od manželek hlav států se přitom zapojení do pomoci potřebným v krizových situacích v civilizovaných zemích automaticky očekává. Byť může jít jen o symboliku.

Manželka polského prezidenta Agata Kornhauser-Duda kupříkladu vzápětí po ruské invazi navštívila uprchlické centrum a oznámila “My, Poláci, jsme s vámi! Budeme vám pomáhat, dokud to bude nutné.”

Tento týden zase společně s bývalým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou vyrazila za ukrajinskými dětmi, které se podařilo převést z tamních onkologických klinik a nyní se léčí v Polsku léčí.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo obrany ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email