Dva úřady, jedna shodná zakázka, rozdíl v ceně: 68 milionů

Cena za právní služby při vymáhání nafty v kauze Viktoriagruppe je sedmkrát vyšší, než by mohla být, pokud by celý spor pro český stát řešil jiný úřad. Cena prvního tendru zněla na 12 milionů, Česko nakonec za identické služby platí osmdesát milionů korun.

Dvě státní instituce, jedna shodná zakázka na stejnou práci. Ale dramaticky rozdílná cena.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl vleklý spor o motorovou naftu blokovanou v Německu původně za Česko řešit, vypsal zakázku na externí právní služby za 11 836 848 bez DPH.

Co je kauza Viktoriagruppe

Ilustrační snímek: Shutterstock
• Případ má kořeny v roce 2004, kdy si stát uložil v bavorských zásobnících společnosti Viktoriagruppe zásoby motorové nafty;
• firma se ale následně sama poslala do úpadku a insolvenční správce odmítl zásoby České republice vydat;
• Česká republika škody vyčíslila na 1,8 miliardy korun;
• v případu padlo několik trestních oznámení, stát zastupují právníci najatí Správou státních hmotných rezerv bez veřejné soutěže;
• pro příští čtyři roky jim smlouva zaručuje 80 milionů korun, v celkové částce jsou zahrnuty i soudní poplatky v Německu pro případnou žalobu.

“Konkurenční” Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která případ pro stát mezitím převzala a nyní pro ČR naftu ze skladů v Německu vymáhá, ovšem ve stejné době stanovila právnickou zakázku na 80 milionů rovněž bez DPH.

Dokumentace k oběma zakázkám, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici, přitom ukazuje, že až na detaily se obsah obou zakázek překrývá.

Jak se odkrylo, že stát nacenil v totožné kauze právní servis sedmkrát dráž? Může za to kompetenční spor.

Dva úřady se v loňském roce nemohly dohodnout, kdo si případ Viktoriagruppe převezme, a tak nakonec veřejnou zakázku vyhlásily oba. A z oficiálních stanovisek obou institucí vyplývá, že požadovaly od externích právníků v zásadě totéž.

“Předmětem veřejné zakázky je poskytování právních služeb spočívajících v právním zastupování České republiky před německými soudy,” stojí v předmětu veřejné zakázky ÚZSVM.

“Předmětem je uzavření smlouvy na poskytování právních služeb v souvislosti s řešením sporu se společností Viktoriagruppe,” uvádí pak k zakázce Správa státních hmotných rezerv.

Rozdílnou cenu neumí účastníci případu vysvětlit.

“ÚZSVM stanovil předpokládanou hodnotu veřejné zakázky dle svých zkušeností vzhledem k tehdy známému stavu případu,” uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. Sedmkrát vyšší zakázku ze strany SSHR nechtěl jeho úřad komentovat.

Podobně zareagoval ředitel Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. K porovnání prý nemá informace, z čeho ÚZSVM při kalkulaci hodnoty své zakázky vycházel. “Právní zastupování v kauze Viktoriagruppe dělá kompletně Správa státních hmotných rezerv. O detailech zakázky ÚZSVM nám není nic známo,” řekl Švagr.

Jeho SSHR zakázku za 80 milionů přiklepla bez soutěže – s platností od letošního ledna ji svěřila právníkům, kteří do té doby stát v kauze zastupovali.

Deník Neovlivní.cz již informoval, že kontrakt získali advokáti sdružení kolem Alexandra Mareše, přítele a spolupracovníka vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného. A ředitel SSHR Pavel Švagr, jinak též dlouholetý dopravní expert sociální demokracie, platí za chráněnce premiéra Bohuslava Sobotky, který ho také do funkce protlačil (o urgentní zakázce pro lidi z okolí premiéra čtěte více tady »).

I když si případ Viktoriagruppe prozatím pod sebe kompletně stáhla Švagrův SSHR, kompetenční spor dvou úřadů dodnes nebyl vyřešený.

Konkurenční ÚZSVM tudíž na právnickém tendru dál pracuje. Jeho – sedmkrát levnější – poptávka je těsně před výběrem vítěze. “Stále běží zákonné lhůty podle zákona o zadávání veřejných zakázek,” podotkl mluvčí úřadu Ležatka.

Co se stane, až úřad vybere vítěze a kdo a na základě jaké smlouvy bude Česko v kauze německé nafty nakonec zastupovat, na to nyní úřady odpověď neposkytly.