První seznam ministrů SPOLU a PirStan. Babiš chce rozdrobit jejich jednotu

Fiala premiér, Jurečka zemědělství, Pekarová předsedkyně sněmovny, Rakušan vnitro a Bartoš MMR.

Stačil jediný den a Andrej Babiš se otřepal. Ještě v sobotu – bezprostředně po porážce ve sněmovních volbách – vyloučil možnost, že by se účastnil politického dění z opozičních lavic sněmovny.

“Jéé, ježíšmarja. Však víte, že neumím mluvit, co bych tam dělal? Sněmovna je pro mě peklo, je to katastrofa…To je pokus o vtip. To určitě ne,” reagoval v sobotu na dotaz, zda by přijal post předsedy Sněmovny. 


S Babišem nikdy, zní ze SPOLU i PirStanu Foto: SPOLU

Dnes už je všechno jinak. “Nevzdám to, i pokud skončíme v opozici, zůstanu ve Sněmovně,” oznámil premiér ve svém pravidelném hlášení v neděli.

Andrej Babiš se ve shodě se Zemanem tváří, že zvítězil jako strana a to je víc, než vítězství koalice. Proto má dle svého i prezidentova výkladu nárok na první pokus o sestavení vlády. Nemá ovšem dostatek hlasů na to, aby takový kabinet získal ve sněmovně důvěru. S SPD, jediným partnerem, který je nyní k mání, má 92 poslanců.

A tak chce začít vyjednávat se zástupci koalice SPOLU, zjevně věří, že je nakonec rozdrolí.  “Pokud mě pan prezident pověří, tak budu vyjednávat oslovím koalici Spolu, a potom další mimo Piráty,” dodal Babiš o víkendu.

Jenže to má hned dvě překážky: prezident je v nemocnici, a i když byl v sobotu podle informací Neovlivní.cz skutečně připravený Babiše pověřit, jeho zdravotní stav to nyní neumožňuje. Kdy a zda se to zlepší, to Hrad tají.

Politici z koalice SPOLU navíc znovu zopakovali, že s Babišem a ANO do vlády nepůjdou. “Podle mě je v bezvýchodné situaci a měl by vystoupit a říct: Uznávám porážku, nebudu aspirovat na vedení příští vlády, protože jsem prohrál. Neměl by si s tím vůbec hrát, protože má nulovou šanci. My s ním vůbec jednat nebudeme. O ničem, není žádný důvod,” uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura pro SeznamZprávy.

Pokusům o rozdrobení demokratické opozice má zabránit i krok, který strany deklarovaly o víkendu. Politici SPOLU a PirStan oznámili, že vládu sestaví společně. A počítají i s křesly pro Piráty, navzdory tomu, že ve volbách nakonec získali jen čtyři poslanecká křesla.

Objevil se dokonce první seznam ministrů budoucí vlády SPOLU a PirStan:

Petr Fiala – premiér

Zbyněk Stanjura – ministr financí

Marek Benda – ministr spravedlnosti

Jana Černochová – ministryně obrany

Vít Rakušan – ministr vnitra

Věslav Michalík – ministr průmyslu

Olga Richterová – ministryně práce sociálních věcí

Ivan Bartoš – ministr pro místní rozvoj

Marian Jurečka – ministr zemědělství

Vlastimil Válek -ministr zdravotnictví

Jména zatím chybí u životního prostředí, zahraničí, školství, kultury a dopravy.

Lídryně TOP09 Markéta Pekarová Adamová by měla podle tohoto prvního nástřelu získat post předsedkyně Sněmovny.

Jde o první seznam, který se ještě může změnit. Záleží mimo jiné na tom, jak dopadne vnitřní debata u Pirátů, kteří bezprostředně po volbách začali na svém fóru řešit, zda by neměl Ivan Bartoš rezignovat. Může se tak klidně stát, že se u Pirátů nakonec bude popravovat a v takovém případě by se jim účast ve vládě rozplynula.


Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková doporučuje:

Co se stalo u Pirátů a proč jim voliči na poslední chvíli cukli? Jistě, stali se hromosvodem pro AB za celý opoziční blok, ale za propad důvěry si můžou taky sami. Popsali jsme to v zářijovém vydání časopisu Neovlivní.cz a v tom aktuálním říjnovém přidáváme další důvod: a tou je vláda nad Prahou, která symbolicky ukázala, jak by to také mohlo fungovat, kdyby Piráti dostali možnost řídit celou zemi. Časopis můžete objednávat v sekci Předplatné.


Zdroj náhledové foto: SPOLU

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,