Od Orbána Babišovi. S láskou. Maďarská média píší o dotaci pro Agrofert

Babišova maďarská továrna na výrobu jedlých olejů dostala od tamní vlády stamilionovou finanční pomoc

Záhy poté, co český premiér vyrazil v únoru do Maďarska, aby dle svých slov sbíral zkušenosti k očkování, tamní média přinesla novou zprávu o Babišově místním podnikání: Maďarská vláda podpořila 1,7 mld. forintů (v přepočtu asi 120 milionů korun) potravinářský byznys českého premiéra v Maďarsku.

Kabinet Viktora Orbána přispěje Babišovi na investice společnosti NT Kft v Kiskunfélegyháze, která je součástí premiérova holdingu Agrofert.


Andrej Babiš a Viktor Orbán při jednání 5. února 2021 Foto: Úřad vlády ČR

Maďarský nezávislý portál Telex včera zveřejnil článek o státní pomoci Babišovi s titulkem “Od předsedy vlády předsedovi vlády, s láskou.”

Babišova továrna se těší podpoře Orbánova režimu dlouhodobě. Naposledy dostala v roce 2019 zhruba stejnou částku na rozšíření kapacity jednoho ze svých závodů. Jak tehdy poznamenala maďarská média, konkurenti z dalších zemí žádné finance neobdrželi.

Andrej Babiš má v Maďarsku pozici druhého největšího byznysmena v zemědělském odvětví a k tamnímu vůdci Orbánovi podle svých spolupracovníků vzhlíží. Maďarský premiér je také jedním z mála evropských spojenců českého předsedy vlády.

Maďarský liberální týdeník HVG loni napsal, že firmy českého premiéra získaly prominentní postavení v maďarském zemědělském byznysu. “Babiš si ale dává pozor, aby nezkřížil cestu a zájmy tamním zemědělským podnikatelům, spojencům premiéra Viktora Orbána. Ten Babišovi naopak pomáhá penězi z maďarského rozpočtu,” napsal týdeník. 

Oba politici také před dvěma lety dostali hlavní roli v pořadu německé veřejnoprávní televize ZDF o zneužívání evropských dotací v postkomunistických zemích.


ČTĚTE VÍCE: Dotacemi posilují moc


Andreje Babiše si televize vybrala stejně jako Orbána a rumunského lídra sociálních demokratů Dragnea proto, že všichni tři podle dokumentu využívají peněz Evropské unie k posílení své vlastní moci. Pohybují se na hraně a někdy i za hranou.

Jak uvádí ZDF, Evropská unie tak nepřímo podporuje evropské autokraty. A neumí tomu nijak zabránit. Celý dokument ZDE.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email