Čtyři mrtví z Dozimetru. Horák před smrtí sháněl ochranku

Podnikatel Martin Horák nepřežil pád z okna v Dubaji. Není ovšem jediný aktér policejní kauzy Dozimetr, který od vypuknutí aféry zemřel.

Hned čtyři aktéři případu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti. Všichni zemřeli od loňského června, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají všichni čtyři společnou: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.


Ilustrace: Shutterstock

Zejména po smrti posledního z nich – Martina Horáka – vypukla v podnikatelském světě spojeném s Dozimetrem panika. „Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ potvrdil jeden z členů Redlovy skupiny.

Martin Horák zemřel během svého pobytu v Dubaji, kam odjel na dovolenou s dcerou. Jeho spolupracovníci z byznysu – jako třeba bývalý kancléř Vratislav Mynář nebo dlouholetý parťák Peter Závodský – dostali informace, že příčinou smrti byla plicní embolie. Ve skutečnosti ale Horák zemřel po pádu z okna v hotelu.

Informaci o pádu dostala i česká ambasáda v Abú Dhabí. Tamní policie ale případ uzavřela jako sebevraždu. Tomu se Horákovi známí zdráhají uvěřit. Argumentují mimo jiné tím, že do Dubaje odjel se svou mladší dcerou a stěží by ji chtěl vystavit takové situaci. Manželka na poslední chvíli neletěla, protože úřady na letišti zjistily, že má prošlý pas.


ČTĚTE TAKÉ: Kdo ovládá Brno. TOP 10 vlivu v jihomoravské metropoli


Rodina se k případu nechce nijak vyjadřovat. „Nezlobte se, ale nemám žádný komentář,“ reagovala na žádost o rozhovor Horákova teta Magdalena Češková, jinak také dlouholetá manažerka pražského dopravního podniku.

Podle informací, které přináší časopis Neovlivní.cz na základě svědectví Horákových známých, působil podnikatel poslední týdny, jako by byl pod enormním tlakem. Policie u něj v rámci armádní větve kauzy Dozimetr udělala domovní prohlídku, obstavila mu účty a obvinila dva jeho spolupracovníky – Jindřicha Špringla a již dříve Petra Adama. Horák v příběhu možných manipulací se zakázkami na ministerstvu obrany do své smrti obviněn nebyl. Kriminalisté v rozhovorech pro Neovlivní.cz mimo záznam potvrdili, že na policii vypovídal jako svědek. To se ale mohlo kdykoli změnit.

„Byl fakt vyklepanej. Vypadal, že se něčeho bojí. Hrálo se o to, jak a nakolik bude na policii vypovídat. Z jedné strany cítil tlak, aby řekl, co ví, jinak skončí ve vězení. Z druhé, aby mlčel,“ uvedl s odkazem na schůzku s Horákem jeho známý.

Pár týdnů před smrtí Martin Horák dokonce podle zjištění Neovlivní.cz sháněl ochranku. Bál se o svůj život a chtěl ochránit i rodinu. “Byl na tom skutečně tak, že poptával tělesné strážce,” potvrdil další z Horákových známých.

A současně okruh jeho známých začal pátrat po dopise, v němž podle některých svědků sepsal, pro koho se stal poslední měsíce nepohodlným. Do případu Horákovy smrti se vložila i pražská policie, která chce přezkoumat, zda šlo skutečně o sebevraždu.

“Zatím k tomu ale nemáme, co říci. Čekáme na informace, které jsme si vyžádali v zahraničí,” řekl redakci šéf pražské mordparty Aleš Strach.

Kdo tlačil na Horáka? A kdo jsou další mrtví z Dozimetru? Odhalení přináší listopadový časopis Neovlivní.cz, objednávky v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email