Kudla v zádech, podraz. Proč nakonec spor o zmocněnce pro euro koalici nepoložil

“Petr Fiala se podle svého okolí obává, že vytažením jedné cihly se mu začne drolit celá pracně budovaná koalice,” píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Bylo to poprvé, co současná vládní koalice využila instrument dohodovacího řízení. Navzdory silným slovům, která za zavřenými dveřmi provázela spor o zmocněnce pro euro, si ale politici dávali velký pozor, aby to v úterý k rozpadu koalice nedotlačili. Situace se vyhrotila poté, co ministr Martin Dvořák (STAN) bez vědomí ostatních stran jmenoval jako zmocněnce ekonoma Petra Zahradníka.


Koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové po vítězných volbách Foto: ODS

“Nebylo to žádné formální tytyty. Byli skutečně naštvaní, zejména šéfka TOP 09 Pekarová Adamová, která měla pocit, že si STAN přivlastňuje jejich téma. Padala slova o kudle v zádech, podrazácích,” popisuje vypjaté dohodovací řízení jeden z koaličních politiků.

Přesto si politici i podle dalšího z účastníků dávali skutečně záležet na tom, aby nikdo spor nevyhrotil tak, že už by nešlo zařadit zpátečku. Opakovala se tak situace z obdobných situací, kdy například Piráti veřejně tlačili na odchod ministra spravedlnosti Pavla Blažka, ale vládu na tom rozdrobit ve skutečnosti nechtěli.

“I z toho včerejška bylo jasné, že to slovo nikdo nechce vyslovit nahlas. Klub 33 hlasů nikdo nechce poslat do kytek. Nikdo to neřekl, i když to tam samozřejmě viselo. K rozbití koalice to nikdo nesměřoval,” uvedl další účastník jednání.


Téma proč se premiér Petr Fiala vyhýbá personálním změnám ve svém kabinetu a nakolik je reálné, že to jeho vláda do voleb dotáhne ve stejné sestavě, popisujeme v aktuálním vydání časopisu Neovlivní.cz. Foto: Neovlivní.cz

Výsledkem bylo, že ministr Dvořák ustoupil ze jmenování Petra Zahradníka zmocněncem pro euro. Ten bude jen jeho poradce. Přesto lídr STAN Vít Rakušan nepovažuje příběh za prohru jeho hnutí.

“Pohnuli jsme se v otázce eura a máme jasné termíny a úkoly, pokud jde o směřování ke společné měně. Je to úspěch. Děkuju Martinovi Dvořákovi za tuhle potřebnou iniciativu. Během dvou dnů jsme otázku eura posunuli víc než za uplynulých dvacet let,” uvedl poté vicepremiér Rakušan.

Stejně mluvil i sám Dvořák, který původně dával podle svědků na jednání najevo, že ze Zahradníka coby zmocněnce necouvne. Ve finále to ale nepostavil tak, že jinak z kabinetu odejde.

“Ekonom Petr Zahradník, který je součástí NERVu, bude na analýzách pochopitelně spolupracovat a jako můj poradce bude nadále řešit otázku vstupu do ERM II a přijetí eura. Odchod z vlády či ohrožení koalice by bylo kvůli jednomu slovu nezodpovědné,” komentoval ústup sám Dvořák.

Příběh se zmocněncem ilustruje stav, v jakém se koalice nachází. Žádná personální změna, pokud nebude skutečně nezbytně nutná, nebude. “Petr Fiala se podle svého okolí obává, že vytažením jedné cihly se mu začne drolit celá pracně budovaná koalice. Soudržnost vlády pěti rozdílných stran je pro něj absolutně klíčová a podřizuje tomu prakticky všechno,” popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

To ostatně potvrzuje i výrok samotného premiéra, kterým reagoval na eskapádu se zmocněncem pro euro. “Na koaličním jednání jsme se shodli, že bychom se neměli vzájemně překvapovat a že musíme jednat tak, abychom neoslabovali jak důvěru mezi sebou, tak důvěru našich voličů,” prohlásil Petr Fiala po dohodovacím řízení.

S lídrem STAN už měl nicméně Fiala podle zjištění časopisu Neovlivní.cz vážný rozhovor na téma nepodrážejte vládě, ve které sedíte, nohy. Stalo se tak už po nedávném Rakušanově videu, v němž kritizoval vládnutí kabinetu Petra Fialy.

Co Fiala řekl Rakušanovi? Proč ustál Marian Jurečka aféru s večírkem a proč premiér drží Pavla Blažka? A nakolik je reálné, že to jeho vláda do voleb dotáhne ve stejné sestavě, popisuje nové vydání časopisu Neovlivní.cz. Objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: ODS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email