Mlejnkovy kontakty s Redlem dostaly premiéra do neřešitelné situace

Bezpečnostní složky neměly ke jmenování šéfa ÚZSI výhrady. Problém jde tedy i za nimi. Analýza Sabiny Slonkové.

Byl rok 2004 a tehdejší premiér Stanislav Gross řešil delikátní problém: měl na stole podezření už z éry Miloše Zemana, že bezpečnostní prověrky získávají i lidé s pochybnými kontakty nebo jinak rizikovým chováním. Rozhodl se to smést ze stolu. “Nemůžeme si dovolit zpochybnit prověrky jako celek. To by byl neskutečný reputační problém pro naše spojence, ostuda, z které bychom se jako země dostávali několik let,” vysvětlil tehdy svoji motivaci.

Rozhodl se tedy v tichosti provádět v inkriminovaných institucích personální čistky a vyšetřování se nikdy nespustilo.


Rakušan to Fialovi neusnadňuje….Foto: Úřad vlády ČR

V podobné situaci se nyní ocitá premiér Petr Fiala a jeho ministr vnitra Vít Rakušan. Nově jmenovaný šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek, kterého si vybral právě Rakušan, byl podle SeznamZpráv v kontaktu s Krejčířovým poskokem a ústřední postavou Hlubučkovy aféry Michalem Redlem.

Potíž je, že jak Rakušan, tak premiér dostali podle zjištění Neovlivní.cz před Mlejnkovým jmenováním “dobrozdání” od tajných služeb i NBÚ, který uděluje bezpečnostní prověrky. Všechny úřady jeho výběr posvětily.

Na přímý dotaz redakce, zda Mlejnek prošel bezpečnostním screeningem i od Koudelkovy BIS, ministr vnitra uvedl: “Nikdo mi nedal žádnou výhradu”.

Vít Rakušan si může jen vytvářet alibi. To, že tajné služby a NBÚ ale žádné nebezpečí u Mlejnka neavizovaly, ovšem Neovlivní.cz ověřila i u spolupracovníků premiéra. “Mlejnek prošel jejich screeningem,” uvedl jeden z nich.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Najděte něco na Rakušana, zadal svým lidem Babiš


Mlejnek je navíc držitelem bezpečnostní prověrky na druhý nejvyšší stupeň utajení Tajné, kterou ve spolupráci s policií a tajnými službami uděluje NBÚ. S ohledem na informační propojení kupříkladu BIS a NCOZ, která kauzu Hlubuček rozjela a společně pracovala například na Vrbětickém případu, je krajně nepravděpodobné, že by se tajná služba od policistů o Mlejnkových kontaktech s několik dlouhých měsíců sledovaným Redlem nedozvěděla. A je povinností úřadů konat, pokud se dozvědí o skutečnostech, kvůli nimž by měla být někomu prověrka odejmuta.

Nic z toho se ale nestalo a tak 1. června Fialova vláda Rakušanův návrh na Mlejnkovo jmenování schválila. O patnáct dní později si NCOZ přišla pro Petra Hlubučka a rozjela se kauza, která má stále potenciál shodit Fialovu vládu.

Nikoli svojí důležitostí, ve srovnání s jinými politickými kauzami je to svojí podstatou “druhá liga”. Ale okolnostmi, které ji provázejí. Mediálním vyzněním. A také chybami, které v ní zástupci vládního hnutí STAN vrší jednu za druhou. Mlejnkovo jmenování je jednou z nich.

Vít Rakušan totiž přiznává, že o Mlejnkových kontaktech s Redlem věděl a nevadily mu. Tím se v podstatě přiznává i k tomu, že dobrovolně nabil Andreji Babišovi.

Muži, o němž i on sám ví, že kvůli osobní averzi udělá všechno proto, aby Rakušan z politiky zmizel. Babiš situace kolem Mlejnka okamžitě využil, navzdory tomu, že s Redlovou skupinou byli v kontaktu i jeho vlastní lidé z ANO. Babišovi lidé hned svolali kontrolní úřady ve sněmovně, aby příběh co nejdéle udrželi při životě.


ČTĚTE TAKÉ: Na důležitých postech dál sedí Babišovi lidé. Fialovi se očista nedaří


Za zmínku stojí ještě fakt, že kromě hlavního aktéra – Petra Mlejnka – svojí roli v příběhu hrají šéfové bezpečnostních institucí a policejních jednotek, které Fialova vláda zdědila z éry Andreje Babiše. A z dosud nevysvětlených důvodů je nechala ve svých funkcích a spolehla se na to, že po výměně vlády budou pískat rovinu.

Petr Fiala může na schůzce s Vítem Rakušanem příští týden tlačit na to, aby se Mlejnka zbavil. Pokud si Rakušan postaví hlavu, premiérovy možnosti jsou omezené. Pro funkční vládu Rakušanovo hnutí STAN s třiatřiceti hlasy ve Sněmovně bytostně potřebuje. Stejně jako jeho samotného.

Právě proto – za mocného vlastního přičinění – je hnutí STAN hlavním terčem Babiše a spol. Je to jediný článek, díky němuž může lídr ANO vládu shodit. A jak už jsme psali, je to právě teď jeho strategie.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email