Čapí hnízdo: Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše

Babišova administrativa poslala spolku spojenému s rodinou Jany Mayerové obžalované v kauze Čapí hnízdo pět milionů z veřejných peněz.

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo podle zjištění Neovlivní.cz bezmála pět milionů korun spolku spojenému s rodinou Jany Mayerové, spoluobžalované Andreje Babiše v kriminálním případu Čapí hnízdo.

Ilustrace: Shutterstock.com

Miliony z veřejných peněz přistály u Asociace pro evropské fondy, jejímž předsedou je Daniel Mayer. To je dnes již bývalý manžel Mayerové, která se vrátila ke svému dívčímu příjmení Nagyová až 21. prosince 2020, jak sama zveřejnila na webu občasník.eu.

Peníze ale začaly Mayerovu spolku chodit už v roce 2018. Shodou okolností poté, co státní zástupce zastavil stíhání některých obviněných v kauze Čapí hnízdo. Obvinění Jany Mayerové coby klíčové postavy případu ale zrušit odmítl, a manažerka tak dál čelila vyšetřování a výslechům.

To se stalo v květnu 2018. V září pak ministerstvo průmyslu uzavřelo první smlouvu s asociací jejího manžela, a to na 954 tisíc korun včetně DPH. Oficiálně podle veřejných údajů z Centrálního registru smluv a webu Hlídač smluv za poradenství. Další smlouvy následovaly, celkem jich bylo šest.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na žádost Neovlivní.cz potvrdilo, že miliony z veřejných peněz byly Mayerově organizaci s názvem Asociace pro evropské fondy skutečně odeslány.

“Platby Asociaci pro evropské fondy probíhaly pouze na základě řádně realizovaných výběrových řízení v souladu s platnými předpisy. Tato plnění souvisí například s evaluací podpory spolufinancované z Evropských strukturálních a investičních fondů,” uvedl Marek Vošahlík z tiskového odboru ministerstva.

Asociace pro evropské fondy přitom podle oficiálních údajů zveřejněných v účetních závěrkách neměla v době spolupráce s ministerstvem žádné zaměstnance, neuváděla žádné personální náklady. Daniel Mayer tvrdí, že práci pro MPO odváděli najatí specialisté. „Na každé zakázce vždy pracuje tým specialistů složený ze zaměstnanců členských firem asociace pod vedením zkušeného seniorního konzultanta,“ řekl Mayer.

Na přímý dotaz pak popřel, že by zakázky jakkoli souvisely s kauzou jeho bývalé ženy. „Veškeré tyto aktivity a činnosti nemají zcela nic společného s vámi zmiňovanou kauzou. Ani asociace, ani žádná z členských firem s touto kauzou nemá nic společného,“ napsal v e-mailové korespondenci.

Kontrakty s Asociací přitom ministerstvo uzavřelo až poté, co MPO přešlo v roce 2017 ve vládě do gesce hnutí ANO.

Za co přesně chodily Asociaci miliony z veřejných peněz? Jak se k případu Čapí hnízdo celou dobu Jana Mayerová staví? Detaily přináší dubnové vydání časopisu Neovlivní.cz. K mání je v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email