Hrad v panice. Zeman se vrátí jen stěží, navíc je vyšetřuje policie

Osmdesát procent dne prospí. Spolupracovníci Miloše Zemana si ale odmítají připustit, že jeho dny v prezidentském křesle jsou sečteny.

Zdravotní stav Miloše Zemana neumožňuje, aby vykonával své prezidentské povinnosti a prognóza je nejistá. Oznámili to v pondělí senátoři poté, co jim poskytli informace lékaři střešovické vojenské nemocnice, kteří se dlouhodobě o prezidenta starají.


Éra Miloše Zemana na Hradě končí. Foto: Prezidentská kancelář

Prezidentská kancelář se ale rozhodla hrát vabank. O způsobilosti Miloše Zemana zastávat úřad byl přitom kancléř Vratislav Mynář informován od lékařů už minulý týden ve středu ráno, jak potvrdila senátorům nemocnice.

A bylo to podle informací Neovlivní.cz jasné každému, kdo prezidenta poslední dny viděl (až na předsedu sněmovny Radka Vondráčka ANO).

“Miloš Zeman osmdesát procent dne prospí. Je totálně vyčerpaný, protože nepřijímal skoro žádnou potravu ani nepil. Jeho spolupracovníkům bylo jasně řečeno, že šance na plnohodnotný návrat do úřadu je minimální,” uvedl pod podmínkou anonymity zdroj, který je detailně obeznámený se zdravotním stavem hlavy státu.

Další problém je, že Miloš Zeman ne vždycky rozpozná, s kým právě mluví. SeznamZprávy o víkendu popsaly, jak prezident oslovoval Viktora Orbána Andreji a mluvil na něj rusky. Neovlivní.cz zase získalo svědectví o nepříjemné situaci při nedávném jmenování velvyslanců, kdy prezident zapomněl, kdo vedle něj stojí.

Oficiálně nikdo aktuální situaci prezidenta nekomentuje. Lékaři s odvoláním na Zemanův zákaz, prezidentská kancelář proto, že se tak rozhodla. “Kancelář prezidenta republiky stejně jako její vedoucí se zodpovídá pouze panu prezidentovi a bez jeho souhlasu nelze informovat, ” trvá na svém kancléř Mynář.

Jak přitom vyplývá z pátrání Neovlivní.cz, už minulý týden, kdy se prezidentovi spolupracovníci dozvěděli pravdu, zavládla na Hradě panika. “Odmítli to akceptovat. Prostě se dál chovají tak, jako by se měl Miloš Zeman každým dnem vrátit a všechno bylo jako dřív,” prozradil jeden z úředníků Hradu.

Policie právě proto v úterý oznámila, že chování Mynáře začala prověřovat. “S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,” napsalo policejní prezidium na Twitteru.

Zemanovi spolupracovníci se zkrátka rozhodli pro strategii: každý den dobrý.

Odchodem Miloše Zemana u funkce by mimo jiné přišli o politické krytí, což je problém zejména pro kancléře Mynáře, kterého prověřuje hned v několika kauzách policie. Prezidentovo okolí navíc rozehrálo několik byznysových operací, které bez hlavy státu nemají šanci dokončit.

Kdo se ve skutečnosti stará o prezidenta? Kde je první dáma? A co se v posledním roce odehrálo na lánském zámečku a za kulisami Hradu. Rozsáhlou investigaci Sabiny Slonkové najdete v příštím čísle časopisu Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email