Odvolání zamítnuto: Pokuta pro úřad Šlechtové za NEN platí

Půl milionu korun musí zaplatit ministerstvo pro místní rozvoj jako pokutu v souvislosti s problematickou zakázkou na projekt NEN, který má sloužit k centrálnímu zadávání veřejných zakázek. Klíčový nástroj pro státní zakázky podle antimonopolního úřadu vznikl v rozporu se zákonem. Není jasné, co bude s NENem, který už stál přes půl miliardy korun, dál.

Další dílčí prohru utrpělo ministerstvo pro místní rozvoj kvůli sporné zakázce na NEN, centrální nástroj k zadávání veřejných zakázek. Úřad na ochranu hospodářské soutěže 18. ledna potvrdil své původní rozhodnutí, kterým ministerstvu udělil půl milionovou pokutu. A to kvůli zadání celé zakázky.

Co je NEN

• Národní elektronický nástroj je elektronická aplikace pro administraci a zadávání veřejných zakázek a koncesí. Zodpovídá za ni MMR.
• Smyslem NENu je zjednodušit zadávání veřejných zakázek, zajistit jejich transparentnost a ulehčit přístup malým a středním podnikům k veřejným zakázkám.
• “S jeho pomocí MMR plánovalo v roce 2015 ušetřit pět miliard korun. NEN je sice od srpna 2015 v ostrém provozu, ale jeho vybudování, spuštění i samotný provoz provázela řada vážných problémů,” napsali kontroloři NKÚ ve svém dubnovém nálezu k NENu.

Během soutěže totiž resort upravil podmínky ve prospěch dodavatele a v neprospěch státu. Takový postup je podle ÚOHS v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a navíc neumožnil státu vysoutěžit nejlepší nabídku.

Ministerstvo pro místní rozvoj vedené Karlou Šlechtovou (ANO) zatím pravomocný verdikt nekomentovalo, v odvolacím řízení ale jakékoli pochybení odmítalo.

Jaké bude mít čerstvé rozhodnutí antimonopolního úřadu dopad, ukáží příští týdny. Už nyní ale dvě státní instituce zrušily soutěže, které prostřednictvím NEN uveřejnily. A to s argumentem, že kvůli nejasnosti o zákonném fungování nástroje nejsou schopni doložit, že zakázka byla zveřejněna v souladu se zákonem. Šlo o soutěže ministerstva zahraničí a Nejvyššího kontrolního úřadu.

Nejde přitom o jedinou pokutu, kterou resort Karly Šlechtové kvůli nástroji NEN obdržel. Další byla za zakázku na aktualizaci NENu, ta však zatím není pravomocná. Toto druhé rozhodnutí může mít pro ministerstvo dalekosáhlé důsledky, mnohem citelnější než samotná pokuta. V krajním případě totiž hrozí, že by ministerstvo muselo vracet až 700 dotačních milionů, které v NENu proinvestovalo.

Součástí verdiktu je totiž zákaz v plnění smlouvy, kterou ministerstvo na aktuzalizaci NEN uzavřelo. Pokud nevybere včas nového vítěze a nastanou prodlevy, unijní peníze by se musely vracet.