Petr Fiala aneb Nepodceňujte profesora

Petr Fiala vyhrál první klíčovou bitvu s Milošem Zemanem, který mu přes veřejné výhrady nakonec jmenuje celou nominovanou vládu. Kdo četl profil nového premiéra v listopadovém časopise Neovlivní.cz, nebyl překvapený.

I řada voličů, kteří 10. října slavili pád Andreje Babiše, má z vítězství koalice Spolu a zejména ODS obavy. Netrpělivě očekávaná změna přináší nejistotu. Co přijde s Petrem Fialou? Nečeká nás tvrdý anglosaský neoliberalismus? S příměsí maďarsko-polské homofobie? A bojem proti politické korektnosti podle Trumpa jako bonusem?


Momentka z debaty Česko hledá premiéra. Foto: CNN Prima News

Co lze čekat od akademika Fialy – muže, který „vždycky něco řídil“ –, shrnujeme v jeho politickém portrétu. Poprvé jsme jej zveřejnili v listopadovém časopise Neovlivní.cz, nyní jej odemykáme i pro web.

Petr Fiala působí především jako uhlazený seriózní akademik. A nepochybně takový i je. Velice vzdělaný konzervativní člověk, který rád zdůrazňuje úctu k tradicím. V knižním rozhovoru s jiným brněnským intelektuálem Miroslavem Balaštíkem připomíná, že pochází z tradiční měšťanské prvorepublikové rodiny, kde se oběd podával vždy přesně ve 12, když začaly vyzvánět zvony. A káva se pila přesně ve tři. Ani jako teenager s tím neměl problém. A sako se stalo běžnou a oblíbenou součástí jeho šatníku od patnácti.

Je tu ale jeden problém: Konzervativní akademik, i když je hodně konzervativní, vzbuzuje většinou úctu. Hodně konzervativní politik může u leckoho vzbuzovat i hrůzu.

Pan předseda

Jeho prací a vášní je čtení a psaní knih. Je úspěšný, a to nikoli jen jako teoretik. To je další věc, kterou o sobě Fiala rád říká: Kam přišel, vždycky něco vedl, dostal se až na vrchol. V devětadvaceti řídil katedru politologie. Ve čtyřiceti se stal rektorem brněnské Masarykovy univerzity, pak poradcem předsedy vlády, ministrem školství, předsedou ODS… Nyní to tedy vypadá na post premiéra.

Když se stal předsedou ODS, spousta lidí ho podceňovala: Intelektuál, „suchar“, nezajímavý řečník, člověk bez charismatu… Takový může sice fungovat jako očistný symbol pro ODS prolezlou aférami, ale na vrchol ji zpátky nedostane. A vida.

Podle politologů to bylo právě vystupování Petra Fialy v závěru volební kampaně, co výrazně přispělo k vítězství koalice Spolu. „Co k tomu říci? Ano, býval nevýrazný a neuměl příliš zaujmout. Ale teď to prostě dal, dokázal to, podal životní výkon, překonal sám sebe,“ hodnotí pro magazín Neovlivní.cz politolog Josef Mlejnek mladší z Fakulty sociálních věd UK. „Možná mu vyhovuje tento model: 14 dnů, ve kterých jde o všechno, naprosté soustředění na špičkový výkon.“

Petra Fialu rozhodně není radno podceňovat.

Vždycky něco vedl nebo řídil. Dokonce i když nechtěl: I na základní škole a na gymnáziu byl předsedou třídy.

Předseda ODS

Když se Petr Fiala stal v roce 2014 předsedou ODS, ohlásil její obrodu, rozchod s „kmotry“. ODS měla za sebou nejhorší volební výsledek v dějinách – v parlamentních volbách 2013 dostala jen 7,72 % hlasů. Byl to důsledek pověsti, kterou strana za předchozí léta získala: Měla být prolezlá korupcí, ovládaná mafiánskými kmotry. A měla předsedy, kteří rezignovali pod tlakem afér.

Není tu prostor na probírání dějin ODS. Stačí snad připomenout některá jména. Podnikatel Roman Janoušek byl podezřelý, že prostřednictvím primátora Pavla Béma dlouhodobě spolurozhodoval o dění v Praze. Ivo Rittig na dnes už legendární fotce seděl s pětitisícovkami v ruce v předsálí kongresu ODS v roce 2009. Bývalý boxer a vekslák měl tehdy nepochybný vliv na vedení strany. A znovu ho získal za předsednictví Petra Nečase přes jeho tehdejší tajemnici, nynější manželku Janu Nečasovou (Nagyovou).

Rittig byl podezřelý z řady trestných činů například ve vztahu k pražskému dopravnímu podniku. Ve vězení byl ale dosud jen jednou: Dostal devět let za „rozkrádání socialistického majetku“, když v letech 1983–85 skutečně rozkrádal prodejnu potravin.

A předsedové? Mirek Topolánek, jehož nejbližším spolupracovníkem byl lobbista Marek Dalík, později odsouzený na pět let za pokus o podvod v rámci obří státní zakázky. Topolánek, který figuruje na další legendární fotografii: Nahý ve vile italského premiéra Berlusconiho.


Petr Fiala a Alexandra Udženija. Foto: alexandraudzenija.cz

A Petr Nečas. Už ten měl ODS očistit a vyvést z krize. Tichý, uzavřený, poctivý, slušný… Ale ouha! Jeho tajemnice a milenka udržovala čilé styky s kmotry a podle již pravomocného soudního verdiktu zneužila vojenské zpravodajství. A sám Nečas řešil politickou krizi ve straně tak, že třem vzpurným poslancům nabídl „trafiky“ v polostátních podnicích, pokud se vzdají mandátu.

Ve zmiňovaném rozhovoru se Miroslav Balaštík na „kmotry“ a „trafiky“ podrobně vyptává. A Petr Fiala odpovídá. Jako předseda ODS.

Kmotři? Jací kmotři?

Fiala opakovaně zdůrazňuje, že rozhodně nechce nic bagatelizovat, ale nenápadně přebírá iniciativu: Copak Janouška z něčeho usvědčili? Máme věřit řečem typu „každý to ví“? A na Béma mnozí vzpomínají jako na primátora, za něhož Praha prosperovala. Role „kmotrů“ se přeceňuje, on sám se s nikým takovým nesetkal. A „trafiky“? To možná nebylo úplně „morálně ideální“, ale nevykročilo to za mantinely normální politiky, tak se prostě politika dělá, i to je její součástí.

Petr Fiala v rozhovoru shrnuje: „… není v pořádku šermovat podezřeními vůči lidem, kteří se mně nelíbí, o nichž kdosi cosi slyšel či řekl, aniž by pro to existoval jediný důkaz. Jen proto, že se třeba novináři usnesli, že je vinen. Na to máme jiné instituce a pro každého, i pro politika platí presumpce neviny, i když je nepopulární to říkat.“

Od konzervativního akademika by člověk možná očekával větší důraz na čistotu politiky. Vypořádat se s problémem „kmotrů“ tak, že jsou to lidé, „o nichž kdosi cosi slyšel či řekl“, nevypadá jako rázné vykročení k obrodě ODS.

„Petr Fiala prostě musí kličkovat,“ vysvětluje Josef Mlejnek. „Názor, že kauza Nagyová byl politický puč proti vládě ODS, že ‚trafiky‘ jsou normální nebo že ‚kmotři‘ vlastně neexistovali, je mezi přesvědčenými voliči ODS běžný. Fiala sice pro širší veřejnost ukazuje kritičtější tvář, ale dovnitř ODS si to nemůže dovolit.“

V této souvislosti stojí za připomenutí, že jedním z nejbližších Fialových spolupracovníků je František Cerha, jeho politický tajemník a tajemník Institutu Petra Fialy Pravý břeh. Podle informací Neovlivní.cz to byl právě Cerha, kdo už v roce 2013 vsadil na Petra Fialu jako budoucího předsedu ODS.

Cerha pracuje pro ODS mnoho let, byl členem už těch volebních štábů, které vedl exministr vnitra Ivan Langer. V období vlády premiéra Petra Nečase pomáhal s PR a mediální prezentací hlavně středočeské ODS, často prosazoval do médií třeba zdravotnická témata exposlance Marka Šnajdra. Jednoho z trojice poslanců, kteří vyměnili mandát za „trafiku“. A patřil také do nejužšího okruhu lidí, kteří se nažili vymyslet, jak mediálně ustát kauzu Nagyová. Petr Fiala má tedy v tomto ohledu velmi zkušeného rádce.

Ano, konzervativní akademik není totéž co konzervativní politik.


Petr Fiala byl právě jmenovaný premiérem Foto: KPR

Politik

9. listopadu 2016 Petr Fiala na sociální síti Twitter napsal: „Vítězství D. Trumpa je vítězstvím těch, kteří jsou nespokojeni s politikou pol. korektnosti, multikulturalismu, či rozsáhlých sociál. programů.“

O čtyři roky později napsal: „Trump prohrál sám se sebou. Má viditelné úspěchy, a velmi silné – ekonomické, zahraničněpolitické, stál jasně na straně etické konzervativní agendy (proti potratům, ideologii genderu, klimaaktivismu, korektnosti), změnil složení Nejvyššího soudu apod. Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale taky svoje odpůrce. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou v rozdělené americké společnosti způsobil Trumpův populistický a nenávistný narcisismus.“

Akademikovi Fialovi se Trump nelíbí – je to populista, narcis. Ale politik Fiala v podstatných věcech s Trumpem souhlasí. A ohlašuje boj: S politickou korektností, multikulturalismem, potraty, klimaaktivismem, ideologií genderu a rozsáhlými sociálními programy.

Můžeme k tomu připočítat opakovaně vyjadřovanou skepsi vůči Evropské unii, hluboké přesvědčení, že jediné možné manželství je to „přirozené“, tedy mezi mužem a ženou, obranu Maďarska a Viktora Orbána proti EU, nedávno formulovanou pochybnost, zda za klimatickou změnu může člověk, či fotografii z roku 2015 u maďarského plotu proti migrantům, kde dal jasně najevo, co si myslí o přijímání uprchlíků.

A máme tu poměrně hutný politický program. Se zásadní otázkou: Je to ještě vůbec program moderní liberální evropské strany?

Co přijde s Fialou?

Letošní volby měly jen jedno zásadní téma: Porazí opoziční koalice Babiše? A tady je možno hledat odpověď na otázku, proč přichází Fiala.

Pro voliče, který chtěl změnu, nebyly tentokrát programy jednotlivých stran či jejich minulost tak důležité. I liberální volič, který by za jiných okolností považoval program ODS v některých bodech za nepřijatelný, mohl volit Spolu.

„Kampaň do značné míry postrádala nějaká nosná témata a ke konci se scvrkla v podstatě na jediné – kdo (pokud vůbec někdo) porazí Andreje Babiše. A koalice Spolu se v tomto ve všech průzkumech jevila výrazně nadějněji, takže zafungoval bandwagon effect (stádový efekt). Plus závěr kampaně Spolu byl jednoznačně silnější, i Petr Fiala podal v debatách velmi solidní výkon,“ komentuje pro magazín Neovlivní.cz Pavel Ranocha z agentury Kantar.

Zjednodušeně řečeno: „Protibabišovský“ volič někdy třeba i se „skřípěním zubů“ a zavřenýma očima hodil hlas koalici Spolu, protože zejména Piráti s blížícími se volbami velmi silně ztráceli dech. Je třeba porazit Babiše. A pak se uvidí.

Takže: Co přijde s Petrem Fialou? Je oprávněná obava, že nastoupí sociálně nešetrná politika škrtů? A že poroste i euroskepticismus a klimaskepticismus?

„Ta obava má určitě reálné jádro. Už proto, že rozpočet je v dezolátním stavu a škrty přijít musí,“ říká Josef Mlejnek. „Ale předpokládám, že Petr Fiala si velice dobře uvědomuje, že necitlivá politika škrtů v minulosti přispěla k pádu vlád ODS. A že bude opatrný.“

Politologové také předpokládají, že Petr Fiala a vítězné koalice si uvědomují, že letos „propadlo“ 20 % hlasů a že to ve velké míře byly hlasy levicových voličů. Ti nemají ve sněmovně zastoupení. Tvrdá neoliberální politika by z těchto voličů mohla vytvářet sympatizanty jediné silné opozice v budoucí sněmovně. Tedy hnutí ANO.

Petr Fiala na to navíc není sám. V něčem ho jeho koaliční partneři podpoří, v něčem ho budou brzdit.

Zatím je ale jisté jen jedno: Bylo by nesmyslné podceňovat Petra Fialu.


Petr Fiala

  • Narodil se v roce 1964 v Brně.
  • V letech 1983–88 studoval češtinu a dějepis na brněnské univerzitě.
  • Po ukončení studia pracoval jako historik v Muzeu Kroměřížska.
  • V roce 1990 se podílel na založení katedry politologie a od roku 1993 ji vedl.
  • V roce 2002 se stal prvním profesorem v oboru politologie v České republice.
  • V letech 2004–11 byl rektorem Masarykovy univerzity.
  • V roce 2011 se stal hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase. V následujícím roce nastoupil na post ministra školství.
  • V roce 2013 byl zvolen za ODS do sněmovny, v následujícím roce se stal předsedou strany.
  • Je autorem desítek odborných knih a článků.
  • S manželkou Janou Fialovou mají tři děti, žijí v Brně.

Zdroj náhledové foto: CNN Prima News

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email