Pětačtyřicet dní od havárie na Bečvě: Totální selhání státu

Největší ekologická katastrofa posledních let dokazuje, v jakém rozvalu se nacházejí státní úřady. Policie nedokáže najít viníka, odpovědné úřady nikoho včas nevarovaly a ministr-manažer nechodí do Sněmovny, aby věc vysvětlil.

Minulý pátek měl ve Sněmovně skládat účty poslancům ministr životního prostředí Richard Brabec, který měl vysvětlit, co se 20. září stalo na Bečvě. Ministr a bývalý šéf Babišových chemiček, z nichž jedna se ocitla v podezření coby viník katastrofy, nedorazil. Ze zdravotních důvodů se omluvil.

“Přeji brzké uzdravení a k bodu se vrátíme,” vzkázal mu lidovecký poslanec Jan Bartošek.

Ministr ovšem nebude ve Sněmovně ani dnes, kdy bude případ řešit výbor pro životní prostředí. (Aktualizováno 4.10. 16:00 – ministr Brabec se nakonec na jednání připojil online, nic nového k případu ale neřekl)

Pro havárii na Bečvě je to tak trochu typické. Ekologická katastrofa, při níž v řece Bečvě otrávil kyanid přes 40 tun ryb včetně chráněných druhů, se stala symbolem selhání státního aparátu.

Policie ani 45 dní od tragédie, z níž se život pod hladinou bude vzpamatovávat roky, nevypátrala pachatele, který jedy do říčního koryta vypustil. Kromě toho havárie odhalila, v jakém rozvalu se úřady nacházejí. Nejsou proto schopny včas reagovat.

Investigaci Co se stalo na Bečvě zveřejňujeme v listopadovém časopise Neovlivní.cz. Vyplývá z ní mimo jiné, že tragédii se snaží zodpovědné úřady zamést od koberec.

Zde pár citací z textu:

“V tu chvíli dobrovolníci vůbec nevěděli, co ryby na bezmála čtyřicetikilometrovém úseku Bečvy otrávilo. Trvalo několik dní, než úřady oficiálně oznámily, že to byl vysoce toxický kyanid. Spoustu lidí to pořádně naštvalo. Vadí jim, že je nikdo nevaroval. „Dobrovolníci tam několik dní s vyhrnutými rukávy a bez rukavic vytahovali z vody mrtvé ryby,“ rozčiluje se například starosta Hranic Jiří Kudláček (Naše krásné Hranice), podle něhož tam mohli umírat lidé.”

“Bezprostředně po havárii nebylo nastartované krizové řízení. A rybářům žádný odpovědný úřad nesdělil, jestli je voda v Bečvě bezpečná, nebo ať do ní do určité doby raději nikdo neleze. „Jenže nic takového se nestalo, několik dní jsme nevěděli, že řeku otrávil kyanid. Nevěděli jsme vůbec nic,“ stěžuje si jeden z rybářů.”

“Lidé z České inspekce životního prostředí dorazili k toku až zhruba po čtyřech hodinách od nahlášení havárie. Senátorka Jitka Seitlová tvrdí, že také organizace záchranných prací byla chaotická. Nejspíš i proto, že se havárie dotkla dvou krajů – Zlínského a Olomouckého. „Nebyl nikdo, kdo by veškerou činnost koordinoval,“ říká Seitlová. “

„Smyčka se utahuje kolem areálu Tesla Rožnov, tedy toho kanálu, který z areálu Tesly Rožnov teče do Bečvy,” prohlásil ministr Brabec. Jenže ústí kanálu z Tesly je bezmála čtyři kilometry od místa, kde začaly ryby ve velkém hynout. Jako by kyanid „přeskočil“ pořádně dlouhý kus řeky a začal zabíjet až daleko po proudu.”

Proč bylo předčasné vyřadit ze seznamu podezřelých premiérovu chemičku DEZA? A může stejné selhání státu nastat i v případě ještě dramatičtější katastrofy? Čtěte v listopadovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock/Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email