Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy

Deset let od okamžiku, kdy se svět poprvé díky serveru WikiLeaks začetl ve velkém do tajných dokumentů, zveřejnila světová média další várku dosud utajovaných a velmi třaskavých informací. Jde o únik větší než v dobách, kdy WikiLeaks zveřejňoval depeše z válek v Iráku či Afghánistánu. Tentokrát se hraje o majetek prominentů z řad světové politiky i byznysu ukrytý v daňových rájích. Panamské dokumenty – PanamaPapers – zmiňují i česká jména.

PanamaPapers získali z anonymního zdroje novináři z deníku Süddeutsche Zeitung už více než před rokem. Jde o miliony uniklých dokumentů, Süddeutsche Zeitung napsal, že jich bylo 11,5 milionu a šlo o 2,6 terabytů dat. Německý list následně informace sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ); do prověřování se v dalších měsících zapojilo více než 376 investigativních novinářů ze 109 zemí včetně Česka, kde tuto roli sehrálo České centrum pro investigativní žurnalistiku. První výsledky byly zveřejněny v neděli.

Zahraniční linka

panama_panamaPapers_unik2
⇒ V PanamaPapers figurují jména šéfů států a vlád. Například ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, islandského premiéra Sigmundura Gunnlaugssona či členů čínského politbyra.
⇒ Materiály mají svědčit o obřích převodech (ve výši dvou miliard dolarů) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
⇒ Vladimir Putin už se proti zveřejněným informacím stihl ohradit, uvedl, že jde o další dezinformaci, kterou vypouští protiruská propaganda.
⇒ The Guardian zmiňuje i jména významných činovníků světového fotbalu, v PanamaPapers najdete členy etické komise FIFA. A také fotbalovou superstar Lionela Messiho, který má spolu se svým otcem vlastnit společnost Mega Star Enterprises, kterou jim založila Mossack Fonseca. Na vlastnictví offshorové firmy není nic nelegálního; informace ovšem přišla v okamžiku, kdy se má Messi ve Španělsku zodpovídat z krácení daní před soudem. (externí link zde »)
⇒ Tomu, že jde o autentické dokumenty, nasvědčuje však (mimo jiné) i fakt, že sama společnost Mossack Fonseca varovala své klienty, že její data unikla prostřednictvím neautorizovaného přístupu. O varování napsal list Malta Today (externí link zde »).

O jaké dokumenty jde? Má jít o úniky z interní databáze panamské společnosti Mossack Fonseca, která se specializuje na zakládání offshorových struktur. Podle Lidových novin jde o čtvrtou největší společnost hrající na tomto poli, která pomáhá movitým, jak se vyhnout placení daní, skrývat nelegálně získané peníze či alespoň zakrývat skutečné vlastníky firem. Z webových stránek Mossack Fonseca lze vyčíst, že je společnost usazená ve 42 zemích světa, kde pro ni pracuje na 600 lidí.

“Čeští partneři firmy Mossack Fonseca mají v celém schématu důležitou roli – přes 250 000 dokumentů se týká českých klientů – a mezi nimi lidé stíhaní i odsouzení za finanční kriminalitu, lidé napojení na politické kmotry, obchodníci s diamanty nebo lidé spojovaní s největšími korupčními a privatizačními skandály posledních let,” napsalo investigativní centrum na svých stránkách (externí link zde »).

Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.

Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvedlo centrum.

Kdo se podle serveru investigace objevuje v PanamaPapers?

Novináři, kteří se podíleli na analýze uniklých dokumentů, na stránkách www.investigace.cz uvádějí, že v nich našli jména solárníků, lobbistů, králů privatizací i nejbohatších Čechů.

Společnost na Seychelách i na Bahamách spoluvlastní multimilionář, majitel hokejové Sparty a ČKD Petr Speychal.

Daniel Křetínský, miliardář, spolumajitel EPH a fotbalové Sparty, jakož i médií (Blesk či Reflex), má podle nich firmu Wonderful Yacht Holdings registrovanou na Britských Panenských ostrovech.

“Mezi milionáři pak vyniká Petr Kellner. Kromě toho, že se pravidelně umísťuje v žebříčku nejbohatších lidí planety sestavovaným časopisem Forbes a nedávného čínského angažmá, se toho o něm zase tolik neví. V databázi Panama Papers má Petr Kellner se svojí ženou Renátou hned několik firem na Britských Panenských ostrovech,” napsalo České centrum pro investigativní žurnalistiku.

Své společnosti v daňových rájích má hned několik lidí, kteří v Česku provozují solární byznys. Na Bahamách jde o Lafleur Enterprises, kterou spoluvlastní Petr Slabý a Petr Lukovics, jednatel sítě solárních elektráren Sun Ship. “David Trešl a Zdeněk Vančura, kromě toho, že spoluvlastní firmu Newsun Ltd registrovanou na Seychelách, spravují více než dvacet českých firem, které se zabývají od stavařských věcí a obchodu i solárními elektrárnami,” zjistili autoři.

Mezi dalšími jmény z panamských dokumentů nechybí ani Radovan Krejčíř, pokud jde o politiku, autoři české zprávy zmínili v souvislosti s PanamaPapers jména takzvaných kmotrů ODS – Patrika Oulického a Alexandra Nováka.

Naprosto drtivá je v panamských dokumentech informace o množství lidí, kteří se v minulých letech nechali nastrčit na pozice ředitelů offshorových společností. List The Guardian napsal s odkazem na panamský obchodní rejstřík, že společnost Mossac Fonseca zaregistrovala téměř třiapadesát tisíc takových lidí.