Premiérův poradce byl sledovaný. Kdo si to objednal?

Jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra byl v době vrcholící předvolební kampaně sledován. Akce podle všeho souvisí s interním bojem o vliv uvnitř vládního hnutí ANO. Odemykáme text z listopadového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Do zahájení zápasu Slavie s FC Bordeaux zbývalo pár minut. Byl čtvrtek 20. září a k pražskému fotbalovému stadionu v Edenu se řítil taxík. Seděl v něm Marek Hanč, jeden z klíčových poradců premiéra Andreje Babiše. S manželkou vyrazili na fotbalový zápas.

Netušili, že celou cestu mají doprovod. Kdosi je sledoval od chvíle, kdy u svého domu nasedli do taxíku. Díky manévrům taxikáře na ucpaných silnicích před stadionem ale „slídilové“ akci předčasně ukončili z obavy z prozrazení.

Do zprávy o sledování pak napsali: „Vzhledem k vysoké míře přítomnosti příslušníků Policie ČR a z důvodů možné dekonspirace nebylo pokračováno v jízdě za vozem taxi. Následně tedy bez kontroly. Operativní cestou byla ověřena přítomnost objekta a manželky na fotbalovém zápase Slavia–Bordeaux v sektoru V.I.P. Boxů (VIP Platinum ve 3. patře). Lístky na zápas získal objekt a jeho žena od osoby Ivo Rittig, měl na tento zápas 5 lístků.“

Kdo přesně byli oni slídilové, to zatím není stoprocentně jasné. Redakce Neovlivní.cz se dostala k jejich zprávě, kterou zpracovali. Z ní vyplývá, že s největší pravděpodobností nejde o žádnou státní instituci – policii nebo tajnou službu. Zpráva postrádá základní markanty záznamů, které o sledování zpracovávají špioni či policisté. Vše tedy spíše nasvědčuje tomu, že šlo o soukromá očka.

Ať už to byl kdokoli, odvedl mizernou práci. Tak předně: Marka Hanče sledoval v době vrcholící kampaně do komunálních voleb. Drtivá většina monitorovaných schůzek tak byla „jen“ s lidmi ze štábu ANO. Fotografie detailně zaznamenávají také jeho osobní život s rodinou, manželku i děti.

Ve zprávě ale není žádný záznam ze schůzek s někým vlivným z byznysu, kam má Hanč tradičně dobré kontakty. (Ostatně právě proto se před lety dostal k Andreji Babišovi, který nikoho takového ve svém týmu neměl.)

V podstatě jediná zajímavá informace ze zprávy o sledování je výše zmíněné tvrzení, že premiérův poradce získal lístky do VIP boxů od podnikatele Ivo Rittiga. Muže, kterého Hančův šéf Babiš opakovaně a veřejně nazval kmotrem, skutečným hybatelem Nečasovy vlády.

Jenže jak zjistil deník Neovlivní.cz, autoři zprávy o sledování Hanče si pasáž s lístky od Rittiga buď vymysleli, nebo měli špatné informace. Hanč totiž vstupenky dostal oficiálně od slávistického fotbalového klubu.

„Pan Hanč byl naším hostem. Lístky na zápas s Bordeaux dostal od nás, byly dva,“ uvedl Pavel Bednář, mluvčí skupiny CEFC, která fotbalovou Slavii vlastní.

Se stejnou verzí přišel i sám Marek Hanč. „S Rittigem jsem se nikdy nesešel, nikdy jsem s ním nemluvil. Takže jsem od něj žádné lístky mít nemohl. Byly ze Slavie,“ řekl Hanč.

Jako důkaz pro svá tvrzení redakci Neovlivní.cz poslal print screeny SMS komunikace ze svého mobilního telefonu. V první ze 7. září v 10.13 nabízí za Slavii Pavel Bednář Hančovi lístky jak na čtvrteční utkání s Bordeaux, tak na následující nedělní mač s Bohemians.

„Díky, rád bych se zúčastnil obou dvou, pokud je to možné. Na Bordeaux 2x a na Bohemians 3x,“ odepsal mu 14. září v 18:24 Hanč.

A do třetice: informace ze zprávy popřel i sám Ivo Rittig. Na zápase sice byl, seděl dokonce ve stejném boxu, ale Hančovi podle svých slov žádné lístky nedával ani neposílal.

„Já ho totiž vůbec osobně neznám, nikdy jsme se nesetkali,“ uvedl Rittig.

Mimochodem, autoři zprávy o sledování si nedali ani tu práci, aby zjistili, jaké jsou skutečné vztahy mezi Rittigem a Hančem. Byl to právě premiérův poradce, kdo ještě v roli rádce bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody rozhýbal vyšetřování transakcí v Dopravním podniku hlavního města Prahy. A byly mezi nimi i obchody spojené s lidmi kolem Ivo Rittiga.

Podzimní sledování Marka Hanče se odehrálo v době, kdy uvnitř hnutí ANO vrcholí zákulisní bitva o vliv. Jak už jsme popsali v říjnovém magazínu Neovlivní.cz, Hanč se ocitl v nemilosti u některých lidí z hnutí, kteří mají za to, že má příliš blízký vztah s Andrejem Babišem.

Premiér a lídr hnutí ANO si zpravidla vždycky udělá, co nakonec uzná za vhodné on sám. Respektive dost často se podle svých spolupracovníků rozhoduje podle toho, s kým mluvil naposledy. Marek Hanč ale patří mezi pár lidí, na jejichž názor Babiš dá.

Dlouhodobě napjaté vztahy panují například mezi Markem Hančem a lidmi kolem místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Jeho spolupracovníci tvrdí, že to byl Hanč, kdo Faltýnkovi „namydlil schody“ u Babiše. Výsledkem byl letošní pokus o odstřižení Faltýnka od vlivu na Prahu a státní firmy spadající pod ministerstvo dopravy.

Stejně tak ale Hančovi nemůže přijít na jméno bývalá místopředsedkyně partaje Radmila Kleslová. Ta je zase přesvědčena, že Hanč přispěl před třemi lety k jejímu odchodu z vrcholové politiky. Kleslová musela rezignovat poté, co vyšlo najevo, jak zneužívá politických trafik a hrozí těm, které podezřívá, že takové informace vynášejí na veřejnost.

Marek Hanč se ale na dotaz Neovlivní.cz odmítl pouštět do rozboru, kdo za jeho sledováním mohl stát. „Nemám žádné jasné důkazy, takže nebudu spekulovat,“ uvedl s tím, že o celé akci neměl tušení.

Sledování blízkých spolupracovníků předsedů vlád není v Česku zcela ojedinělou záležitostí. Před lety byl jednou ze soukromých bezpečnostních agentur monitorován například Marek Dalík, lobbista a přítel tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.

Bylo to zjara 2009, kdy padala Topolánkova vláda. A kdosi si myslel, že skrze sledování Dalíka zjistí informace, které by se mohly hodit v politickém boji. Sledování ale prasklo a i Marek Dalík posléze přiznal, že se o něm dozvěděl. Nic s tím ale dělat nemohl. „Nezbývá mi než to vzít na vědomí,“ komentoval to tehdy.

Naopak Marek Hanč prohlásil, že to plavat nenechá: „Hodlám se obrátit na policii.“