Bývalý šéf špionáže: Bojím se, že Západ Ukrajinu obětuje

Karel Randák je pro co nejtvrdší postup proti ruské agresi. Z diplomacie si Moskva dělá srandu, říká.

Roky pracoval hned v několika tajných službách, mimo jiné se věnoval i případům spojeným s Ruskem a poznal mentalitu jejich pohlavárů. I tak ale někdejší šéf zahraniční špionáže Karel Randák přiznává, že do poslední chvíle nevěřil, že Vladimir Putin spustí invazi na Ukrajině. Přitom v roce 2014 přesně předpověděl, že ruský prezident nakonec obsadí Krym.


Karel Randák. Foto: NFPK

“Tentokrát jsem se ale spletl. Nedovedl jsem si představit, že taková situace, jako je okupace Ukrajiny, nastane. Myslel jsem si, že Putin není blázen a že se nakonec dohodnou. Měli jsme si ale vzít poučení z Krymu. Pokud vletěl už tam, proč by to samé neměl udělat Ukrajině. Zvlášť, když jsme ho tehdy nezastavili,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz Karel Randák.

Neo: Říkáte, že jste si myslel, že Putin není blázen. A zešílel tedy, jak zní některá vysvětlení jeho posledních kroků?

Já si to nemyslím. Zešílel možná z našeho civilizovaného pohledu, ale on to dělá proto, aby byl doma v Rusku za obrovského hrdinu. Vladimir Putin chce být geroj, ke kterému všichni vzhlíží. Kdo zase obnoví slávu staré velmoci a navrátí Rusům zpátky území, která ztratili slabostí jeho předchůdců, jak to prezentuje. On chce zpátky část sovětského impéria a když ho nikdo nezastaví, Ukrajinou to neskončí.

Ale když o tom přemýšlím a vidím, co se na Ukrajině teď děje, tak asi úplně normální být nemůže. Jenže my se na to díváme našima očima. Pohled Kremlu je jiný. Mají jiné myšlení, jiné hodnoty, jiný vztah k hodnotě lidského života.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Kdo zastaví Putinahttps://neovlivni.cz/predplatne/


Neo: Po kauze Vrbětice, kdy jsme loni vyhostili z České republiky přes dvacet ruských špionů, jsme se spolu USA stali dle tehdejšího vyjádření Kremlu hlavními nepřáteli Moskvy. Nakolik jsme nyní v ohrožení?

Nepřeceňoval bych naše postavení. I když, jak výše předesílám, občas se pletu, ale invazi do České republiky si nedovedu představit. Čímž nechci říct, že to Putin nemá v plánu nebo že nás nemá znepokojovat, že se v naší bezprostřední blízkosti začne bojovat. Ale přece jen jsme členem NATO. A myslím, že můžeme děkovat prezidentovi Václavu Hlavovi, za jehož éry jsme do NATO vstoupili. Zrovna ráno, když jsem si otevřel internet a zjistil, že Putinova invaze začala, jsem si jako první věc říkal: díky, pane prezidente.

Kdyby Putin napadl členskou zemi, riskoval by mnohem více, než riskuje okupací Ukrajiny. Tam dle mého spoléhá na to, že Západ Ukrajinu ve finále obětuje. A já se bojím, že se to stane. Že to celé zůstane v rovině morální, možná i materiální pomoci, ale to nestačí.

Neo: Vždycky jsme byli vnímaní jako faktická hranice mezi Západem a Východem…

…ale to jsou teď spíš Slováci, i díky tendencím některých místních politiků jako je Ján Čarnogurský a jejich posluhování Moskvě. Lapidárně bych to shrnul, že teď bych být Slovákem nechtěl.

Neo: Možná více než my se teď zjevně obávají pobaltské republiky. Ostatně NATO rychle posiluje v této oblasti své vojenské síly. Šéf aliance Stoltenberg oznámil, že v nejvyšší pohotovosti je přes sto spojeneckých stíhaček, do Pobaltí míří britští obrněnci a další stovky vojáků vyšle Kanada.

Ano, ta situace nasvědčuje jejich vysoké nervozitě. Ale znovu říkám, že to už je území NATO. A na to by si Putin fakt troufat neměl. Zahrává si s třetí světovou válkou.

Všechno ale závisí na tom, jak se Západ k okupaci Ukrajiny postaví. A zejména Spojené státy. Putin už v roce 2014 spoléhal na to, že USA do války vůli Ukrajincům nepůjdou. V tomhle nás má přečtené. Proto je třeba jít nyní na sílu. Je to jediná věc, které rozumí. Ale nedělám si o reakcích Západu žádné iluze.

Neo: Troufnete si odhadnout, co bude dál?

To nevím. Vím ale to, že na hrubý pytel patří hrubá záplata. Putin slyší jen na sílu, z nějakých diplomatických řečí má srandu. A když mu to teď projde s Ukrajinou, bude o to těžší ho zastavit. A budeme si za to my jako Západ moci sami. Nepodnikli jsme nic, co by ho skutečně zastrašilo.

Zdroj náhledové foto: NFPK

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email