Proč Babiš stále neoznámil kandidaturu na Hrad

Co se zvrtlo v tažení bývalého premiéra za prezidentským postem, prozrazují zdroje z jeho okolí.

Byl prosinec 2021, když Andrej Babiš slíbil, že rozhodnutí o své případné kandidatuře oznámí následující rok po letních prázdninách. “Ptejte se mě v září,” řekl doslova.

O pouhý půl rok později už Babiš ohledně jasného ANO-NE couvnul. “Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli, takže to asi v září nebude,” prohlásil letos v červnu.


Babiš na svém turné Foto: Hnutí ANO

Co se mezitím stalo? A proč politik považovaný mnohými politology za favorita váhá?

Podle zjištění Neovlivní.cz, které redakce ověřila u Babišových spolupracovníků, je za vším nejistota, že oligarcha ve veřejné volbě uspěje.

“Zásadní jsou pro rozhodování šéfa průzkumy veřejného mínění. A hned několik v posledních měsících se nám ukázalo, že v případném druhém kole prezidentské nevyhraje,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z členů Babišova týmu.

A bez bližších podrobností dodal: “Neptejte se na detaily, ale ta pravděpodobnost neúspěchu je podle průzkumů významně vysoká. Je jasné, že se šéf po loňské porážce z parlamentních voleb do další prohry nežene.”

Ostatně stejně jako interní průzkumy Babišova týmu mluví i zatím poslední veřejný výzkum agentury STEM/MARK. Z něj vyplynulo, že ve druhém hypotetickém kole by Babiše podpořilo jen 32 procent. Dalšího favorita Petra Pavla 49 procent.

Nejsou to ale jen průzkumy. Andrej Babiš podle interních informací není spokojen ani s průběhem svého turné, na kterém si chtěl otestovat přízeň voličů.

Počet sympatizantů, kteří mu přicházejí do jeho propagačního obytného vozu vyjádřit podporu, není tak velký, jak mu jeho tým sliboval. A to i přes obří mediální masáž, kdy se díky negativní kampani objevují informace o jeho turné i v “nepřátelských” médiích.

“Dal už několikrát najevo, že čekal větší účast. Sice ho ta setkání nabíjí, jsou pro něj důležitá, ale rozhoduje počet,” doplnil další ze spolupracovníků Babiše, který se účastní příprav turné s karavanem.

Ostatně sám Andrej Babiš nedávno oznámil, že v případě kandidatury nebude sbírat podpisy. A spolehne se na nominaci svého vlastního partajního klubu ze Sněmovny.

Bývalý premiér by byl podle svého okolí přitom vlastně nejraději, kdyby se mohl vrátit zpátky do Strakovy akademie. Jenže to jde standardní cestou až za tři roky ve volbách. Pokud by chtěl dřívější volby, musel by je vyvolat shozením současného kabinetu Petra Fialy. A na to při současném rozložení politických sil a bez podpory současného prezidenta Miloše Zemana, který nad ním zlomil hůl, nedokáže.

“Prezident mu nezapomene, že ho loni na podzim, kdy byl nemocný, odepsal. Návrat k jejich původním vztahům je v podstatě vyloučený,” citovali jsme v časopise Neovlivní.cz jednoho z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana.

Ne, že by se o to Babiš nesnažil. Jeho aktivitu směrem k pádu vlády bylo možné sledovat během nedávné aféry Starostů s Petrem Hlubučkem. Jenže vládní koalice je stále velmi pevná a rychlé reakce na policejní vyšetřování ze strany STAN problém minimálně na čas vyřešily.

Babiš nyní podle svého okolí spoléhá na špatnou ekonomickou kondici, do níž se kvůli Putinově válce země dostala a na zdražování, které se mu mezi jeho voliči podařilo přehodit na Fialovu vládu.

Očekávat, že se Andrej Babiš hladce vzdá, by ale bylo předčasné. Jak sám opakovaně zdůraznil, on nikdy dobrovolně neodchází. Ani z politiky. “Normální člověk by už asi odešel, ale já, jak je obecně známo, jsem urputné hovado,” řekl v roce 2019 při příležitostí další z politických krizí, které kvůli svému byznysu a střetu zájmů musel řešit.

Stejná situace byla i loni po volbách. Andrej Babiš ve svém nejbližším okolí dokonce oznámil, že po vítězství koalice SPOLU končí v politice. Nakonec si to ale rozmyslel.

Právě politika je totiž stále klíčová pro jeho vlastní byznys, poskytuje mu určitý druh ochrany: před policií, věřitelskými bankami i konkurencí. A to je důvod, proč udělá všechno, aby si politický vliv udržel.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email